Tucker Carlson se ve svém nejnovějším videu na sociálních sítích zřejmě shodl s hostem Vivekem Ramaswamym na jeho alternativním návrhu izraelské reakce na nedávné útoky ozbrojenců Hamásu a Islámského džihádu, aby se zabránilo eskalaci konfliktu na Blízkém východě. (Foto: X / Tucker)

V klipu zveřejněném ve středu večer na X, dříve Twitteru, s názvem „Jak se vyhnout třetí světové válce“, který byl od té doby zhlédnut 10,9 milionukrát, republikánský prezidentský kandidát navrhl, aby Amerika pomohla Izraeli zavraždit nejvyšší představitele Hamásu a umístit jejich hlavy na hroty podél hranice s Gazou namísto široce očekávané pozemní ofenzivy na palestinském území.

V úvodu rozhovoru Carlson řekl, že je „snadné si představit“, že eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem by mohla přitáhnout řadu světových mocností – mimo jiné USA, Rusko, Čínu a Írán – a zdůraznil, že „nyní není čas na světovou válku“, a naznačil, že „bychom prohráli“.

Již dříve předpověděl „horkou válku mezi USA a Ruskem v příštím roce“, kterou podle Carlsona Amerika pravděpodobně nevyhraje.

Od chvíle, kdy asi 1 500 bojovníků Hamásu zahájilo útok na Izrael a zabilo civilisty včetně dětí a starých lidí, provádí izraelské letectvo intenzivní kampaň náletů na cíle Hamásu v Gaze.

Izrael však naznačil, že připravuje mnohem rozsáhlejší ofenzívu v Gaze. V sobotu Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že se „v současné době připravují na realizaci široké škály operačních ofenzivních plánů“, včetně koordinovaných úderů ze vzduchu, z moře a ze země.

Od čtvrtka ministerstvo zdravotnictví v Gaze podle agentury Associated Press uvedlo, že od 7. října bylo při izraelských akcích zabito 3 478 Palestinců a více než 12 000 jich bylo zraněno, zatímco Izrael uvádí, že za stejné období bylo zabito více než 1 400 Izraelců a nejméně 199 dalších bylo vzato jako rukojmí.

Pozemní invaze do Gazy se preventivně setkala s varováním před eskalací ze strany Íránu. Hizballáh, Íránem podporovaná libanonská islamistická šíitská militantní skupina, si v posledních dnech vyměňovala palbu s izraelskými silami a pohrozila útokem na americké síly, pokud by zasáhly do války na straně Izraele.

Íránský ministr zahraničních věcí Hosejn Amirabdollahian v neděli pro televizi Al-Džazíra uvedl, že pokračující izraelský útok na Gazu činí válku na více frontách „stále pravděpodobnější“. Pohrozil také Spojeným státům kvůli jejich námořním prostředkům ve východním Středomoří.

Institut pro studium války se sídlem ve Washingtonu však na začátku týdne uvedl, že Írán dal najevo „svou neochotu vstoupit do přímého konfliktu s Izraelem“, aniž by byl vystaven přímému útoku. Místo toho se „připravuje na to, že se válka mezi Hamásem a Izraelem rozšíří do regionálního konfliktu“ s bojovníky rozmístěnými v jižním Libanonu a Sýrii, a „pravděpodobně by poskytl materiální a finanční podporu svým zástupcům v boji proti Izraeli“.

Obávám se, že to povede k válce, která není dobrá pro Izrael, má špatně definované cíle a není dobrá ani pro Spojené státy,“ řekl Ramaswamy Carlsonovi. „Pokud mluvíme s Izraelem, jedna z věcí, kterou potřebujeme, je: jaký je váš skutečný cíl?“

Uchazeč o prezidentský úřad za GOP poté nastínil, co považuje za „jednu rozumnou verzi, kterou by USA mohly plně podpořit“.

„Přemýšlejte o světě, ve kterém má Izrael jasně definovaný cíl,“ řekl. „Řekněme 100 nejlepších členů Hamásu. Dobře, chceme jejich hlavy na kůlech, lemujte těmi hlavami jižní hranici Izraele a Gazy, když budete budovat novou obranu hranic – to je vaše odstrašení.“

Dodal, že si myslí, že „USA by s tím měly pomoci z hlediska zpravodajských služeb. Myslím, že USA mohou být nápomocny s tím, co bych mohl nazvat diplomatickou Železnou kopulí.

„Ať to Izrael udělá, aby se mohl plně bránit, aniž by se mu do toho pletla OSN nebo kdokoli jiný ze zbytku světa. Získat od amerických spojenců sdílení zpravodajských informací; takové věci, které nezapojí USA vojensky. Izrael je toho schopen. Mossad je toho schopen.“

Carlson se zdál být Ramaswamyho návrhu nakloněn, když odpověděl: „Mám pocit, že to není pravda: „Zdá se to jako zcela zřejmé řešení – a zdá se, že je to v možnostech státu Izrael a že s tím můžeme pomoci.“

Zdroj: newsweek.com