Izraelský zákonodárce Amir Weitmann pohrozil, že Moskva „zaplatí cenu“ za údajnou podporu palestinského odporu v Gaze. (Foto: X)

„Chystáme se tuto válku ukončit. Zvítězíme, protože jsme silnější. Poté za to Rusko zaplatí. Věřte mi, že Rusko za to zaplatí,“ řekl Weitmann, šéf libertariánské frakce v izraelské vládnoucí straně Likud.

„Rusko podporuje nepřátele Izraele, Rusko podporuje nacisty, kteří na nás chtějí spáchat genocidu, a Rusko za to zaplatí […]. Skoncujeme s těmito nacisty, vyhrajeme tuto válku […] nezapomeneme na to, co děláte […] přijdeme, postaráme se o to, aby Ukrajina zvítězila, postaráme se o to, abyste zaplatili za to, co jste udělali,“ pokračoval blízký spojenec izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Weitmannovo bezuzdné obvinění jde ve stopách dalších divokých tvrzení současných i bývalých izraelských představitelů. Když byl bývalý premiér Naftali Bennett minulý týden během televizního rozhovoru dotázán na utrpení, kterému čelí Palestinci v Gaze, vyjel na tazatele a zopakoval tvrzení, že palestinští bojovníci jsou „nacisté“.

„To se mě vážně budete pořád ptát na palestinské civilisty? Co je s vámi špatně? Copak jste neviděl, co se stalo? Bojujeme proti nacistům,“ křičel bývalý premiér. „Styďte se,“ pokračoval Bennett, přerušil moderátorku a obvinil ji z „překrucování příběhu“ ve prospěch Palestinců.

Několik dní po Bennettově tirádě izraelský prezident Isaac Herzog na tiskové konferenci prohlásil, že „v Gaze nejsou žádní nevinní civilisté“.

„Je to celý národ tam venku, který je zodpovědný […] Není pravdivá tato rétorika o tom, že civilisté nejsou uvědomělí, že se jich to netýká. To absolutně není pravda. Mohli povstat. Mohli bojovat proti tomu zlému režimu, který se Gazy zmocnil státním převratem,“ prohlásil Herzog o 2,3 milionu Palestinců – z nichž polovinu tvoří děti -, kteří žijí pod brutální vojenskou blokádou a jsou neustálým terčem izraelských náletů.

Ačkoli mezinárodní právo jasně říká, že válčící strany, které nerozlišují mezi bojovníky a civilisty, se dopouštějí válečných zločinů, izraelští představitelé pracují přesčas, aby vytvořili narativ, že všichni obyvatelé Gazy jsou „teroristé“ nebo „nacisté“.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant zašel minulý týden ještě dál a prohlásil, že obyvatelé Gazy jsou „lidská zvířata“, která je třeba vyhladit, zatímco ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir řekl, že Gaza nepotřebuje humanitární pomoc, ale pouze „tuny bomb“.

Zdroj: thecradle.co