Bulharsko musí jednat s ruským státem kontrolovaným energetickým gigantem Gazprom o obnovení dodávek plynu, které byly zastaveny v dubnu, uvedl 22. srpna prozatímní ministr energetiky Rossen Hristov. (Foto: Flickr)

Hristov neuvedl, kdy se jednání uskuteční. Uvedl, že Sofie bude tento týden jednat s Ázerbájdžánem o zvýšení dodávek ázerbájdžánského plynu a bude o těchto dodávkách jednat s tureckými obchodníky s plynem.

„Vzhledem k požadavkům podnikatelů a odborů jsou ve skutečnosti rozhovory s Gazpromem o obnovení dodávek nevyhnutelné,“ řekl ministr.

Gazprom přerušil dodávky do Bulharska 27. dubna, protože Sofie odmítla platit za plyn v rublech podle nového schématu, který zavedl prezident Vladimir Putin jako formu odvety za mezinárodní sankce, jež následovaly po nevyprovokované invazi Ruska na Ukrajinu.

Smlouva mezi společnostmi Gazprom Export a Bulgargaz vyprší na konci roku.

Předchozí vláda vedená premiérem Kirilem Petkovem uvedla, že každý měsíc oznamovala Gazpromu, že Sofie je ochotna platit za plyn v amerických dolarech, jak je uvedeno ve smlouvě, ale že od Gazpromu nedostala žádnou odpověď.

Zdroj: rferl.org