Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že ve čtvrtek večer místního času přijela do Moskvy na jednání delegace vedoucích představitelů Hamásu. (Foto: Flickr)

„Mohu potvrdit, že zástupci palestinského hnutí [Hamás] jsou na návštěvě Moskvy,“ uvedla na tiskovém brífinku mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová a přislíbila, že v průběhu jednání poskytne příslušné podrobnosti.

Návštěva nebyla dříve ohlášena ani jednou ze stran a delegaci Hamásu vede vysoce postavený člen skupiny Moussa Abu Marzouk. Hamás je v USA, Evropské unii a některých dalších zemích označen za teroristickou organizaci; má však oficiální vztahy se zeměmi, jako je Írán, Turecko, Sýrie a nyní zřejmě i Rusko.

Rusko však prohlásilo, že je i nadále ochotno jednat se všemi stranami konfliktu v naději, že bude dosaženo příměří a míru. Po odchodu USA z Afghánistánu Moskva podobně přijala delegaci Talibanu.

Zatím není jasné, zda se nejvyšší ruský diplomat Sergej Lavrov setká se zástupci Hamásu, vzhledem k tomu, že je údajně v současné době v Minsku.

Agentura RIA Novosti uvedla, že Hamás během úvodních setkání s ruskými představiteli „ocenil Putinův postoj a úsilí ruské diplomacie“.

Kreml uvedl, že vede krizové diplomatické rozhovory jak s Hamásem, tak s izraelskou stranou, a to ve chvíli, kdy je v Gaze stále zadržováno více než 220 rukojmích. Dosud byli propuštěni čtyři, včetně dvou Američanů, a to z velké části díky zprostředkování Kataru. Bude Rusko tlačit na delegaci, aby propustila další zajatce? Je pravděpodobné, že tato otázka je pro Moskvu na pořadu dne.

Před několika dny Rusko obvinilo Spojené státy z podněcování eskalace tím, že umístily válečné lodě námořnictva ve Středozemním moři poblíž Izraele. FM Lavrov v pondělí během setkání v Teheránu uvedl, že „čím více stát přijímá tento druh aktivních opatření, tím větší je riziko a nebezpečí eskalace konfliktu“.

Označil Washington za zemi, která „již od teroristického útoku Hamásu ze 7. října zasahuje nejvíce“. Bidenova administrativa toto o

bvinění samozřejmě odmítla a obvinila Írán, že v konečném důsledku stojí za Hamásem a regionálním terorem.

V OSN v New Yorku Rusko a Čína rovněž právě vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Gaze, kterou navrhly USA. Obě soupeřící strany odmítly návrhy druhé strany vzhledem k proizraelskému postoji Washingtonu a ochotě Moskvy a Pekingu snášet na Tel Aviv kritiku za humanitární krizi a prudce rostoucí počet obětí mezi Palestinci.

Turecko je také předním kritikem izraelského útoku na Gazu, neboť počet mrtvých přesáhl 7 000 – prezident Erdogan kritizuje dvojí metr Západu v této krizi.

Ve svém posledním projevu na čtvrteční konferenci řekl: „Je možné nereagovat, když vidíme, co se děje v Gaze? Nic neospravedlňuje takovou brutalitu. Takzvané ‚civilizované‘ země tomu bohužel přihlížejí. Slyšeli jsme, že EU stále váhá s výzvou k příměří. Kolik dětí by mělo zemřít, než se rozhodnete pro výzvu? Dejte nám vědět, kdy by mělo být vyhlášeno příměří. Jsem v politice 40 let, ale nikdy jsem nečinně neseděl tváří v tvář takovému barbarství,“ řekl Erdogan.

Zdroj: barrons.com