Izraelsko-palestinská eskalace v přímém přenosu. Na našem zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr / ilustrační)

Děkujeme, že nás v neděli sledujete o probíhajících bojích mezi palestinskými bojovníky a izraelskou armádou.

21:11 Bílý dům se připravuje na eskalaci konfliktu

Bidenova administrativa se aktivně připravuje na to, že se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří na celý Blízký východ

Ochrana amerických sil v regionu je hlavní prioritou uprostřed rostoucích obav z eskalace konfliktu v regionu

Ministr obrany Lloyd Austin a izraelský ministr obrany Yoav Gallant jednali o situaci v důsledku rozšířených izraelských operací v Gaze

Izraelské zpravodajské služby naznačují, že Hizballáh, podporovaný Íránem a sídlící v Libanonu, by měl zvýšit počet útoků proti Izraeli

15:01 Izrael znovu otevřel druhé ze tří potrubí, kterým proudí voda do Gazy

Palestinští představitelé potvrdili opětovné čerpání vody z druhého ze tří vodovodních potrubí pro Gazu.

Šéf palestinského vodohospodářského úřadu Mazen Ghoneim uvedl, že tato událost sníží nedostatek vody v enklávě uprostřed pokračující izraelské agrese.

Izraelské sdělovací prostředky již dříve oznámily znovuotevření druhého ze tří vodovodních potrubí, které zásobuje vodou pásmo Gazy.

13:30 Do Gazy dorazilo dalších deset kamionů s pomocí

Palestinský Červený půlměsíc (PČP) oznámil, že přes přechod Rafáh obdržel dalších 10 kamionů s humanitární pomocí od egyptského Červeného půlměsíce, které obsahují potraviny a zdravotnické potřeby.

Počet kamionů, které dorazily do pásma Gazy, dosáhl 94, uvedla organizace a dodala, že žádný z nich neveze pohonné hmoty.

12:50 Izraelští vojáci: Varování před aktivitami Hamásu byla ignorována

11:11 Izrael nepovolí používání Starlinku v Gaze

Izrael prohlašuje, že „využije všech svých prostředků“, aby zabránil satelitnímu komunikačnímu systému Starlink podporovat mezinárodně uznávané humanitární organizace v Gaze.

„Izrael použije všechny prostředky, které má k dispozici, aby proti tomu bojoval,“ uvedl ministr komunikací Šlomo Karhi v příspěvku na X poté, co Elon Musk dříve uvedl, že Starlink společnosti SpaceX by mohl pomoci obnovit komunikaci v Gaze.

„HAMAS ji využije k teroristickým aktivitám… Možná by ji Musk byl ochoten podmínit propuštěním našich unesených dětí, synů, dcer, starých lidí. Všechny!“

Reakce Elona Muska:

Nejsme tak naivní.

Podle mého příspěvku se žádný terminál Starlinku nepokusil o spojení z Gazy.

Pokud se tak stane, přijmeme mimořádná opatření, abychom potvrdili, že je využíván pouze z čistě humanitárních důvodů.

Navíc provedeme bezpečnostní prověrku u americké i izraelské vlády, než zapneme byť jen jediný terminál.

09:40 „Vystupme z OSN,” vyzvala Černochová kvůli Izraeli

09:11 Šéf OSN varuje, že situace v Gaze je každou hodinou zoufalejší

Šéf OSN Antonio Guterres varoval, že situace v Gaze se rychle zhoršuje, a zopakoval zoufalé výzvy k příměří, které by ukončilo „noční můru“ krveprolití.

„Situace v Gaze je každou hodinou zoufalejší. Lituji, že namísto kriticky potřebné humanitární přestávky podporované mezinárodním společenstvím Izrael zintenzivnil své vojenské operace,“ uvedl Guterres při návštěvě nepálského hlavního města Káthmándú.

„Počet zabitých a zraněných civilistů je naprosto nepřijatelný. Svět je svědkem humanitární katastrofy, která se odehrává před našima očima.“

29. 10. 2023


19:49 Vpád Izraele do Gazy bude mít katastrofální následky, varuje Omán

Omán dlouhodobě slouží jako klíčový prostředník mezi Íránem a Západem.

Jeho ministerstvo zahraničí nyní varuje, že izraelská pozemní invaze do Gazy by měla „vážné katastrofické důsledky pro region a svět a pro vyhlídky na dosažení míru a stability“.

Vyzvalo mezinárodní společenství, aby okamžitě zasáhlo a zastavilo válku mezi Izraelem a Hamásem a urychlilo dodávky humanitární pomoci do Gazy.

Ministerstvo dodalo, že izraelské obléhání a bombardování Gazy se rovná válečným zločinům a zločinům proti lidskosti.

19:01 Muslimský svět se musí zasadit o ukončení genocidy v Gaze, řekl Chán

Pákistánský expremiér Imran Chán: „Muslimský svět musí nejen pozvednout svůj hlas proti tomu, ale měl by se zasadit o ukončení genocidy v Gaze.“

17:30 Erdogan označil Izrael za okupanta a přináší varování

16:55 Guterres během návštěvy Kataru hovořil s egyptským vůdcem

Farhan Haq uvedl, že šéf OSN během návštěvy Kataru hovořil také s egyptským prezidentem Abdelem Fattahem El-Sisim.

„Pro nás je důležitým bodem oslovit všechny, kteří mají vliv na jednu nebo druhou stranu, ať už s Izraelci, nebo s Hamásem, abychom ukončili situaci, ve které se právě nacházíme,“ řekl Haqr pro Al-Džazíru.

Na otázku ohledně kritiky Izraele na adresu Guterrese odpověděl: „V konečném důsledku se soustředíme na zlepšení situace. Budeme pokračovat v kontaktech a pokračujeme v kontaktech na všech úrovních, jak s Izraelci, tak s kýmkoli v regionu, kdo může se situací pomoci.“

Dodal, že Guterres usiluje o propuštění zajatců, neomezený přístup humanitární pomoci do Gazy a humanitární příměří.

14:00 Izraelské síly přecházejí do další fáze války

„Tato válka má několik fází a dnes přecházíme do další fáze. Naše síly v současné době operují na území pásma Gazy,“ uvedl náčelník generálního štábu Herzi Halevi v televizní zprávě.

Izrael uvedl, že jednotky vyslané v pátek večer byly stále v terénu, zatímco dříve podnikaly pouze krátké výpady.

Již dříve jsme informovali, že izraelský ministr obrany Gallant rovněž připustil „novou fázi“ války. „Útočili jsme nad zemí i pod zemí, útočili jsme na teroristické operativce všech stupňů, všude.“

Ačkoli zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k plnohodnotné pozemní invazi, Izrael vyzývá statisíce lidí, aby se ze severu Gazy odstěhovali.

10:11 Izrael spustil masivní pozemní operaci, panuje chaos

Izrael tvrdí, že jeho pozemní jednotky bojují uvnitř Gazy, zatímco obléhané území vystavuje nejtěžšímu bombardování od začátku války.

Hamás tvrdí, že jeho bojovníci se střetli s izraelskými jednotkami na různých místech.

Mezinárodní sdělovací prostředky a humanitární agentury uvádějí, že ztratily kontakt s pracovníky v Gaze uprostřed téměř úplného výpadku komunikace.

„Dostali jsme zprávy, že bombardování včera v noci bylo pravděpodobně jedno z nejtěžších od začátku války před třemi týdny. V Gaze jsme již ztratili 53 našich kolegů,“ řekla a dodala, že „je velmi pravděpodobné“, že UNRWA mohla během včerejšího bombardování přijít o další kolegy.

Dodala, že právě teď je opravdu důležité, aby si svět uvědomil, že v celém pásmu Gazy žije asi 2,3 milionu lidí, kteří jsou velmi laskaví.

„Jsou zábleskem v této temnotě,“ řekla.


17:40 Americká vojenská loď u Izraele může použít pokročilé zbraně

Americká vojenská loď USS Gerald R. Ford, která byla nedávno nasazena u pobřeží Izraele, má nyní pokročilé laserové dělo schopné s přesností likvidovat cíle na moři i na souši.

15:04 Delegace Hamásu přijela do Moskvy, Rusko obviňuje USA z eskalace

14:00 Hamás spustil raketový útok na Tel Aviv

Vojenské křídlo Hamásu se nyní přihlásilo k odpovědnosti za dva útoky na oblast Tel Avivu během necelé půlhodiny.

„Brigády al-Kassám obnovily bombardování Tel Avivu v reakci na sionistické masakry proti civilistům,“ uvedla skupina v prohlášení v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

Jak jsme již dříve informovali, podle záchranných služeb byli při zásahu raketou na budovu v Tel Avivu zraněni nejméně tři lidé.

13:03 Irácký šíitský vůdce vyzývá k uzavření velvyslanectví USA

Vlivný irácký šíitský vůdce Muktada al-Sadr vyzval k uzavření velvyslanectví USA v Iráku kvůli „neomezené podpoře Izraele“ ze strany Spojených států.

Ve svém příspěvku na webu X vyzval vládu a parlament, aby pro uzavření hlasovaly. Zároveň vyzval své stoupence, aby zatím nejednali a aby vyčkali na pokyny, pokud vláda a parlament nebudou jednat.

10:21 Raketa zasáhla egyptské město u Rudého moře nedaleko izraelských hranic

Izrael tvrdí, že raketa, která zasáhla Egypt, byla „vzdušnou hrozbou“ v Rudém moři
Izraelská armáda uvedla, že v oblasti Rudého moře byla zaznamenána „vzdušná hrozba“, a spojila to se střelou, která dopadla na egyptské pobřežní území.

V posledních hodinách byla v oblasti Rudého moře spatřena vzdušná hrozba. V reakci na hrozbu byly nasazeny bojové vrtulníky a tato záležitost se nyní vyšetřuje,“ uvedl hlavní vojenský mluvčí kontradmirál Daniel Hagari.

„Podle našich informací měl úder, který se odehrál v Egyptě, původ v této hrozbě,“ uvedl na televizním brífinku.

„Izrael bude spolupracovat s Egyptem a Spojenými státy a posílí regionální obranu proti hrozbám z oblasti Rudého moře,“ dodal.

09:13 Podle Izraele je v Gaze zadržováno 229 zajatců

Hlavní mluvčí izraelské armády kontradmirál Daniel Hagari uvedl, že v pásmu Gazy je v současné době drženo v zajetí 229 lidí.

Tento komentář znamenal poslední revizi ze strany armády, která ve čtvrtek uvedla, že počet zajatců je 224.

Hamás dosud propustil čtyři osoby zadržované v Gaze, což udržuje naději, že budou propuštěny i další osoby.

27. 10. 2023


09:00 Biden nemá důvěru v počet obětí Palestinců v Gaze

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že „nevěří číslu, které Palestinci používají“ pro počet mrtvých v pásmu Gazy, jehož ministerstvo zdravotnictví uvádí, že při izraelských útocích bylo zabito více než 6 500 lidí.

„Nemám představu, že Palestinci říkají pravdu o tom, kolik lidí bylo zabito. Jsem si jist, že byli zabiti nevinní, a to je cena za vedení války,“ řekl Biden.

Biden neuvedl, proč je k palestinským údajům skeptický. Americký prezident odpovídal na otázky vznesené během společné tiskové konference s australským premiérem Anthonym Albanesem.

V minulých dnech představitelé amerických zpravodajských služeb rovněž zpochybnili počet 471 mrtvých, který uvedly úřady v Gaze po útoku na arabskou nemocnici Al-Ahli v Gaze 17. října. Jejich počet se pohybuje mezi 100 a 300.

08:25 Izrael zahájil rozsáhlou invazi do Gazy a zintenzivnil nálety na Západním břehu Jordánu

Máme další informace o pozemním zásahu izraelské armády v Gaze, jejím posledním krátkém vpádu do této enklávy.

Izraelská armáda uvedla, že tanky a pěchota v noci vstoupily do severní části Gazy, zabily „mnoho“ bojovníků a zničily vojenskou infrastrukturu a protitankové pozice.

Operace, která proběhla pod kontrolou brigády Givati, jedné z pěti pěších jednotek armády, byla provedena v rámci přípravy na „další fáze boje“, pokračovala armáda a dodala, že její síly opustily Gazu na konci náletu.

O žádných obětech mezi izraelskými vojáky se nezmínila.

26. 10. 2023


19:00 „Světová válka, nebo udržitelný mír,“ varoval turecký ministr

16:40 El-Sisi vyzývá ke krokům, které zabrání izraelské pozemní invazi do Gazy

Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi naléhá na mezinárodní společenství, aby podniklo kroky k zabránění izraelské pozemní invazi do Gazy.

Na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem el-Sisi uvedl, že spolu diskutovali o „mnoha a mnoha civilních obětech“, které by mohly být důsledkem pozemního útoku.

El-Sisi vyzdvihl 6 600 civilních obětí, které již úřady v Gaze v důsledku dvoutýdenních izraelských útoků nahlásily, „z nichž polovinu tvoří děti“.

11:59 Erdogan prohlásil, že Hamás není teroristická organizace

Turecký prezident Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že Hamás není teroristická organizace, ale osvobozenecká skupina, která vede boj za ochranu své země.

V projevu k zákonodárcům své strany v parlamentu Erdogan řekl, že Izrael zneužil dobrých úmyslů Turecka a že do Izraele nepojede, jak bylo dříve plánováno.

11:28 Pentagon přiznal, co se stalo po útocích dronů v Iráku a Sýrii

10:55 Protesty proti izraelským náletům pokračují po celém světě

Lidé po celém světě protestují proti izraelským náletům, které od 7. října zabily v Gaze nejméně 5 791 Palestinců.

08:44 Rekapitulace

 • Devět Palestinců bylo zabito a několik zraněno při izraelském bombovém útoku, jehož cílem byla obytná budova v Tal al-Hawa v Gaze.
 • Na okupovaném Západním břehu Jordánu dosáhl počet obětí série izraelských náletů od 7. října 103.
 • Izrael zaútočil na vojenské pozice v jihozápadní Sýrii, přičemž zabil osm vojáků a sedm jich zranil.
 • Šéf Hizballáhu se setkal s vůdci palestinských skupin Hamás a Islámský džihád.
 • Izraelský ministr financí odhaduje přímé náklady na válku na přibližně 1 miliardu šekelů (246 milionů dolarů) denně.
 • V úterý se v Radě bezpečnosti OSN konala dlouhá otevřená debata, v níž mnoho z téměř 90 zemí na seznamu řečníků vyzvalo k příměří.
 • Poté, co šéf OSN Guterres odsoudil útok Hamásu na Izrael a zároveň dodal, že se neodehrál „ve vzduchoprázdnu“, izraelský velvyslanec při OSN prohlásil, že odmítne udělit víza představitelům OSN.

25. 10. 2023


21:28 Mluvčí izraelské armády znovu prohlásil, že palivo do Gazy nebude vpuštěno

Prohlášení mluvčího Daniela Hagariho neukazuje žádné zmírnění postoje: Izrael se důrazně staví proti dovozu paliva do obléhané enklávy.

Hagari uvedl, že Izrael je proti dodávkám paliva, protože „Hamás ho využívá pro své operační potřeby“. Toto tvrzení nepodložil žádnými důkazy.

Humanitární pracovníci uvnitř Gazy uvedli, že palivo je nezbytně nutné k poskytování zdravotní péče a k pohonu vodních čerpadel. UNRWA, agentura OSN pro palestinské uprchlíky, uvedla, že pokud nedostane více paliva, bude nucena zítra zastavit svou činnost.

Šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths dnes již dříve apeloval na poskytnutí další pomoci: „Potřebujeme, aby zahrnovala i palivo.“

19:12 Izrael vyškrtl Gretu Thunbergovou z učebních osnov

18:11 Abbás na setkání s Macronem vyzval k příměří v Gaze

Prezident Mahmúd Abbás při návštěvě svého francouzského protějšku Macrona vyzval k okamžitému ukončení „agrese“ v Gaze a k poskytnutí ochrany palestinskému lidu.

Macron zase uvedl, že útok Hamásu byl pro Izrael traumatizující, ale že je také katastrofou pro palestinský lid.

„Nic nemůže ospravedlnit“ utrpení civilistů v pásmu Gazy, řekl Macron novinářům v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

16:56 Macgregor: Izrael je „divokou kartou“ na cestě k světové válce

15:55 Biden říká, že dodávky pomoci do Gazy nejsou dostatečně rychlé

Biden odpovídal na otázku novinářů během slavnostního předávání medailí.

OSN uvedla, že od soboty do Gazy vjelo 54 nákladních aut s potravinami, léky a vodou.

Humanitární skupiny uvedly, že rychlost dodávek je pro sužované obyvatelstvo žalostně nedostatečná.

15:30 Čína poslala šest válečných lodí na Blízký Východ

Čínské ministerstvo obrany potvrdilo vyslání svých šesti válečných lodí na Blízký východ.

14:04 Obytná budova zničená izraelským náletem

Exkluzivní záběry, které získala Al-Džazíra, ukazují následky izraelského bombardování obytného domu v severní části pásma Gazy dnes ráno.

11:10 OSN vyzývá k neomezenému přísunu pomoci; palivo je mimořádně naléhavé

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky tvrdí, že omezený počet kamionů s humanitární pomocí, který byl do Gazy zatím povolen, je „pouhým pramínkem tváří v tvář obrovským potřebám lidí na ulici“.

„Vyzýváme k tomu, aby do Gazy i nadále proudila neomezená a nepřetržitá humanitární a zdravotnická pomoc,“ uvedla mluvčí Tamara Alrifaiová.

Podle ní je klíčové palivo, které nebylo do pásma Gazy zasláno spolu s další humanitární pomocí.

„Palivo je nesmírně naléhavé, protože bez něj se nemohou pohybovat ani samotná nákladní auta,“ uvedla Alrifaiová. „Bez paliva nemohou generátory vyrábět elektřinu pro nemocnice, pekárny a odsolovací zařízení na vodu.“

08:30 Izrael kvůli rukojmím nebude zastavovat pozemní ofenzivu

Izrael nebude odkládat případnou pozemní invazi do Gazy kvůli zajatcům, které tam drží, řekl izraelský ministr energetiky německému bulvárnímu deníku Bild.

Ozbrojenci Hamásu zabili 7. října při přeshraničním útoku 1 400 lidí a zajali více než 200 rukojmích.

V rozhovoru zveřejněném v úterý ministr energetiky Israel Katz uvedl, že bude učiněno vše pro to, aby se rukojmí vrátili domů. „To však nemůže bránit našim akcím včetně pozemní ofenzívy, pokud se pro ni rozhodneme,“ byl citován.

„Hamás chce, abychom se zabývali zajatci, a chce, aby armáda nevstupovala do likvidace jejich infrastruktury. To se nestane,“ dodal Katz.

Ozbrojené křídlo Hamásu v pondělí uvedlo, že v reakci na egyptsko-katarské zprostředkovatelské úsilí propustilo další dvě zajaté civilistky ze zdravotních důvodů.


20:30 Hamás má brzy propustit 50 rukojmích. Odloží se invaze?

20:22 USA tvrdí, že se snaží umožnit dodávky pomoci do Gazy

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller uvedl, že Washington koordinuje své kroky s Izraelem, Egyptem a OSN s cílem dosáhnout udržitelného mechanismu pro dodávky pomoci do pásma Gazy.

„Pracujeme na mechanismu, který zajistí, aby pomoc přes přechod Rafáh přicházela důsledně. Nemyslíme si, že [současné] dodávky konvojů jsou dostatečné,“ řekl Miller novinářům během brífinku ve Washingtonu.

Dodal, že součástí jednání je také nedostatečná dodávka pohonných hmot.

„Humanitární organizace, které působí uvnitř Gazy a distribuují humanitární pomoc proudící do Rafáhu, potřebují palivo, aby to mohly dělat,“ řekl Miller.

19:30 Ray Dalio: Existuje vysoké riziko světové války kvůli konfliktu v Izraeli

19:14 Propalestiští židé odsuzují izraelskou válku v Gaze

Když Jonathan Ofir zaslechl sbor, který Západ vedl a který vehementně odsuzoval útok Hamásu na jižní Izrael ze 7. října, spojený se záplavou prohlášení podporujících právo země – v podstatě – na odvetu, obával se, že ví, co to znamená.

„Totiž zelenou pro Izrael, aby provedl mnohem větší masakr, než byl ten, za který se mstil,“ řekl židovský hudebník, dirigent a spisovatel.

Ofir, propalestinský aktivista, který se narodil v Izraeli, ale žije v dánském hlavním městě Kodani, patří k mnoha Židům žijícím v Evropě, kteří kritizují politiku Izraele a připojili se k protestům, které propukly na celém kontinentu proti pokračujícím útokům na Gazu.

Od Glasgow po Londýn, od Paříže po Barcelonu se mnozí připojili k propalestinským shromážděním, aby vyjádřili solidaritu s obyvateli blokované enklávy. Představují hlasitou menšinu Židů, kteří se i nadále zasazují o práva lidí, kteří žijí pod izraelskou okupací již po generace – Palestinců – stejně jako oni po celá desetiletí.

17:17 Rumunská reportérka si „vymyslela“ závažnost situace v Izraeli?

17:01 Situace v Gaze je skutečnou lidskou katastrofou: UNRWA

UNRWA tvrdí, že situace v pásmu Gazy je „skutečnou lidskou katastrofou“.

Agentura OSN sdílela zprávy od Palestinců v Gaze, kteří uvedli, že jim došla voda a již 12 dní nemají elektřinu.

Ze zpráv vyplývá, že někteří používají k pití neupravenou vodu, kterou převařují, a zároveň se obávají, že brzy dojde plyn na vaření.

16:40 Obří letadlo Air Force přistálo ve Stuttgartu, což vyvolává otázky

16:33 Izrael tvrdí, že dva bezpilotní letouny z Gazy byly zmařeny

Izraelská armáda tvrdí, že zmařila útok dronů z Gazy, o kterém jsme informovali dříve.

„Byly identifikovány dva bezpilotní letouny, které pronikly z pásma Gazy na izraelské území,“ uvedla armáda poblíž oblastí Nir Oz a Ein HaBesor. „Oba bezpilotní letouny byly zmařeny.“

Hamás se na sociálních sítích přihlásil k odpovědnosti za nálet s tím, že cílem byla „izraelská vojenská stanoviště“.

15:28 Mohl by použít Izrael svůj nepříliš tajný jaderný arzenál?

13:30 Izrael vyzývá k evakuaci uprchlického tábora al-Nassr a al-Shati

Krátké výzvy izraelské armády k evakuaci obytných oblastí v pásmu Gazy pokračují.

Všichni, kdo žijí ve čtvrti al-Nassr a v uprchlickém táboře al-Shati, obdrželi od izraelské armády nahrané vzkazy, v nichž je vyzývá, aby do 16 hodin tyto oblasti opustili, protože útoky v nich budou zesilovat, uvádějí zdroje Al-Džazíry.

12:02 Hamás a pozemní síly IDF se poprvé střetly v Gaze

10:30 Bývalý izraelský premiér přiznal odpovědnost za útok Hamásu

Bývalý izraelský premiér Naftali Bennet prohlásil, že i on nese vinu za selhání, která vedla k útoku Hamásu na jih Izraele 7. října, informují izraelská média.

„Ve funkci premiéra jsem byl 12 měsíců. Byly věci, které jsem nestihl udělat, a pak vláda padla. Určitě nesu odpovědnost,“ citoval Benneta list Times of Israel.

Není prvním představitelem, který vystoupil s prohlášením o přijetí viny poté, co bojovníci ozbrojené skupiny zabili více než 1400 lidí, většinou civilistů, během pozemní operace, kterou mnozí považují za jedno z největších selhání izraelských zpravodajských služeb.

Odpovědnost za útok převzalo několik vysokých izraelských představitelů, včetně velitele armády Herziho Haleviho a šéfa bezpečnostních služeb Ronena Bara.

Premiér Benjamin Netanjahu se k tématu zatím veřejně nevyjádřil. Podle průzkumu veřejného mínění, který provedl deník Maariv, se téměř 70 procent lidí, kteří v posledních volbách volili premiérovu stranu Likud, domnívá, že by tak měl učinit.

23. 10. 2023


21:02 Biden a papež jednali o válce mezi Izraelem a Gazou

Americký prezident Joe Biden hovořil s papežem Františkem o probíhající válce v Gaze.

Bílý dům uvedl, že v rozhovorech byl zdůrazněn význam zabránění další eskalaci v regionu a úsilí o dosažení trvalého míru na Blízkém východě.

Vatikán popsal dvacetiminutový rozhovor, který se zaměřil na globální konfliktní situace a nutnost nalézt cesty k míru.

18:40 Izraelská armáda tvrdí, že omylem zasáhla egyptské vojáky

Izraelská armáda tvrdí, že jeden z jejích tanků omylem zasáhl egyptskou pozici u hranic s Pásmem Gazy.

Egyptští pohraničníci byli lehce zraněni v důsledku náhodného zásahu střepinami izraelského tanku, uvedl mluvčí egyptské armády.

„Incident se vyšetřuje a podrobnosti se prověřují. IDF [izraelská armáda] vyjadřuje v souvislosti s incidentem zármutek,“ uvedla v prohlášení bez dalších podrobností.

16:50 Nejnovější údaje o počtu obětí

 • Gaza
 • Počet mrtvých: 4,651
 • Zraněných: 14,245
 • Okupovaný Západní břeh Jordánu
 • Zabitých: 90
 • Zraněných: 10: 1,400
 • Izrael
 • Zabitých: 1,405
 • Zraněných: 5,132

16:40 842 zaměstnanců EU vyjadřuje vztek nad postojem Leyenové

14:44 Generální ředitel společnosti Web Summit odstoupil kvůli příspěvku o „válečných zločinech“ v Izraeli

Paddy Cosgrave, spoluzakladatel evropské technologické konference Web Summit, odstoupil z funkce po vlně odporu, kterou vyvolala jeho veřejná prohlášení obviňující Izrael z páchání „válečných zločinů“ a porušování mezinárodního práva.

Cosgrave odstoupil v sobotu poté, co se mu ozvali sponzoři a účastníci. Uvedl, že jeho osobní názory „odváděly pozornost od akce“, a omluvil se za „jakoukoli újmu“, kterou způsobil.

„Jsem šokován rétorikou a činy tolika západních vůdců & vlád, s výjimkou zejména irské vlády, která pro jednou dělá správnou věc,“ uvedl Cosgrave 13. října na X, dříve známém jako Twitter. „Válečné zločiny jsou válečnými zločiny, i když je páchají spojenci, a měly by být označeny za to, čím jsou.“

13:51 USA vedou v Gaze zástupnou válku, říká íránský ministr zahraničí

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amirabdollahian prohlásil, že USA vedou prostřednictvím Izraele válku proti Palestincům, a varoval také před následky, pokud bude bombardování civilistů v Gaze pokračovat.

„To, čeho jsme dnes v Gaze svědky, je zástupná válka, kterou vede falešný izraelský režim zastupující USA proti utlačovanému palestinskému národu a civilistům,“ uvedl na společné tiskové konferenci v Teheránu se svým protějškem z Jihoafrické republiky.

Amirabdollahian řekl, že je „hořké a nešťastné“, že Biden ve středu rychle vykonal mimořádnou válečnou návštěvu Izraele a podpořil jeho útoky v době, kdy jsou bombardovány nemocnice, mešity, kostely a civilisté.

„Svou přítomností v Tel Avivu americký prezident oficiálně oznámil, že vyšle stovky letadel, lodí a nákladních automobilů plných zbraní, aby podpořil zabíjení a masové vraždění, které Izrael páchá v Gaze,“ řekl.

Nejvyšší íránský diplomat rovněž uvedl, že je „ostudné“, že z přechodu Rafáh kontrolovaného Egyptem bylo do Gazy vpuštěno pouze 20 kamionů s humanitární pomocí, a zopakoval své varování, že se „region vymkne kontrole“, pokud USA a Izrael odmítnou zastavit „genocidu“ v Gaze.

09:50 Izrael zesiluje letecké útoky na Gazu, včetně obytných budov

08:11 Proč USA nepodporují příměří v Gaze?

Bývalý poradce izraelské vlády Daniel Levy říká, že americká podpora izraelské beztrestnosti destabilizuje celý region.

Izrael zabil více než 4 385 Palestinců, zničil celé čtvrti v Gaze a odpojil potraviny, vodu a elektřinu milionům lidí poté, co 7. října při útoku Hamásu zahynulo více než 1 400 Izraelců.

Prezident Biden chce Izraeli poskytnout další miliardy dolarů na pokračování vojenské kampaně, jeho administrativa odmítá výzvy k příměří, ale zprostředkovává pro Gazu malé množství potravinové pomoci.

Levy říká, že americká podpora izraelského válečného štvaní „vede do pekel“.

07:33 Nejméně 55 mrtvých při izraelských útocích v Gaze

Skupina Hamas uvádí, že při nočních náletech na pásmo Gazy bylo zabito nejméně 55 lidí.

Její tisková kancelář uvedla, že v několika hodinách poté, co mluvčí izraelské armády prohlásil, že nálety budou zesíleny, bylo zničeno více než 30 domů.

Zdravotnické zdroje sdělily tiskové agentuře Reuters, že při nočních náletech bylo zabito nejméně 50 Palestinců.

22. 10. 2023


19:03 Kanadský premiér vypískán po návštěvě mešity

Kanadský premiér Justin Trudeau čelí dalšímu trapasu, protože muslimští Kanaďané křičí „Hanba vám“, když navštívil mešitu, aby vyjádřil solidaritu s Gazou.

17:30 Syn vůdce Hamásu promluvil a popsal, co se ve skutečnosti děje

13:03 Egyptský mírový summit pravděpodobně nepomůže k deeskalaci konfliktu v Gaze

Na tomto summitu je mnoho lídrů a zatím jsme slyšeli hlavně arabské lídry, ale Izrael kontroluje vojenské akce na místě a tohoto setkání se neúčastní.

USA, jediná země, která by snad mohla Izrael omezit, nemá svého zástupce.

Takže to, co může tento summit udělat, pokud jde o zastavení bombardování a nastolení příměří, je velmi omezené.

12:40 Doktor: Izraelské síly používají neobvyklé zbraně, 100% úmrtnost obětí

Lékaři v Gaze apelovali na mezinárodní společenství, aby podniklo kroky k zastavení války.

Lékař z indonéské nemocnice v severní části pásma Gazy řekl pro Al-Džazíru, že zranění lidé, kteří jsou do zařízení přiváženi, čelí mnoha komplikacím, a dodal, že úmrtnost dosáhla 100 %.

Lékař uvedl, že izraelské síly používají podle jeho slov neobvyklé zbraně, a dodal, že je to poprvé, co vidí taková zranění a popáleniny čtvrtého stupně po celém těle.

12:30 Údajné záběry útoku Hútíů na americký torpédoborec u pobřeží Jemenu

11:50 Egypt se bouří kvůli Gaze: první protesty za posledních deset let

Protestující včera večer poprvé po deseti letech obsadili náměstí Tahrír a vyjádřili solidaritu s obyvateli Gazy. Egyptské úřady zadržely 43 demonstrantů.

Náměstí Tahrír je významné veřejné prostranství v centru Káhiry. Do popředí se dostalo během egyptské revoluce proti prezidentu Husnímu Mubarakovi v roce 2011, která byla klíčovým momentem arabského jara.

Když byla v důsledku protestů svržena vláda, stalo se náměstí Tahrír synonymem velkých politických změn.

Včera bylo poprvé od roku 2013, kdy protestující po arabském jaru znovu obsadili náměstí Tahrír.

11:19 Izraelský politik: Rusko „draze zaplatí“ za podporu Gazy

11:04 Okamžitě opusťte Jordánsko a Egypt, zní z Izraele

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje izraelským občanům, aby v návaznosti na zvýšení cestovního varování na nejvyšší, čtvrtý stupeň, okamžitě opustili Jordánsko a Egypt.

„Žádáme Izraelce, aby okamžitě opustili Jordánsko a Egypt a zdrželi se cest do Maroka“

08:00 Podle šéfky WFP čeká pomoc pro 500 tisíc lidí na hranici v Rafáhu na zelenou

Výkonná ředitelka Světového potravinového programu (WFP) vyzvala k zajištění „spolehlivého a trvalého přístupu“ pro humanitární subjekty na místě v souvislosti s jednáním o možném znovuotevření hraničního přechodu Rafáh mezi Gazou a Egyptem v 10:00 místního času (7:00 SEČ).

„Tento konflikt má strašlivý dopad na civilisty, potraviny dojdou během několika dní a voda, léky a další zásoby jsou nebezpečně nízké,“ uvedla Cindy McCainová ve videu zveřejněném na X. webu.

„Naše kamiony jsou naloženy a čekají s potravinami pro půl milionu lidí, ale do Gazy se nyní nemůžeme dostat,“ dodala. „Humanitární pracovníci musí být schopni dostat pomoc dovnitř a musí být schopni ji distribuovat.“

McCainová řekla, že pokud se to nepodaří, znamená to, že „svět bude přihlížet, jak lidé v Gaze hladoví“.

07:33 Velvyslanectví USA v Izraeli vydalo aktuální informace týkající se přechodu Rafáh

Velvyslanectví USA v Jeruzalémě právě oznámilo, že obdrželo informaci, že hraniční přechod Rafáh mezi Gazou a Egyptem bude otevřen v 10:00 místního času (07:00 GMT).

Velvyslanectví dodalo, že si není vědomo, jak dlouho bude přechod otevřen pro odjezd zahraničních občanů z Gazy.

21. 10. 2023


19:44 Greta podpořila Palestince v Gaze. Přišla tvrdá reakce Izraele

17:22 Většina Izraelců viní Netanjahua z toho, že nedokázal zabránit útoku Hamásu

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění téměř 80 % Izraelců viní premiéra Benjamina Netanjahua z toho, že nedokázal zabránit smrtícímu útoku Hamásu ze 7. října.

Průzkum také ukázal, že 65 procent Izraelců podporuje pozemní ofenzívu proti pásmu Gazy, zatímco 21 procent je proti.

Pouze 8 procent dotázaných nepovažuje Netanjahua za odpovědného za útoky v jižním Izraeli poblíž obléhaného pásma Gazy, při nichž zahynulo nejméně 1 400 lidí.

Průzkum provedl Institut Lazar ve dnech 18. a 19. října na objednávku izraelského listu Maariv.

14:10 Egyptské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti západním médiím

Mluvčí egyptského ministerstva zahraničí kritizoval západní média za to, že se „zaměřují na Egypt“ a obviňují ho z uzavření hraničního přechodu Rafáh.

Ahmed Abu Zeid řekl: „Cílení na Egypt v západních médiích je v současné krizi jasné! Propagují scénář vysídlení, činí Egypt odpovědným za uzavření přechodu navzdory cíleným útokům Izraele a odmítnutí vstupu pomoci a nedávno naznačují odpovědnost Egypta za bránění odchodu státních příslušníků třetích zemí“.

Egypt tvrdí, že přechod neuzavřel, ale izraelské bombardování jej učinilo nefunkčním.

Abú Zajd rovněž uvedl, že sobotní káhirský mírový summit je cestou ke změně průběhu konfliktu.

13:22 Raketové útoky v Iráku, Sýrii, Libanonu a Jemenu. Vyhlídky na regionální konflikt rostou

12:40 Saúdský korunní princ navrhl řešení konfliktu Izrael-Hamás

Vyzýváme ke spravedlivému řešení, které by vedlo k vytvoření palestinského státu v hranicích z roku 1967 tak, aby bylo dosaženo bezpečnosti a prosperity pro všechny.

11:03 EU varuje před rozšířením konfliktu v Izraeli

Torpédoborec amerického námořnictva zachytil tři rakety a několik bezpilotních letounů, které v Jemenu odpálily síly Hútíů.

Západní představitelé varují, že riziko regionálního „přelévání“ izraelsko-hamaské války je reálné poté, co americké síly v regionu čelily rostoucím hrozbám a americké základny v Iráku a Sýrii byly opakovaně terčem útoků bezpilotních letounů.

Podle bezpečnostních zdrojů, které hovořily s tiskovou agenturou Reuters, byla letecká základna Ajn al-Asad, která hostí americké a další mezinárodní síly v západním Iráku, ve čtvrtek večer terčem útoků bezpilotních letadel a raket. Uvnitř základny bylo údajně slyšet několik výbuchů.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek uvedla, že riziko regionálního rozšíření izraelsko-hamasovské války je „reálné“.

Ve svém projevu na Hudsonově institutu ve Washingtonu von der Leyenová rovněž uvedla, že dialog mezi Izraelem a jeho sousedy musí pokračovat.

09:01 Izraelská armáda zasáhla přes noc v Gaze přes 100 cílů

Izraelská armáda oznámila, že během nočních náletů v pásmu Gazy zasáhla více než 100 cílů.

„Během noci stíhací letouny zaútočily na více než sto operačních cílů teroristických organizací v pásmu Gazy, zničily tunelové šachty, muniční sklady a desítky operačních velitelství,“ uvedly obranné síly země a dodaly, že byl také zabit terorista, který byl v námořních silách Hamásu.

„V rámci útoků byla zničena teroristická infrastruktura a zbraně umístěné v mešitě ve čtvrti Jablia, která byla mimo jiné využívána jako pozorovatelna a shromaždiště teroristů spojených s teroristickou organizací Hamás,“ dodala izraelská armáda v příspěvku na sociální síti X (dříve známé jako Twitter).

08:11 Biden přednesl projev v Oválné pracovně k americkému národu

20. října 2023


21:02 Izraelská armáda měla dostat zelenou pro vstup do Gazy

Izraelská armáda má „zelenou“ k tomu, aby vstoupila do Gazy, kdykoli bude připravena, uvedl pro ABC News člen bezpečnostního kabinetu země.

Ministr hospodářství Nir Barakat řekl ABC News, že rukojmí a civilní oběti budou až na druhém místě, než zničení Hamásu, „i kdyby to mělo trvat rok“.

Na otázku ohledně kilometrů tunelů, které Hamás vybudoval pod Gazou, řekl, že se stanou „největším hřbitovem na světě“. Hamás tvrdí, že v této rozsáhlé síti drží některé nebo všechny z 203 izraelských rukojmích, které zajal.

„Uděláme vše pro to, abychom naše rukojmí přivedli, abychom naše rukojmí přivedli [zpět] živé…“ řekl, ale „první a poslední prioritou“ je zničení Hamásu.

Hamás a Islámský džihád mají dohromady asi 50 000 bojovníků, uvedl ministr zemědělství Avi Dichter, bývalý šéf izraelské bezpečnostní agentury Šin Bet.

20:40 USA pošlou Izraeli dělostřelecké granáty původně určené pro Ukrajinu

20:20 Izraelský ministr říká, že zajatci a civilisté jsou pro zničení Hamásu druhořadí

Podle ABC News izraelský ministr hospodářství Nir Barakat prohlásil, že oběti na životech zajatců a civilistů budou druhořadé při zničení Hamásu, „i kdyby to mělo trvat rok“.

„Uděláme vše pro to, abychom přivedli naše rukojmí, abychom přivedli naše rukojmí [zpět] živé,“ řekl americkému zpravodajství.

Ale „první a poslední prioritou“ je podle Barakata zničení Hamásu.

20:11 Tucker Carlson o tom, jak se vyhnout třetí světové válce kvůli Izraeli

19:34 Uděříme na ně tvrdě a intenzivně, zní z Izraele

Izrael: „Udeříme na ně tvrdě. Nyní naše manévry přenesou válku na jejich území.“

18:30 Netanjahu se setkal s elitními izraelskými jednotkami

Premiér se setkal s brigádou Golani – jednou z nejstarších v izraelské armádě – na shromaždišti poblíž Gazy.

„Jsem zde s vojáky Golani ze všech částí země. Bojovali jako lvi a budou bojovat jako lvi, zvítězíme s plnou silou,“ řekl Netanjahu. „Celý izraelský lid stojí za vámi a my zasadíme nepřátelům tvrdé údery, abychom dosáhli vítězství. Na vítězství!“

Setkání, které bylo zveřejněno na Netanjahuově účtu X, přichází v době očekávání, že Izrael brzy zahájí pozemní invazi do Gazy.

Již dříve dnes izraelský ministr obrany Gallant řekl vojákům, že brzy uvidí Gazu „zevnitř“.

Pro sdílení na sociálních sítích klikněte zde

16:34 Izraelský ministr obrany vojákům: Zůstaňte připraveni. Rozkazy přijdou!

 • Za vstup do Gazy se bude platit a Izrael je připraven ji zaplatit.
 • Cílem války je vymazat Hamás z existence, a i když dojde ke ztrátám, cíle bude dosaženo bez ohledu na délku trvání války.

16:11 Izraelský dron zasáhl v uprchlickém táboře skupinu palestinských ozbrojenců

Izraelský dron zasáhl skupinu palestinských ozbrojenců v uprchlickém táboře Nur Šams nedaleko města Tulkarem na Západním břehu Jordánu.

14:55 Zásah raketou Hamásu ve městě s beduínskou většinou poblíž Be’er Ševy ve středním Izraeli

14:00 Nebezpečná cesta pro potraviny. Izraelské nálety na pekárny

Izraelské nálety bombardovaly několik pekáren v Gaze, při nichž zahynuly desítky lidí a stovky byly zraněny, když stály ve frontě na chleba, informovala palestinská tisková agentura WAFA.

Zpravodaj agentury WAFA uvedl, že izraelské bombardování zničilo pět pekáren v různých částech pásma Gazy, a to buď přímo, nebo v jejich okolí.

Salam Marouf, vedoucí mediální kanceláře vlády Gazy, uvedl, že opakovanými útoky na pekárny se Izrael snaží zhoršit humanitární situaci, způsobit větší počet obětí a „ztížit situaci občanů do té míry, že získání několika bochníků chleba se stalo nebezpečnou cestou“.

Skupiny poskytující pomoc, včetně Světového potravinového programu, varovaly, že v Gaze dochází potraviny a v obchodech zbývají zásoby pouze na několik dní.

11:59 USA vetovaly rezoluci OSN o příměří v Gaze, obavy z širší války trvají

10:55 Útok Hizballáhu na izraelské hranici

Nejsme daleko od libanonsko-izraelské hranice. Právě teď je tam klid, ale od 7. října je to aktivní frontová linie.

Hizballáh se snaží vyvíjet tlak na Izraelce a říká jim, že pokud budou pokračovat v útocích na Gazu, budou mít co do činění s více než jednou frontou.

Hizballáh se zaměřuje na izraelské vojenské pozice a tanky. Izrael se na oplátku zaměřuje na to, co nazývá „zdroji palby“, protože Hizballáh nemá podél hranice vojenské pozice ani základny.

Tyto výměny podél hranice jsou však do značné míry omezené, alespoň prozatím. Obě strany se vyhýbají civilním obětem a z geografického hlediska je konflikt do značné míry omezen na okruh 4 km na obou stranách hranice. Žádná ze stran si nepřeje, aby se z něj stala plnohodnotná válka.

Hizballáh dal jasně najevo, že se jedná o varování a potyčky, ale včera jsme slyšeli vyjádření vysokého představitele Hizballáhu, že nedopustí, aby Gaza padla.

10:01 Izraelské útoky zničily čtyři obytné domy v centru Gazy

Izraelská vojenská letadla vypálila několik raket na čtyři obytné věže v oblasti al-Zahra v centrální části pásma Gazy a zcela je zničila, informovala tisková agentura Wafa.

Podle místních zdrojů izraelské síly informovaly obyvatele 270 obytných jednotek o záměru ostřelovat je, což přimělo obyvatele k evakuaci.

19. 10. 2023


20:03 Netanjahu říká, že USA pomohou pokračovat ve válce

V projevu z vojenského velitelství Kirya v Tel Avivu Netanjahu uvedl, že Bidenovy sliby, které učinil během jejich dřívějšího setkání, zaručují, že válka bude pokračovat.

„Prezident Biden sem nepřišel jen s utěšujícími a dojemnými slovy, která se dotkla srdce celého národa, ale i s činy: Na našem dnešním setkání jsme se dohodli na činech, které zajistí pokračování naší spravedlivé války,“ řekl. „Dohodli jsme se na spolupráci, která změní rovnováhu ve všech odvětvích a pomůže nám dosáhnout našich válečných cílů.“

Biden již dříve prohlásil, že USA hodlají „udělat vše, co je v našich silách, aby zajistily“, že Izrael zůstane bezpečným místem pro židovský národ. Přislíbil, že bude pokračovat v dodávkách izraelského systému Iron Dome a že požádá Kongres o „bezprecedentní balíček podpory pro obranu Izraele“.

Přesto Biden, který se bránil výzvám k prosazování příměří, varoval Izrael, aby se nenechal „pohltit“ hněvem a aby se prioritně vyhnul civilním obětem.

15:55 Tanky a vojáci se nadále shromažďují u jižního Izraele

Podařilo se nám přiblížit k některým městům poblíž plotu mezi Izraelem a Gazou.

Izraelská armáda však zvětšuje uzavřené pásmo, takže je stále těžší se dostat blíže ke Gaze.

Viděli jsme, jak se do této části země přesouvají tisíce vojáků. Jsou tam tanky, obrněná vozidla, která se pravděpodobně připravují na to, co by mohlo být pozemní ofenzivou.

Většina měst v okolí této oblasti byla evakuována. Domy jsou prázdné. Obchody jsou zavřené například ve městě Sderot, městě, kde žije asi 30 000 lidí a kde jich nyní zůstalo jen několik tisíc.

13:01 Hamás zveřejňuje první záběry s rukojmí

Na krátkém videu je zachycena mladá žena, 21letá Mia Schemová, která je ošetřována poté, co byla zraněna na ruce, a později hovoří na kameru.

Schemová byla unesena teroristy Hamásu 7. října, když se účastnila pouštního raveu v kibucu Re’im, kde ozbrojenci také zmasakrovali více než 260 návštěvníků festivalu.

Na kameru říká, že byla tři hodiny operována a že „je o mě postaráno, dostávám léky. Prosím jen o to, abych se co nejdříve vrátila domů, ke své rodině, k rodičům, k sourozencům. Prosím, aby mě odsud co nejdříve dostali.“ Schemové rodina na klip reaguje slovy: „Jsme šťastní.“

11:06 Biden říká, že za bombový útok na nemocnici v Gaze nespáchal Izrael

Biden řekl Netanjahuovi, že bombový útok na arabskou nemocnici al-Ahlí zřejmě spáchal „jiný tým, ne vy“, čímž naznačil, že za ním stojí palestinské ozbrojené frakce.

Biden neposkytl žádné důkazy, které by jeho hodnocení podpořily.

Izraelský premiér Netanjahu během brífinku s prezidentem Bidenem, který před hodinou přistál v Tel Avivu, prohlásil, že „civilizovaný svět se musí spojit, aby porazil Hamás“.

Biden vzkazuje Netanjahuovi, že Washington poskytne Izraeli vše, co potřebuje k obraně v probíhající válce v Gaze.

Biden dodal, že mezi více než 1 400 lidmi zabitými na území Izraele při útoku 7. října bylo 31 Američanů.

10:22 Írán vztyčil černou vlajku, což je výzva k válce nebo pomstě

Nad svatyní Razavi v Mašhadu v íránské provincii Chorásán byla vztyčena černá vlajka. Může to být výzva k válce nebo pomstě.

09:30 Izrael obvinil Hamás z útoku na nemocnici a ukázala důkazy

Izraelská armáda zveřejnila video, podle kterého je z něj patrné, že raketa, která zasáhla nemocnici, nebyla její.

Na videu jsou patrně vidět krátery. Tvrdí, že průměr těchto kráterů neodpovídá jejich vlastním raketám. Izraelská armáda uvedla, že tomu tak v případě útoku na nemocnici nebylo.

Dále byl zveřejněn záznam rozhovoru mezi operativci Hamásu ohledně neúspěšného odpálení rakety Islámského džihádu na nemocnici 17. října 2023:

08:30 Hněv po izraelském útoku, při kterém v nemocnici v Gaze zemřelo 500 lidí

Pokud se k nám právě připojujete, přinášíme vám přehled nejnovějšího vývoje:

 • Jordánsko zrušilo summit s americkým prezidentem Joem Bidenem a egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem el-Sísím po útoku na nemocnici v Gaze, při kterém zahynulo nejméně 500 lidí.
 • Šéf OSN naléhavě vyzývá k „okamžitému humanitárnímu příměří“.
 • Mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedl, že Izrael musí poskytnout satelitní snímky, aby prokázal, že se na útoku nepodílel.
 • Očekává se, že Biden přistane v Tel Avivu v 10 hodin dopoledne (07:00 SEČ), kde se v rámci návštěvy s vysokým nasazením setká s premiérem Netanjahuem.
 • Izrael znovu vyzval obyvatele města Gazy a severní části obléhané enklávy, aby se evakuovali na jih.
 • Nejméně 37 lidí zahynulo při samostatných izraelských náletech zaměřených na uprchlický tábor Džabalíja na severu Gazy.

07:14 Rusko tvrdí, že Izrael musí prokázat, že se na útoku na nemocnici nepodílel

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová prohlásila, že Izrael musí poskytnout satelitní snímky, aby prokázal, že se nepodílel na útoku na nemocnici v Gaze.

Rusko klasifikuje útok jako zločin a akt dehumanizace, citovala ji státní tisková agentura RIA.

21:09 Izrael vyzývá své občany, aby okamžitě opustili Turecko

Izraelská rada pro národní bezpečnost vyzývá všechny Izraelce, aby co nejdříve opustili Turecko.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že útok na nemocnici v Gaze byl „posledním příkladem izraelských útoků, které postrádají nejzákladnější lidské hodnoty“.

„Vyzývám celé lidstvo, aby podniklo kroky k zastavení této bezprecedentní brutality v Gaze,“ napsal Erdogan na sociální síti X.

Katar odsoudil izraelský útok na nemocnici v Gaze jako nebezpečnou eskalaci

Katarské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž důrazně odsuzuje izraelský letecký útok na nemocnici v Gaze, při němž zahynuly stovky civilistů.

„Rozšíření izraelských útoků nad Pásmem Gazy na nemocnice, školy a další populační centra je nebezpečnou eskalací,“ uvádí se v prohlášení.

20:37 Nemocnice je považována za „bezpečné místo“ až do izraelského úderu: Lékař v Gaze

Ziad Shehadah, lékař a obyvatel Gazy, říká pro Al Jazeeru z Pásma Gazy:

„To, co se stalo, je strašné, protože ti lidé, všichni jsou civilisté. Utekli ze svých domovů a dostali se na místo, které považovali za bezpečné – do nemocnice, která je podle mezinárodního práva bezpečným místem.

„Lidé opustili své domovy v domnění, že jsou nebezpečnější, a přesouvají se do našich škol a nemocnic, aby byli v bezpečí. A během jedné minuty byli všichni v nemocnici zabiti.

„Počet mrtvých je v tuto chvíli více než 500, ale věříme, že toto číslo dosáhne více než 1000. Je to masakr.“

20:33 Izrael odmítá, že by stál za útokem na nemocnici

Výsledky předběžného vyšetřování IDF naznačují, že raketa byla neúspěšně odpálena z pásma Gazy a dopadla na budovu nemocnice.

19:01 Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů se v roce 2017 vyjádřil jasně

18:22 Írán spustil nábor pro Palestinu, přihlásilo se přes 3,4 milionu

Íránci spustili online kampaň na nábor dobrovolníků na podporu Palestiny, uvádějí média. V současné době se prostřednictvím stránky přihlásilo asi 3,4 milionu lidí.

17:33 Vysoký velitel Hamásu zabit při izraelském leteckém útoku

Izraelský letecký útok zabil v Gaze vysokého velitele Hamásu Ajmána Nofala, uvedlo vojenské křídlo skupiny.

Na Telegramu ozbrojené křídlo Hamásu uvedlo, že „Ayman Nofal ‚Abu Ahmed‘, člen Generální vojenské rady a velitel Centrální brigády … byl zabit“ při útoku na tábor al-Bureij v centrální části pásma Gazy.

17:01 Íránský vůdce chce izraelské představitele soudit za své zločiny

Íránský nejvyšší vůdce Alí Hosejní Chameneí vyzval, aby se izraelští představitelé zodpovídali ze svých činů proti Palestincům, a zároveň vyzval k zastavení izraelského bombardování Gazy.

„Představitelé sionistického režimu by měli být souzeni za své zločiny proti Palestincům v Gaze,“ řekl.

„Nikdo se nemůže postavit muslimům a odbojovým silám, pokud budou zločiny sionistického režimu proti Palestincům pokračovat … bombardování Gazy musí okamžitě skončit,“ dodal Chameneí.

Výroky zazněly před plánovanou středeční návštěvou amerického prezidenta Bidena v Izraeli.

14:40 Aktuální silné střety na libanonsko-izraelských hranicích

13:30 Použil Netanjahu nejstarší trik v dějinách?

12:12 Další fáze se může lišit od pozemní ofenzivy: Izrael

Mluvčí izraelské armády uvedl, že se vojáci připravují na další fázi války, která však nemusí být očekávanou pozemní invazí do Gazy.

„Připravujeme se na další fáze války. Zatím jsme neřekli, jaké budou. Všichni mluví o pozemní ofenzivě. Může to být něco jiného,“ řekl Richard Hecht na pravidelném brífinku s novináři.

11:30 Egypt bude hostit summit o válce v Gaze, řekl turecký ministr zahraničí

Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan uvedl, že Egypt bude v sobotu hostit summit vedoucích představitelů států, na kterém se bude diskutovat o válce v Gaze.

Fidan to uvedl na společné tiskové konferenci v Bejrútu se svým libanonským protějškem Abdalláhem Bou Habíbem.

Uvedl také, že jeho země jedná s Hamásem o propuštění zajatců, které skupina zadržuje v pásmu Gazy.

10:13 Macron prohlásil, že intenzivní rozhovory o osvobození zajatců zadržovaných Hamásem pokračují

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že sleduje „intenzivní rozhovory“ o propuštění zajatců, které 7. října zajali bojovníci ozbrojeného křídla Hamásu.

„Chci být velmi opatrný… abych neohrozil intenzivní rozhovory, které v současné době vedeme,“ řekl Macron novinářům v albánském hlavním městě Tiraně.

„Ale postupují a my tyto rozhovory sledujeme z hodiny na hodinu.“

09:04 Varování před preventivní akcí je dosud nejsilnějším hrozba Íránu

Včerejší prohlášení íránského ministra zahraničí Hosejna Amirabdollahjana je považováno za dosud nejsilnější, neboť varuje před možností preventivního úderu v nadcházejících hodinách.

Uvedl, že skupiny podporované Íránem nedovolí Izraeli, aby si v Gaze dělal, co chce. Mezi tyto skupiny patří i libanonský Hizballáh, který se s Izraelem podél hranice angažuje již více než týden.

Tato přeshraniční výměna palby byla dosud do značné míry omezená a týkala se pouze pohraničních oblastí a vojenských cílů. Hizballáh popisuje to, co se odehrává podél hranice, jako potyčky a varování, zatímco Izrael to označuje za situaci pod úrovní eskalace.

Co by se však mohlo stát dál? To je otázka, která vrtá hlavou všem. Lidé se obávají a připravují se na možnost, že se tento konflikt – nyní omezený na jih země – rozšíří i jinam.

17. 10. 2023


19:56 Situace v Gaze se dostává do velmi kritické fáze

Situace v Gaze se dostává do velmi kritické fáze. Červený kříž a Světová zdravotnická organizace varují:

„Před skutečnou katastrofou je pouze 24hodinová mezera. To nelze tolerovat“

19:10 Yellenová: Amerika si rozhodně může dovolit dvě války

19:01 Gaze zbývá 24 hodin vody a paliva, než nastane katastrofa

WHO vydala své nejnovější varování před stále se zhoršující humanitární situací v pásmu Gazy, tentokrát uvedla, že v enklávě zbývá „pouze 24 hodin vody, elektřiny a paliva“, než nastane „skutečná katastrofa“.

Ahmed Al-Mandhari, regionální ředitel zdravotnické agentury OSN pro východní Středomoří, uvedl, že bombardovanému a obléhanému území musí být umožněno přijímat konvoje s pomocí, které v současné době uvízly na hraničním přechodu Rafáh s Egyptem.

Pokud pomoc nedorazí, budou muset lékaři „připravit pro své pacienty úmrtní listy“, řekl.

17:57 Neuvěřitelné svědectví Češky po návratu z Izraele

17:11 Americká armáda je připravena nasadit vojáky na podporu Izraele

Americká armáda vybrala zhruba 2 000 vojáků pro potenciální nasazení na podporu Izraele.

Tito vojáci budou mít za úkol plnit úkoly, jako je poradenství a zdravotnická podpora, a jsou vybráni z různých složek amerických ozbrojených sil.

Nejsou určeny k bojovému nasazení a žádné pěší jednotky nebyly zařazeny do plánu přípravy k nasazení.

Vybrané jednotky jsou v současné době rozmístěny jak na Blízkém východě, tak mimo něj, včetně Evropy.

Konkrétní okolnosti a místa případného nasazení zůstávají nejasné, ale rozhodnutí Pentagonu naznačuje připravenost podpořit izraelské jednotky v případě pozemního vpádu do Gazy.

16:37 Jak to dopadne? 10 scénářů izraelsko-palestinské války

16:01 Putin a Netanjahu budou mít poprvé od začátku války hovor

Ruský prezident Vladimir Putin dnes bude hovořit s několika vedoucími představiteli, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a egyptského prezidenta Abdela Fattáha el-Sísího, uvedl mluvčí Kremlu.

Již dříve v úterý Putin hovořil se syrským prezidentem Bašárem Asadem a íránským Ebrahímem Raisím.

Jeho hovor s Netanjahuem bude prvním mezi oběma vůdci od útoku Hamásu na území Izraele 7. října.

Ve svém prvním vyjádření ke konfliktu Putin minulý týden vyjádřil znepokojení nad „katastrofálním nárůstem“ počtu zabitých civilistů v Izraeli a pásmu Gazy.

Rovněž si vzal na mušku politiku USA na Blízkém východě, která nezohledňuje potřeby Palestinců.

16:02 Saúdský princ nechal Blinkena několik hodin čekat a pak přišlo jasné stanovisko

14:55 Izraelský útok zasáhl palestinské záchranné týmy v Gaze

13:30 George Soros kdysi kritizoval USA a Izrael za to, že nepřijímají Hamás

12:30 PŘEKVAPIVÉ ZÁBĚRY: Vyšetřování kontroverzního bombardování evakuujících se civilistů v Gaze

Izrael tvrdí, že šlo o důsledek výbuchu IED (improvizovaného výbušného zařízení) Hamásu. Hamás tvrdí, že šlo o důsledek izraelského náletu

Kdo to podle vás udělal a proč?

10:21 Hamás sdílí záběry, jak včera zničil izraelský tank Merkava

PŘEKVAPIVÉ ZÁBĚRY: Hamás sdílí záběry, jak včera zničil izraelský tank Merkava u izraelsko-libanonských hranic, zatímco dalšímu těsně unikl.

07:33 OSN poskytuje útočiště 400 000 Palestinců ve svých školách a budovách v Gaze

Více než 400 000 Palestinců se ukrývá ve školách a budovách OSN v Pásmu Gazy, tvrdí světová organizace.

„Staří lidé, děti, těhotné ženy, lidé s postižením jsou prostě zbaveni své základní lidské důstojnosti. Je to naprostá ostuda,“ uvedla agentura OSN v Palestině X.

„Jako UNRWA truchlíme nad ztrátou 14 kolegů,“ dodala.

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY