George Soros, jehož impérium a jeho chapadla se snaží zaplavit západní země migranty a způsobit chaos v Americe prostřednictvím státních zástupců, kteří jsou měkcí vůči zločinu, kdysi obvinil Spojené státy, že podporují Izrael a neuznávají Hamás poté, co tato militantní organizace získala kontrolu nad pásmem Gazy. (Foto: Flickr)

V roce 2007 Soros v článku pro FT vyzval Bushovu administrativu a Izrael, aby s Hamásem spolupracovaly, místo aby vyvracely jeho autoritu a instalovaly kolem palestinského území blokádu, která by odmítla hlavní poslání Hamásu, jímž je vytvoření palestinského státu násilnými metodami s Jeruzalémem jako hlavním městem.

„Izrael se silnou podporou USA odmítl uznat demokraticky zvolenou vládu Hamásu a zadržel výplatu milionových částek na daních, které Izraelci vybírají jeho jménem,“ napsal Soros a naznačil, že tento krok povede ke zhoršení vztahů v regionu.

„Pokud by Izrael výsledky voleb uznal, mohlo by to posílit umírněnější politické křídlo,“ dodal Soros. „Bohužel ideologie ‚války proti terorismu‘ takové jemné rozlišování neumožňuje.“

Hamás stejně tak odmítl uznat existenci židovského státu, což by podle Sorose měl Izrael překonat.

„Kamenem úrazu je neochota Hamásu uznat existenci Izraele, ale to by se mohlo stát spíše podmínkou případného urovnání než podmínkou jednání,“ napsal a dodal, že ať už je to jakkoli, USA a Izrael by měly s Hamásem jednat.

„Obhájci současné politiky tvrdí, že Izrael si nemůže dovolit vyjednávat z pozice slabosti. Pozice Izraele se však pravděpodobně nezlepší, dokud bude pokračovat ve svém současném kurzu,“ pokračoval Sorosův článek, v němž citoval desetiletí násilí mezi Židy a Palestinci a vyzval Izrael, aby se v budoucnu vzdal vojenských akcí, které by USA měly podporovat.

„Demonstrace vojenské převahy jako politika řešení palestinského problému nestačí,“ napsal Soros. „Bylo by tragické propásnout tuto perspektivu, protože Bushova administrativa zabředla do ideologie války proti terorismu.“

Od soboty zemřelo na obou stranách odhadem 3 200 lidí poté, co Hamás minulý víkend napadl Izrael a Izrael na to odpověděl. Více než milion Palestinců na severu Gazy čelil izraelské lhůtě k útěku na jih. Izrael se zatím zdržel zahájení „významné“ pozemní operace.

Zdroj: georgesoros.com