Americké letectvo přistálo v neděli večer na letišti ve Stuttgartu s jedním ze svých největších dopravních letadel. (Foto: Wikimedia)

Informoval o tom reportér na místě a několik „leteckých pozorovatelů“, jejichž koníčkem je pozorování neobvyklých letadel. Na síti je několik videí, na nichž je přistání dopravního letadla zachyceno.

Podle reportéra přistál Lockheed C-5 Super Galaxy na letišti Filderstadt v neděli večer v 18.40, tedy s jedenapůlhodinovým zpožděním. Obrovský letoun, který má rozpětí křídel 68 metrů a při plném naložení může vážit až 380 tun, strávil noc ve vojenském prostoru letiště.

V pondělí večer nebylo známo, kdy a kde bude letoun Lockheed pokračovat v letu.

Podle reportéra letadlo předtím letělo z Norfolku (americký stát Virginie) do polského Rzeszowa. Proto existuje podezření, že let souvisí s dodávkami pomoci Spojených států Ukrajině, která byla v únoru 2022 napadena Ruskem a od té doby je ve válečném stavu.

Super Galaxy je modernizovanou verzí letounu Lockheed C-5 Galaxy, který americké ozbrojené síly používaly již za války ve Vietnamu a později v dalších misích po celém světě k přepravě tanků. Celkem bylo takto modernizováno 52 letounů, zbytek byl z nákladových důvodů vyřazen. Až do roku 1982 byl Lockheed C-5 Galaxy největším dopravním letadlem na světě, ale poté byl trumfnut ruským Antonovem 225.

Super varianta Galaxy má obrovskou nákladní kapacitu: lze naložit kolem 130 tun materiálu – letadlo by však podle portálu „Flightglobal.com“ bylo schopno nést i dva 78tunové tanky Abrams, kterých USA slíbily Ukrajině 31 kusů. První tanky tohoto typu dorazily na Ukrajinu již koncem září.

Navzdory nákladu o hmotnosti několika tun dosahuje maximální rychlosti až 932 km/h. Co letadlo převáželo, když přistálo ve Stuttgartu, však není známo.

Zdroj: t-online.de