Izraelsko-palestinská eskalace v přímém přenosu. Na našem zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr / ilustrační)

Děkujeme, že nás v neděli sledujete o probíhajících bojích mezi palestinskými bojovníky a izraelskou armádou.

18:14 Obnovení dodávek vody do některých částí jižní Gazy dohodnuté s USA

Izraelský ministr energetiky uvedl, že rozhodnutí o obnovení dodávek vody do některých částí jižní Gazy bylo dohodnuto mezi premiérem Benjaminem Netanjahuem a americkým prezidentem Joem Bidenem.

Ministr energetiky Israel Katz dodal, že rozhodnutí o částečném obnovení dodávek vody je v souladu s izraelskou politikou, kterou je zpřísnění blokády území ovládaného Hamásem.

Zprávy, které Al-Džazíra obdržela z al-Fuchárí a Deir el-Balah, dvou měst na jihu Gazy, uváděly, že od 16:30 místního času (13:00 GMT) tam žádná voda nebyla.

17:30 Izrael nemá zájem o válku s Hizballáhem

Izraelský ministr obrany prohlásil, že jeho země nemá zájem vést válku na své severní frontě a že jeho země zachová situaci podél hranice takovou, jaká je.

„Nemáme zájem na válce na severu. Nechceme situaci eskalovat,“ řekl ministr obrany Yoav Gallant novinářům.

„Pokud si Hizballáh zvolí cestu války, zaplatí za to velmi vysokou cenu. Velmi těžkou. Ale pokud se bude držet na uzdě, budeme to respektovat a udržíme situaci takovou, jaká je,“ řekl Gallant s tím, že na druhé straně hranice došlo k přestřelkám.

16:03 Irák vyzval k aktivaci Arabské obranné smlouvy v reakci na situaci v Gaze

Arabská obranná smlouva byla založena v roce 1950 a sdružuje několik arabských zemí se společným cílem podporovat kolektivní obranu v případě agrese proti kterémukoli členskému státu.

Pokud je tato smlouva použita, může to vést ke kolektivní vojenské akci, podobně jako v případě NATO, kdy ostatní členské státy nabídnou vojenskou podporu, například vojáky, vybavení nebo logistickou pomoc.

Jaké jsou důsledky?

Je důležité poznamenat, že tato smlouva byla v minulosti použita jen v omezené míře a zůstává nevyzkoušená. Z velké části zakořeněná v panarabské ideologii, která byla v té době vlivnější než dnes, prošla dalším vývojem až v roce 1961, kdy bylo navrženo Společné arabské velitelství (JAC) jako jednotné vojenské velitelství Ligy arabských států. V současnosti má smlouva spíše symbolický význam než praktickou vojenskou využitelnost.

11:57 Nad izraelským vojenským stanovištěm je vlajka Hizballáhu?

Nad izraelským vojenským stanovištěm „Al-Raheb“ byla vztyčena vlajka, která vypadá jako vlajka Hizballáhu.

Al-Manar TV

11:04 Je Izrael schopen zvládnout konflikt na více frontách?

V době, kdy Izrael čelí útokům podél svých hranic s Libanonem, Mahjoob Zweiri z Katarské univerzity říká pro Al-Džazíru, že izraelská armáda je sice schopna zvládnout útoky z více front, ale v dlouhodobém horizontu by toho nemusela být schopna.

„Když izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil hranici Gazy, řekl, že ‚jsme [Izrael] připraveni bojovat další tři týdny‘. Pokud tomu tak je, měli by tedy očekávat útoky a pohyby podél všech svých hranic po další tři týdny. Nejsem si jistý, že zvládnout to po tak dlouhou dobu je snadný úkol,“ řekl Zweiri.

10:30 Silné záplavy v Izraeli, vojenská operace je odložena

V izraelském Tel Avivu a jeho okolí jsou hlášeny silné záplavy poté, co oblast zasáhly prudké deště.

Izraelská pozemní vojenská operace v pásmu Gazy byla kvůli nepříznivému počasí odložena.

09:02 Jaké jsou cíle Izraele při pozemní invazi?

Izraelská armáda nařídila více než milionu lidí žijících v severní části pásma Gazy, aby se v obléhané enklávě, kde pokračují boje mezi ní a Hamásem, přesunuli na jih.

Přichází to v době, kdy se izraelská armáda zřejmě připravuje na pozemní ofenzívu v Gaze v rámci své mise, jejímž cílem je zničit schopnost Hamásu podnikat další útoky na Izrael.

Podle analytiků je však vymýcení Hamásu téměř nemožné.

„[Je to] naprosto nemožné, protože není možné rozlišit bojovníky od civilistů. Izraelské tajné služby jich samozřejmě mnoho identifikovaly. Ale v situaci, kdy bojujete, je to velmi obtížné,“ řekl Al-Džazíře strategický analytik a konzultant Zoran Kusovac.

07:30 USA přesunou druhou letadlovou loď do Středozemního moře

Americká letadlová loď USS Dwight D Eisenhower Carrier Strike Group se připojuje k letadlové lodi USS Gerald R Ford, která předtím připlula do Středozemního moře, aby vyjádřila podporu Izraeli.

15. 10. 2023


20:01 Všechno zlikvidujeme, oznámil izraelský ministr obrany

„Gaza se nevrátí do stavu, v jakém byla předtím. Všechno zlikvidujeme.“

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant

19:01 „Přichází další etapa,“ vzkazuje Netanjahu vojákům

„Přichází další etapa,“ řekl dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu vojákům. Hovořil v jižním Izraeli ve videu, které zveřejnil jeho úřad.

„Všichni jsme připraveni,“ napsal premiér na sociálních sítích.

18:10 EU pošle Gaze dalších 50 milonů eur

Předsedkyně Ursula von der Leyenová dnes odpoledne hovořila s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem v souvislosti s probíhajícími kontakty s regionálními představiteli.

V návaznosti na tento telefonát uvedla: „Komise okamžitě navýší současný balík humanitární pomoci určený pro Gazu o 50 milionů eur. Tím se celková částka zvýší na více než 75 milionů eur. Budeme pokračovat v úzké spolupráci s OSN a jejími agenturami, abychom zajistili, že se tato pomoc dostane k potřebným v pásmu Gazy. Komise podporuje právo Izraele bránit se proti teroristům z Hamásu při plném respektování mezinárodního humanitárního práva. Usilovně pracujeme na tom, aby se v této souvislosti dostalo podpory i nevinným civilistům v Gaze.“

17:13 Masivní propalestinské protesty se konají po celé Velké Británii

V Londýně pochodovalo několik desítek tisíc lidí od budovy BBC New Broadcasting House k Downing Street. Do akce bylo nasazeno více než 1 000 policistů.

Policie varovala, že každý, kdo projeví podporu Hamásu, zakázané teroristické organizaci, nebo se odchýlí od trasy, může být zatčen.

V Londýně na demonstraci Palestinské kampaně solidarity mávali lidé při pochodu na Downing Street palestinskými vlajkami a podpůrnými transparenty a skandovali.

17:06 Saúdská Arábie pozastavila dohodu s Izraelem a začala jednat s Íránem

16:17 Izraelský prezident říká, že v Gaze nejsou žádní nevinní civilisté

„V době, kdy se Izrael zapojuje do masivní letecké kampaně před očekávanou plnohodnotnou pozemní invazí do pásma Gazy, izraelský prezident Isaac Herzog v pátek prohlásil, že všichni občané Gazy jsou zodpovědní za útok, který Hamás minulý víkend spáchal v Izraeli a při němž zahynulo přes 1200 lidí.“

„Je to celý národ tam venku, který je zodpovědný. Není pravdivá tato rétorika o tom, že civilisté si toho nejsou vědomi, že se jich to netýká. To absolutně není pravda. Mohli povstat. Mohli bojovat proti tomu zlému režimu, který převzal Gazu státním převratem,“ poznamenal Herzog.

14:04 Schůzka Írán-Hizballáh: Zahájení války s Izraelem jako možnost

13:15 Katar odmítá jakékoli pokusy o násilné vysídlení Palestinců z Gazy

Katar prohlásil, že kategoricky odmítá jakýkoli pokus o násilné vysídlení palestinských obyvatel pásma Gazy.

V prohlášení katarského ministerstva zahraničí se uvádí, že stát Katar „vyzývá ke zrušení obléhání pásma Gazy a k poskytnutí plné ochrany palestinským civilistům v souladu s mezinárodními a humanitárními zákony“.

13:14 Novinář: „Jakákoli válka je možná pouze se souhlasem USA“

11:41 Jordánský král míří do Evropy, aby ukončil konflikt v Gaze

Jordánský král Abdulláh dnes zahájí cestu po Evropě s cílem získat podporu pro ukončení izraelské „války v Gaze“, uvedl ministr zahraničí Ayman Safadi pro státní média.

Panovník se v pátek v jordánském hlavním městě Ammánu setkal s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem.

11:07 Tým novinářů Al-Džazíry a Reuters zasažen izraelským dělostřeleckým úderem

Tým novinářů Al-Džazíry a Reuters byl zasažen izraelským dělostřeleckým úderem v jižním Libanonu.

„Co se stalo?! Co se stalo?! Co se stalo?! Necítím nohy! Do prdele, do prdele!“

Žena slyšela křik, který po několika minutách uhasl. Byly to její poslední okamžiky…

„Novinářova smrt nás velmi mrzí,“ řekl mluvčí armády Richard Hecht novinářům na dotaz ohledně zabití.

10:51 Trumpův nelichotivý příběh o Netanjahuovi vyvolal pobouření

10:01 Egypťané pěšky překračují hranice Palestiny s potravinami a vodou

Egypťané přešli do Palestiny, aby obyvatelům Gazy poskytli vodu, potraviny a jiné zásoby.

Tito dobrosrdeční Egypťané to dělají navzdory izraelským hrozbám a dřívějšímu bombardování hraničního přechodu mezi Gazou a Egyptem, při kterém zahynulo několik lidí.

09:03 Řekly USA Izraeli, aby invazi odložil?

Již dříve v reakci na únik informací uvedl jeden z vysokých amerických představitelů:

„Spojené státy NIKDY nepožádaly Izrael, aby odložil pozemní operaci v Gaze kvůli evakuaci palestinských obyvatel. Izraelské akce jsou podnikány na obranu jeho země.“

NYNÍ izraelský rozhlas tvrdí: „Izraelský rozhlas je v rozporu se zákonem:

„Spojené státy požádaly Izrael, aby odložil pozemní útok do doby, než bude zajištěn humanitární koridor.“

Kdo říká pravdu? A proč ty protichůdné zprávy?

08:30 Izrael tvrdí, že nálet zabil vrchního velitele Hamásu; skupina se k tomu nevyjádřila

Izraelská armáda tvrdí, že při izraelských náletech byl zabit vysoký vojenský velitel Hamásu, který řídil letecké operace skupiny ve městě Gaza.

Murad Abú Murad byl zabit během uplynulého dne, kdy stíhačky zasáhly operační středisko Hamásu, odkud skupina prováděla své „letecké aktivity“, uvedla armáda.

Hamás se k tomu bezprostředně nevyjádřil.

14. 10. 2023


18:05 Palestina šéfovi OSN: Zastavte zločiny Izraele proti lidskosti

Palestinský vyslanec OSN apeloval na generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby učinil více pro zastavení „zločinů proti lidskosti“ ze strany Izraele.

„Musí udělat víc. Cokoli bylo učiněno, nebylo dostatečné. Musíme všichni udělat více, abychom zastavili tento zločin proti lidskosti,“ řekl palestinský vyslanec OSN Rijád Mansúr novinářům před setkáním velvyslanců arabské skupiny v OSN.

Mansúrova výzva zazněla v době, kdy Izrael již sedmý den zasahuje Gazu leteckými údery a připravuje zřejmě pozemní útok na obléhané území s 2,3 miliony obyvatel.

Současný útěk lidí označil za „potenciálně druhou nakbu“ neboli „katastrofu“ – odkaz na vysídlení statisíců Palestinců během války kolem vzniku Izraele v roce 1948.

17:50 Putin přirovnal obléhání Gazy k nacistické blokádě Leningradu

17:30 Čínský ministr Wang říká, že příčinou války je „nespravedlnost“ vůči Palestincům

Již dříve jsme vám přinesli několik komentářů šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella, který je v Pekingu na jednání s čínským ministrem zahraničí Wangem I.

Po jednání Wang uvedl, že příčinou konfliktu mezi Izraelem a Hamásem je „historická nespravedlnost“ vůči Palestincům.

„Kořeny tohoto problému spočívají v dlouhém zpoždění při realizaci palestinské aspirace na vytvoření nezávislého státu a ve skutečnosti, že historická nespravedlnost, kterou palestinský lid utrpěl, nebyla napravena,“ řekl novinářům.

16:11 Libanonci přelézají izraelskou bariéru

Pozoruhodný snímek Libanonců, kteří holýma rukama přelézají izraelskou bariéru.

15:18 Neuvěřitelné video: Americké letectvo v Gíze

@yourviralspot Incredible Video | Us Air Force in Giza #giza #gizapyramids #egypt #yourviralspot #usairforce #flying #airforcebase #pyramidsofgiza #viralvideo #videoviralitiktok #breakingnews #cnn #bviral ♬ original sound – YourViralSpot

13:20 Příštích 24 až 48 hodin bude v Gaze rozhodujících

Příštích „24 až 48 hodin bude v konfliktu klíčových“, vysvětluje pro Al-Džazíru Mahdžob Zweiri z Katarské univerzity, proč Izrael varuje obyvatele, aby opustili sever Gazy.

„Je zřejmé, že probíhá velké diplomatické úsilí vedené Spojenými státy, ale probíhá i další regionální komunikace. Je zřejmé, že se Spojené státy snaží prosadit řešení, návrh, který by z Izraele učinil vítěze této konfrontace.

„Myslím, že [příkaz k evakuaci] také tlačil na to, aby diplomatické úsilí bylo rychlejší, aby na sebe mohly vzájemně působit. Obě věci se dějí současně a bude důležité sledovat, kdo bude ovlivňovat toho druhého,“ řekl Zweiri.

Pokud jde o nedostatečné výzvy k příměří, Zweiri vysvětlil, že Izraelci a USA chtějí řešení konfliktu, aniž by se museli politicky angažovat v Hamásu.

INTERACTIVE - The Wadi Gaza move south Israel population-1697173147

09:51 Válka na Blízkém východě a geopolitická křižovatka. Profesor Staněk odpovídá

09:13 Zůstaňte ve svých domovech, vzkazuje Hamás obyvatelům Gazy

Poté, co Hamás již dříve vyzval obyvatele, aby nedali na varování před evakuací, jsme se dočkali dalšího prohlášení.

Úřad Hamásu pro záležitosti uprchlíků vzkázal obyvatelům na severu země, aby „zůstali neochvějně ve svých domovech a pevně stáli tváří v tvář této nechutné psychologické válce vedené okupací“.

Již dříve Izrael uvedl, že všichni Palestinci musí do 24 hodin vyklidit severní Gazu, což znamená nucené přemístění přibližně 1,1 milionu lidí.

08:14 Výbušná hádka poté, co byl židovský poslanec obviněn z hanobení muslimů

08:05 Otevřeme další frontu proti Izraeli, pokud zaútočí na Gazu, zní z Íránu

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdolláhán prohlásil, že pokud bude izraelské bombardování Gazy pokračovat, může se válka otevřít na „jiných frontách“ – zjevná narážka na libanonskou ozbrojenou skupinu Hizballáh.

Amir-Abdollahian přijel do Bejrútu ve čtvrtek pozdě večer a spolu s libanonskými představiteli ho přivítali zástupci Hamásu a palestinského Islámského džihádu.

„Ve světle pokračující agrese, válečných zločinů a obléhání Gazy je otevření dalších front reálnou možností,“ řekl při rozhovoru s novináři po svém příjezdu.

Amir-Abdollahian navštívil Irák a koncem tohoto týdne by měl v rámci regionálního turné jednat také v Sýrii.

Jeho cesta se koná uprostřed napětí mezi Hizballáhem, který je spojencem Teheránu, a Izraelem podél jižní hranice Libanonu.

Příliš mnoho lidí na evakuaci v příliš krátkém čase: Důstojník OSN

Imad Abu Alaa, úředník palestinské agentury OSN pro uprchlíky, který má na starosti přístřešky v severní Gaze, říká, že je prostě příliš mnoho lidí na to, aby je bylo možné evakuovat v tak krátkém čase.

„Co s kryty OSN? Mluvíme o civilistech. To najednou vůbec nevadí?“ řekl agentuře AP.

13. 10. 2023


20:09 Hamás ukázal, jak vyrábí rakety z vodovodních trubek

Hamás předvedl, jak se rakety vyrábějí z vodovodních trubek – a řemeslné dílny provádějí jejich zpracování a čištění, stejně jako instalaci výbušné hlavice.

19:23 Izrael je pouze prvním cílem, varuje velitel Hamásu

Mahmúd al-Zahár je spoluzakladatelem Hamásu a členem jeho vedení v pásmu Gazy.

„Celá planeta bude pod naším zákonem; už nebudou žádní židé ani křesťanští zrádci.“

„Věříme v to, co řekl náš prorok Mohamed: „Alláh kvůli mně přiblížil konce světa k sobě a já jsem viděl jeho východní a západní konce. Nadvláda mého národa by dosáhla těch konců, které byly nakresleny blízko mě,“ řekl Zahar ve videu, které bylo zveřejněno na MEMRI TV v prosinci 2022.

„Celých 510 milionů čtverečních kilometrů planety Země bude spadat do [systému], kde nebude žádná nespravedlnost, žádný útlak, žádný sionismus, žádné zrádné křesťanství a žádné zabíjení a zločiny, jako jsou ty, které jsou páchány na Palestincích a Arabech v všechny arabské země, v Libanonu, Sýrii, Iráku a dalších zemích,“ řekl.

18:40 Francie zakázala propalestinské protesty

Francie zakázala všechny propalestinské demonstrace, protože ohrožují veřejný pořádek.

Ministr vnitra Gerald Darmanin ve sdělení regionálním prefektům uvádí, že demonstrace „mohou narušit veřejný pořádek“, a dodává, že organizátoři by měli být zatčeni.

18:10 Írán přesouvá velké množství tanků k hranicím a vydal varování

Zprávy o pohybu masy obrněných vozidel, včetně tanků T-72 a pozemních sil armády Íránské islámské republiky.

Obrněná divize 92 íránské armády se přesouvá z Ahvázu k západním hranicím.

Íránský ministr zahraničí dnes uvedl: Izrael nemůže Gazu zcela obléhat, bombardovat občany a páchat válečné zločiny bez odezvy.

16:47 Anglie: Mávání palestinskou vlajkou může být trestným činem

16:04 Izrael bombardoval Damašek. Syrské ministerstvo obrany reaguje

Zatímco izraelské útoky na Gazu pokračují, ze syrské státní televize přicházejí zprávy, že letiště v Damašku a Aleppu jsou po izraelských úderech mimo provoz.

Televize uvedla, že na letišti v Aleppu došlo ke škodám, ale nedošlo k žádným obětem, ale neposkytla žádné informace o situaci v Damašku.

Útoky přišly několik hodin poté, co íránský prezident Ebrahim Raisi hovořil se syrským vůdcem Bašárem Asadem a vyzval arabské a islámské země, aby se postavily Izraeli.

Izraelský nepřítel současně provedl letecký útok s výbuchy raket na mezinárodní letiště v Aleppu a Damašku.

Agrese vedla k poškození vzletových a přistávacích drah letišť v Damašku a Aleppu a k jejich vyřazení z provozu

Agrese je součástí pokračujícího přístupu k podpoře teroristických skupin, proti nimž bojujeme a které představují ozbrojenou složku izraelské entity.

13:17 Trump: Hizballáh je chytrý, izraelský ministr obrany je idiot

13:11 Palestinské ministerstvo zdravotnictví žádá o naléhavou pomoc

„Vyzýváme mezinárodní organizace a Červený kříž, aby okamžitě zasáhly a přivezly do Gazy zdravotnický materiál.“

„Vyzýváme mezinárodní zdravotnické organizace, aby pomohly zřídit polní nemocnice v pásmu Gazy“

„Velký počet zraněných přesahuje kapacitu nemocnic v pásmu Gazy“

12:01 Rakety pro Hamás pochází z čínské továrny?

11:39 Hamas v kontaktu s Egyptem, Katarem a OSN kvůli humanitárnímu koridoru do Gazy

Představitel Hamásu sdělil televizi Al-Džazíra, že Hamás je v kontaktu s Egyptem, Katarem a OSN ohledně otevření humanitárního koridoru v obléhaném pásmu Gazy.

„Spolupracujeme na otevření [humanitárního] koridoru. Zatím se však na místě nic neudělalo. Doufám, že mezinárodní společenství otevře oči pro situaci v Gaze,“ řekl Ghazi Hamad, člen politického byra Hamásu.

10:39 Americká jednotka předčasně opouští Kuvajt kvůli „novým událostem“

09:54 Trump se vyjádřil k útoku Hamásu na Izrael

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se chce v roce 2024 vrátit do Bílého domu, kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za jeho postup v případě smrtící krize v Hamásu.

„Nebyl připraven. Nebyl připraven a Izrael nebyl připraven. A za Trumpa by připraven být nemusel,“ řekl Trump v rozhovoru pro Fox News.

Dodal, že Netanjahu byl kvůli útoku „velmi zraněn“.

Trump je současným favoritem republikánských voleb v roce 2024.

07:55 Je mezinárodní právo na ochranu civilistů ve válce v Gaze ignorováno?

Izrael bombarduje Palestince, více než tisíc jich zabil a tisíce dalších zranil. Gaza je nadále v obležení a dochází jí základní humanitární zásoby.

Stovky Izraelců byly zabity bojovníky Hamásu, dochází k únosům a obce jsou ostřelovány raketami.

Mají civilisté nějakou ochranu podle mezinárodního práva?

O této otázce diskutuje Folly Bah Thibault z Al Džazíry s Geoffreym Nicem, bývalým prokurátorem Mezinárodního trestního soudu, Omarem Shakirem, ředitelem organizace Human Rights Watch pro Izrael a Palestinu, a Michaelem Lynkem, bývalým zvláštním zpravodajem OSN pro okupovaná palestinská území.

https://www.youtube.com/watch?v=hcKoV4OozAM

12. 10. 2023


21:29 Nikdy jsme nezažili takový záměrný útok, říká Marwan Jilani

Marwan Jilani, generální ředitel Palestinské společnosti Červeného půlměsíce, uvedl, že jeho organizace zažila „nejhorší okamžik v celé historii… tohoto dlouhého konfliktu“, kdy v Gaze zahynuli čtyři pracovníci záchranné služby.

Uvedl, že tři z pracovníků byli „přímo zasaženi“, když ošetřovali zraněné v oblasti Džabalíja na severu Gazy. Čtvrtý pracovník byl „střelen přímo do zad a do srdce“, když zasahoval u zraněných ve východní Gaze poblíž rozdělení s Izraelem.

Jilani uvedl, že skupina před odjezdem svého pracovníka do pohraniční oblasti koordinovala svou činnost s Mezinárodním výborem Červeného kříže a „dostala zelenou“.

„Taková zvěrstva jsme nikdy neviděli. Nikdy jsme neviděli takový záměrný útok tímto způsobem na zdravotníky, kteří plní humanitární pomoc,“ uvedl pro Al-Džazíru z Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

„Naši lidé byli zničeni. Plakali. Objímali se a nevěděli, co mají dělat, jen si utřít slzy a jít znovu ven a čelit těm zvěrstvům,“ dodal.

20:28 Kadyrov prohlásil, že je připraven vyslat své síly na podporu Palestiny

Ramzan Kadyrov, hlava Čečenské republiky a blízký spojenec Kremlu, vyzval k ukončení války mezi Izraelem a Hamásem a prohlásil, že je připraven vést mírovou misi do Palestiny.

Citace: „Kadyrov se chystá do Ruska: „Plně podporujeme akce Palestiny. Protože Izrael jim zabral zemi a nyní je drží v izolaci. Nemají žádnou svobodu slova. Dnes se stavím proti válce a vyzývám všechny, aby tuto válku ukončili a zabránili jejímu šíření po celém světě. Tato válka tak snadno neskončí.“

„Znovu vyzývám všechny muslimy, všechny občany a náš stát, aby podpořili pravdu a ukončili tuto válku. Nebo nás tam pošlete na mírovou misi. My rozhodneme, kdo má pravdu a kdo ne. Zastavíme ty, kteří pokračují v boji.“

20:23 Počet mrtvých Palestinců v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu stoupá

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo počet mrtvých a zraněných.

Pásmo Gazy:

 • 1 100 mrtvých
 • 5 339 zraněných

Západní břeh Jordánu:

 • 28 mrtvých
 • 150 zraněných

18:31 Izraelská armáda střílí munici s bílým fosforem na Gazu

17:24 Zelenskyj obviňuje Putina z konfliktu mezi Izraelem a Gazou

16:55 Britský ministr zahraničí se snaží dostat do bezpečí, když se rozezněly sirény

Britský ministr zahraničí James Cleverly byl na videu, které zveřejnilo izraelské ministerstvo zahraničí na webu X, zachycen, jak vběhl do budovy v Izraeli, když se rozezněla siréna.

Siréna varovala před blížící se raketovou palbou Hamásu a rozezněla se během jeho návštěvy v Ofakimu na jihu Izraele.

Británie spolu se svými západními spojenci vyjádřila Izraeli pevnou podporu a odsoudila útoky Hamásu.

15:39 Turecký náměstek ministra vzkázal Netanjahuovi: Zemřeš (strašlivě)

15:19 Jak Izrael udělal z Gazy největší vězení na světě

Gaza je často označována za největší vězení na světě, ale většina světa jí věnuje pozornost jen tehdy, když z ní na Izrael odpalují rakety.

Je to malé území, které nemá kontrolu nad vlastními hranicemi ani vzdušným prostorem. Většinu jeho obyvatel tvoří uprchlíci hned za plotem s Izraelem, kteří nemají téměř žádnou šanci ho kdy opustit.

Podívejte se na vysvětlující video od našich kolegů z AJ+ zde:

12:55 Netanjahu a Gantz se dohodli na vytvoření mimořádné vlády

Po několikahodinovém jednání se Netanjahu a Gantz podle společného prohlášení dohodli na vytvoření mimořádné vlády.

Oba lídři se dohodli, že vytvoří válečný kabinet, jehož členy budou Netanjahu, Gantz a ministr obrany Yoav Gallant, a že během války s Hamásem nebude prosazovat žádnou nesouvisející politiku ani zákony.

11:44 Představitelé Gazy varují před huamnitární katastrofou, elektrárně brzy dojde palivo

Vládní mediální úřad vydal toto prohlášení:

„Pásmo Gazy čelí bezprostřední humanitární katastrofě, neboť elektrárna bude během několika hodin zcela odstavena z důvodu vyčerpání paliva. Hrozí tak, že se pásmo ponoří do úplné tmy a nebude možné pokračovat v poskytování všech základních životních služeb, které jsou na elektřině závislé, a vzhledem k zamezení dodávek paliva z brány Rafáh je nebude možné provozovat ani částečně pomocí generátorů.

„Tato katastrofální situace vytváří humanitární krizi pro všechny obyvatele pásma Gazy, kterou ještě zhoršuje pokračující okupační agrese a ničení celých obytných čtvrtí stovkami tun výbušnin a bombardování domů občanů nad jejich hlavami, což lze označit za nejšpinavější zločin kolektivního trestu proti bezbranným civilistům v novodobé historii.

„Tváří v tvář této realitě, která ohrožuje životy více než 2,3 milionu lidí, vydáváme velmi naléhavou tísňovou výzvu mezinárodnímu společenství a jeho humanitárním a pomocným organizacím s tím, že je třeba urychleně jednat a zastavit tento zločin proti lidskosti a tuto mnohotvárnou masovou vraždu a že je třeba poskytnout pásmu Gazy všechny prostředky k životu a neopouštět ho. Jeho obyvatelé jsou rukojmími vražedných nástrojů používaných okupanty.“

Nyní máme k dispozici také prohlášení ministra zdravotnictví Mai al-Kaila, který varoval před dopady hrozícího nedostatku.

„Zásoby paliva pro provoz generátorů v nemocnicích v pásmu Gazy skončí zítra, ve čtvrtek, což ještě zhorší katastrofální podmínky v nemocnicích, zejména poté, co během několika hodin přestane jít elektřina,“ uvedl al-Kaila.

09:04 Írán vyslal důrazné varování Izraeli a Spojeným státům

„Jakákoli hloupá akce Izraele proti Íránu se setká se zničující odpovědí.“

Íránská televize: „Íránu vyhrožují i američtí představitelé.

„Myslím, že Američané dobře vědí, že si již ukousli větší sousto, než dokážou rozkousat…“

„Na Ukrajině, ve východní Asii s Čínou.“

„Už nejsou takovou velmocí, jakou byli před 30-40 lety.“

„Pokud Spojené státy udělají nějakou hloupost, budou z regionu vyhnány.“

„Spojené státy jsou VELMI ZRANITELNÉ…“

08:14 Izraelské jednotky se připravují na pozemní útok v Gaze

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant přislíbil, že po překvapivém útoku Hamásu zahájí v Gaze pozemní ofenzivu.

Gallant, který v úterý hovořil s izraelskými vojáky poblíž plotu v Gaze, řekl: „Ofenzivu jsme zahájili ze vzduchu, později přijde na řadu i pozemní ofenziva. Od druhého dne kontrolujeme oblast a pokračujeme v ofenzivě. Ta se bude jen zintenzivňovat.“

Dodal: „Hamás chtěl změnu a také ji dostane. To, co bylo v Gaze, už nebude.“

Izraelská armáda tvrdí, že napočítala těla nejméně 1000 bojovníků Hamásu, kteří o víkendu pronikli do Izraele.

Nejméně 18 jich bylo zabito v posledním dni, řekl novinářům podle listu Hayom hlavní vojenský mluvčí země Daniel Hagari.

„To naznačuje rozsah útoku. Měli vybavení a hodnocení pro dobývání, ne pro nájezd, ale pro dobývání,“ řekl.

11.10.2023


21:14 Důvod, proč byl globální mír pouze za Trumpa

21:05 V Izraeli se pohřešuje nejméně 20 občanů USA: Bílý dům

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že v Izraeli je stále pohřešováno 20 amerických občanů.

Sullivan uvedl, že je známo, že američtí občané byli rovněž zajati Hamásem, ale novinářům řekl, že nemůže uvést počet amerických rukojmích. Americký prezident Biden již dříve uvedl, že při sobotních útocích Hamásu bylo zabito 14 amerických občanů.

Sullivan dodal, že USA sice pomáhají při vyjednávání o rukojmích a vysílají do Izraele další prostředky, ale nasazení amerických vojáků „neplánují“.

20:35 Hamas vyzval na pátek mobilizaci arabského a islámského světa k podpoře Gazy

20:30 USA chtějí vyslat další údernou skupinu letadlových lodí k Izraeli

Američtí představitelé obrany údajně zvažují vyslání druhé úderné skupiny letadlových lodí do východního Středomoří poblíž Izraele; této skupině bude pravděpodobně velet USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69), letadlová loď třídy Nimitz, která se již nějakou dobu připravuje na vyslání do operační oblasti CENTCOM/EUCOM.

20:24 Izraelský ministr bude na zasedání NATO jednat o vývoji války

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant by se měl ve čtvrtek zúčastnit setkání ministrů obrany NATO prostřednictvím videokonference, uvedl západní představitel.

Podle tohoto úředníka se na zasedání v Bruselu měly již dříve projednávat otázky zahrnující válku na Ukrajině a mise NATO v Kosovu a Iráku, ale po sobotním rozsáhlém útoku Hamásu na Izrael bylo zasedání s Gallantem doplněno.

19:51 Masivní protesty v Jordánsku na podporu Hamásu a Palestiny

19:29 USA plánují masakry v Gaze, uvedl turecký prezident Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizoval izraelskou blokádu Gazy a prohlásil, že odpojení elektřiny a vody je v rozporu s mezinárodním právem v oblasti lidských práv.

Erdogan rovněž odsoudil plány USA vyslat do regionu letadlovou loď a naznačil, že by toto nasazení mohlo vést k „masakrům“.

„Co dělá americká letadlová loď v Izraeli? Co má za úkol přilétat? Zničí Gazu údery na okolní oblasti a začne páchat vážné masakry,“ řekl Erdogan.

16:58: Putin se vyjádřil k řešení palestinsko-izraelského konfliktu

Putin: Řešení palestinsko-izraelského konfliktu vyžaduje provedení rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o vytvoření nezávislého palestinského státu.

 • Prudké zhoršení situace na Blízkém východě je názorným příkladem selhání politiky USA v tomto regionu.
 • USA se snažily monopolizovat řešení situace na Blízkém východě, ale nezajímaly se o hledání kompromisů přijatelných pro obě strany.
 • Amerika vyvíjela nátlak na obě strany palestinsko-izraelského konfliktu – pokaždé bez ohledu na základní zájmy palestinského lidu.
 • Škody způsobené civilnímu obyvatelstvu musí být minimalizovány a sníženy na nulu, vyzýváme k tomu všechny strany konfliktu.
 • Podporujeme hledání mírového řešení prostřednictvím dialogu.

16:36 Video odpalů raket z Gazy na izraelský Aškelon

16:30 Hútíové varují před vojenskou odpovědí, pokud USA přímo zasáhnou v Gaze

Vůdce jemenských Hútíů Abdel-Malek al-Hútí prohlásil, že pokud USA přímo zasáhnou v Gaze, odpoví vojenskými prostředky, včetně střelby z bezpilotních letounů a raket.

Al Houthi uvedl, že „pokud jde o Gazu, existují červené linie“, a dodal, že jsou připraveni koordinovat svou činnost s dalšími skupinami.

15:46 Irácký politik vyhrožuje, že pokud Washington zasáhou, zaútočí na USA

Irácký politik Hádí al-Amírí pohrozil, že pokud Washington zasáhne a podpoří Izrael ve válce proti Gaze, zaútočí na zájmy USA.

„Pokud Američané otevřeně zasáhnou do tohoto konfliktu … budeme považovat všechny americké cíle za legitimní … a nebudeme váhat se na ně zaměřit,“ řekl al-Amiri během shromáždění v Bagdádu.

Al-Amiriho komentáře přicházejí v době, kdy USA v neděli oznámily, že poskytnou Izraeli další munici a přesunou údernou skupinu letadlových lodí do východního Středomoří.

Al-Amiri vede organizaci Badr, která tvoří velkou část iráckých Lidových mobilizačních sil (PMF), státní polovojenské organizace, v níž působí mnoho skupin podporovaných Íránem.

15:25 Komise OSN tvrdí, že existují jasné důkazy o válečných zločinech v Gaze a Izraeli

Komise OSN tvrdí, že existují „jasné důkazy“ o válečných zločinech v Gaze a Izraeli
Podle komise OSN monitorující konflikt již existují „jasné důkazy“ o válečných zločinech spáchaných oběma stranami, včetně útoků na civilisty.

Všichni, kdo porušili mezinárodní humanitární právo nebo se zaměřili na civilisty, musí být pohnáni k odpovědnosti, požaduje komise.

„Zprávy o tom, že ozbrojené skupiny z Gazy zastřelily stovky neozbrojených civilistů, jsou odporné a nelze je tolerovat. Přijímání civilních rukojmích a využívání civilistů jako lidských štítů jsou válečné zločiny,“ uvedla komise.

Komise rovněž uvedla, že je „vážně znepokojena posledním izraelským útokem na Gazu a izraelským oznámením o úplném obléhání Gazy zahrnujícím zadržování vody, potravin, elektřiny a pohonných hmot, které nepochybně bude stát životy civilistů a představuje kolektivní trest“.

14:29 Bývalý izraelský ministr obrany varuje před Netanjahuem

„Vyzval jsem opozici, aby nevstupovala do vlády s Netanjahuem, ale aby požadovala jeho odstoupení. Byl několikrát varován, nenechal šéfa kabinetu promluvit. Nemá důvěru, jak můžete takto vést lid do války? Každá hodina jeho setrvání ve funkci je pro zemi škodlivá.“

15:05 Ozbrojené křídlo Hamásu vyzývá obyvatele Aškelonu, aby odešli

Mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu, brigád al-Kassám, dal obyvatelům izraelského města Aškelon lhůtu k odchodu.

„V reakci na zločin nepřítele, který vysídlil naše lidi a donutil je opustit své domovy v několika oblastech pásma Gazy, dáváme obyvatelům okupovaného města Aškelon lhůtu k odchodu do dnešní páté hodiny večer,“ uvedl Abu Ubaida v prohlášení.

Aškelon leží asi 12 km severně od Gazy.

13:28 Biden dal Izraeli zelenou k etnickým čistkám

Bývalý izraelský poslanec Knesetu obvinil amerického prezidenta Joea Bidena, že dal Izraeli „zelenou k etnickým čistkám“.

„Oni (Izrael) jsou vedeni mentalitou ničení a pomsty. Mají k tomu veškerou moc a dělají to už čtyři dny,“ řekl Sami Abou Shahadeh.

„Izrael nezabíjí vedení Hamásu, nemstí se z Hamásu. Existuje kolektivní trest pro 2,2 milionu lidí. Podívejte se, co se děje vůči Palestincům na Západním břehu, vůči nám, palestinským Izraelcům, kteří žijí uvnitř státu Izrael. Naše životy jsou v ohrožení kvůli všem těm krajně pravicovým fašistům.“

13:18 Zde jsou zbytky čtvrti Al-Rimal po ná letech ve městě Gaza

Muhammad Smírí zveřejnil video, které zachycuje zbytky čtvrti Al-Rimal v centru Gazy po izraelských náletech:

11:55 Dívka z Gazy se podělila o své zkušenosti z nynějšího dění

09:22 Venezuelský prezident Maduro chce reakci na genocidu lidu Gazy

„Žádná elektřina, žádná voda, žádné palivo. Totální blokáda, invaze do Gazy. Na malém prostoru tam žijí miliony lidských bytostí, které jsou po desetiletí bombardovány, mučeny, napadány, pronásledovány a mučeny. To je posvátný lid Gazy!

Svět musí reagovat a říci ne genocidě lidu Gazy, ne genocidě palestinského lidu. Křesťanský svět, muslimský svět, židovský svět, svět Jihu musí reagovat. Musíme se probudit.“

09:00 EU otočila, platby pro palestinskou samosprávu nepozastaví

Nejvyšší diplomat EU Josep Borrell prohlásil, že Evropská unie nezastaví pomoc Palestinské samosprávě, jak bylo dříve oznámeno.

Borrell to uvedl v příspěvku na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, a dodal: „Pozastavení plateb – potrestání všech Palestinců – by poškodilo zájmy EU v regionu a jen by ještě více povzbudilo teroristy.“

10. 10. 2023


21:22 Hamás prohlásil, že je otevřen rozhovorům o příměří s Izraelem

Vysoce postavený představitel Hamásu prohlásil, že skupina je otevřena rozhovorům o možném příměří s Izraelem, protože „dosáhla svých cílů“.

Moussa Abu Marzouk řekl v telefonickém rozhovoru pro Al Jazeeru, že Hamás je otevřen „něčemu takovému“ a „všem politickým dialogům“, když byl dotázán, zda je islamistická skupina ochotna jednat o možném příměří.

21:01 Je to jen začátek, připravte se na pobyt v krytech, uvedl Netanjahu

Netanjahu říká, že „letecké údery v Gaze jsou jen začátkem“ a to, co Izrael udělá příště, bude „rezonovat po celé generace“.

Izraelské velení pro vnitřní frontu nařizuje občanům, aby se připravili na třídenní pobyt v krytech.

Dodal, že Izrael udělá vše pro to, aby osvobodil zajatce držené v Gaze, ale varoval, že pro Izrael „přijdou těžké dny“, což může být příčinou konfliktu, který může trvat týdny nebo i déle.

20:02 „Odporné“: Human Rights odsuzuje izraelskou „výzvu ke spáchání válečného zločinu“

Skupina na ochranu lidských práv Human Rights Watch označila výzvu izraelského ministra obrany Yoava Gallanta k zavedení úplného obléhání Gazy, včetně odříznutí od potravin, paliva a elektřiny, za „odpornou“.

„Zbavení obyvatelstva na okupovaném území potravin a elektřiny je kolektivním trestem, což je válečný zločin, stejně jako použití hladu jako válečné zbraně,“ uvedl v prohlášení Omar Shakir, ředitel HRW pro Izrael a Palestinu.

„Mezinárodní trestní soud by měl tuto výzvu ke spáchání válečného zločinu vzít na vědomí.“

19:30 Izraelskému zpěvákovi se podařilo něco nevídaného

19:00 Šéf OSN Guterres říká, že ho obléhání Gazy trápí

Guterres vyzval všechny válčící strany, aby respektovaly mezinárodní humanitární právo, a prohlásil, že je „znepokojen“ snahou Izraele zavést úplnou blokádu Gazy.

„Jsem hluboce znepokojen dnešním oznámením, že Izrael zahájí úplné obléhání pásma Gazy – nic nesmí dovnitř, žádná elektřina, potraviny ani palivo,“ uvedl Guterres.

„Humanitární situace v Gaze byla před těmito nepřátelskými akcemi mimořádně zoufalá. Nyní se bude jen exponenciálně zhoršovat.“

Šéf OSN rovněž zasadil současné násilí do kontextu širšího konfliktu a uvedl, že k poslednímu vývoji nedošlo „ve vakuu“.

„Skutečnost je taková, že vyrůstá z dlouhodobého konfliktu s 56 let trvající okupací a bez politického konce v dohledu. Je načase ukončit tento začarovaný kruh krveprolití, nenávisti a polarizace,“ uvedl Guterres.

17:14 Netanjahu slíbNetanjahu popsal, co hodlá udělat ve válce s Hamásem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že ve válce s Hamásem „změní Blízký východ“.

„To, co Hamás zažije, bude těžké a strašné… změníme Blízký východ,“ řekl 73letý vůdce představitelům z jihu Izraele.

„Tohle je jen začátek … my všichni jsme s vámi a porazíme je silou, obrovskou silou.“

17:01 Egyptská rozvědka varovala, že se chystá něco velkého, ale byla ignorována

15:30 „Skoncuj s nimi!“, vzkázala Haleyová izraelskému premiérovi

Republikánská prezidentská kandidátka Nikki Haleyová vyzvala izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby je (Hamás) „dorazil“ po bezprecedentním útoku palestinské militantní skupiny, který si vyžádal stovky mrtvých.

„Musíme si uvědomit, že to, co se stalo v Izraeli, se může stát i tady v Americe. A doufám, že se všichni sjednotíme a postavíme se na stranu Izraele, protože nás teď opravdu potřebuje,“ řekla.

V příspěvku na X Haleyová izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi vzkázala, aby s nimi (s Hamásem) „skoncoval“.

14:44 EU pozastavila poskytování pomoci Palestincům

Podle komisaře pro rozšíření Varhelyiho Evropská unie pozastavuje všechny platby Palestincům.

Evropská komise přezkoumává celé své portfolio rozvojové pomoci Palestincům v hodnotě 691 milionů eur (728,66 milionu USD).

„Rozsah teroru a brutality vůči Izraeli a jeho obyvatelům je bodem obratu,“ uvedl Oliver Varhelyi, komisař EU pro sousedství a rozšíření, v příspěvku na sociální síti X.

„Nemůže existovat žádný obvyklý obchod,“ dodal Varhelyi.

Dodal, že rozhodnutí znamená okamžité pozastavení plateb, přezkoumání projektů a odložení nových rozpočtových návrhů až do odvolání.

12:01 Izrael zahájí úplnou blokádu Gazy: žádná elektřina, jídlo a palivo

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant oznámil „úplné obklíčení“ Gazy a uvedl, že úřady přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin a pohonných hmot.

Gaza je v současné době pod ochromující leteckou, pozemní a námořní blokádou, která byla zavedena v roce 2007. Více než 2 miliony obyvatel se nadále potýkají s nedostatkem vody a elektřiny, stejně jako s nedostatkem léků a lékaři nemohou provádět operace.

11:11 Bezprecedentní mobilizace: Izrael povolal 300 tisíc záložníků

11:01 Írán popírá, že by se podílel na útoku Hamásu

Írán tvrdí, že tvrzení o jeho podílu na útoku Hamásu na Izrael jsou nepodložená.

„Obvinění spojená s íránskou rolí… jsou založena na politických důvodech,“ řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Násir Kanání.

Palestinci mají „potřebné schopnosti a vůli bránit svůj národ a získat zpět svá práva“ bez jakékoli pomoci Teheránu, dodal Kanání.

Jeho komentáře přišly poté, co deník Wall Street Journal uvedl, že Írán pomáhal Hamásu plánovat překvapivé útoky.

10:44 Peter Weis: Co se ve skutečnosti děje v Izraeli?

10:23 Gaza pod nepřetržitým bombardováním

Před možnou izraelskou pozemní invazí do Gazy hlásí Tarek Abu Azzoum z Al-Džazíry, že v poslední hodině byla oblast Bejt Hanoon (pro Izraelce známá jako Erez) „intenzivně“ bombardována ze vzduchu.

„Úroveň a rychlost leteckých úderů uvnitř pásma Gazy se během posledních několika hodin pozoruhodně zintenzivnila,“ a dodává, že některé budovy byly zasaženy bez předchozího varování.

„Přesný počet obětí není znám vzhledem k nemožnosti záchranných služeb dostat se do oblasti.“

‚Neexistuje žádné bezpečné útočiště‘: Obyvatelé Gazy vzpomínají na noční izraelský útok.
Obyvatelé Gazy se po nepřetržitém nočním bombardování probudili do další zkázy na palestinském území.

„Byla to těžká noc. Čekali jsme na svůj osud,“ řekl Al-Džazíře Enas Wajeeh Qeshta, obyvatel Gazy.

Qeshtaová uvedla, že když izraelské bombardování v noci pokračovalo, její rodina se shromáždila v jedné místnosti, „abychom v případě bombardování mohli zemřít společně“.

„Není tu žádné bezpečné útočiště. Každý je terčem útoku.“

10:10 Graham: Zaútočíme na Írán, pokud Hizballáh vstoupí do války

09:33 Erdogan vyzval k vytvoření státu Palestina v hranicích z roku 1967

Turecký prezident Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že Turecko je odhodláno zvýšit diplomatické úsilí o dosažení klidu v bojích mezi izraelskými a palestinskými silami, ale dodal, že jedinou cestou k dosažení míru v regionu je dvoustátní řešení.

Turecko, které v minulosti podporovalo Palestince, hostilo členy islamistické skupiny Hamás, která zahájila útok na Izrael, a podporovalo dvoustátní řešení, v sobotu uvedlo, že je připraveno pomoci deeskalaci napětí.

V projevu v Istanbulu Erdogan zopakoval výzvu, aby se obě strany vyvarovaly kroků, které konflikt ještě zhorší, a dodal, že izraelsko-palestinský konflikt je kořenem všech problémů na Blízkém východě.

„Dokud nebude tento problém vyřešen spravedlivým způsobem, bude náš region nadále žít v touze po míru,“ řekl Erdogan.

„Trvalý mír v regionu bude možný pouze nalezením konečného řešení palestinsko-izraelské otázky. V tomto ohledu, jak jsme vždy zdůrazňovali, je zachování perspektivy dvoustátního řešení velmi důležité.“

Dodal, že vytvoření nezávislého palestinského státu v souladu s hranicemi stanovenými v roce 1967, s neporušenou územní celistvostí a s Jeruzalémem jako hlavním městem je nyní „nutností, kterou nelze odkládat“.

„Jelikož se spravedlnost odkládá, bohužel za to platí cenu Palestinci, Izraelci i celý náš region,“ řekl Erdogan.

08:05 Rada bezpečnosti OSN se neshodla na prohlášení k válce mezi Izraelem a Hamásem

Rada bezpečnosti OSN se sešla na mimořádném zasedání za zavřenými dveřmi uprostřed války mezi Izraelem a Hamásem, ale nedosáhla potřebné jednomyslnosti pro společné prohlášení.

Spojené státy vyzvaly 15 členů rady, aby důrazně odsoudili Hamás, ale diplomaté uvedli, že členové v čele s Ruskem doufali v širší zaměření než jen odsouzení palestinské ozbrojené skupiny.

Rada zasedala přibližně 90 minut a vyslechla si informace od vyslance OSN pro mír na Blízkém východě Tora Wenneslanda.

07:00 Asijské letecké společnosti ruší lety do Izraele

Několik asijských leteckých společností zrušilo své lety do Izraele s odvoláním na bezpečnostní situaci v zemi.

Hainan Airlines, jediná čínská letecká společnost, která létá mezi Čínou a Izraelem, zrušila v pondělí lety mezi Šanghají a Tel Avivem, zatímco Cathay Pacific zrušila v úterý také let mezi Hongkongem a Tel Avivem.

Korean Air v pondělí zrušila let mezi přístavním městem Inčchon a Tel Avivem a uvedla, že očekává nepravidelnost budoucích letů.

9. 10. 2023


21:00 Katar tvrdí, že za eskalaci je zodpovědný Izrael

Katarský emír: „Potvrzujeme pevný postoj Kataru k palestinské otázce a legitimním právům bratrského palestinského lidu.“

Katarské ministerstvo zahraničí v sobotu vydalo prohlášení, v němž uvedlo, že za pokračující eskalaci násilí s palestinským lidem je zodpovědný pouze Izrael.

Katar podle něj vyzývá obě strany k maximální zdrženlivosti a vyzývá mezinárodní společenství, aby zabránilo Izraeli využívat tyto události jako záminku k zahájení nepřiměřené války proti palestinským civilistům v Gaze.

20:18 USA přesunou údernou skupinu letadlových lodí blíže k Izraeli, říká Austin

USA přesunou blíže k Izraeli údernou skupinu letadlových lodí, jejíž součástí je letadlová loď Ford a lodě, které ji podporují, uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin.

Austin rovněž dodává, že Spojené státy budou Izraeli poskytovat munici a že se začne přesouvat jeho bezpečnostní pomoc.

Pentagon rovněž přidá do regionu stíhací letouny.

20:01 Reportéři MSNBC kritizují Izrael a tvrdí, že útoky Hamásu si zaslouží „kontext“

19:30 Hlavní letecké společnosti zrušily desítky letů do Tel Avivu

Řada leteckých společností, včetně American Airlines, Air France, Lufthansa, Emirates a Ryanair, zrušila desítky letů na letiště Ben Gurion v Tel Avivu.

Izraelský vlajkový dopravce El Al uvedl, že prozatím pokračuje ve svých letech do Tel Avivu, i když některé lety provozované zahraničními partnery byly zrušeny.

18:01 Izrael požádá Radu bezpečnosti OSN o odsouzení Hamásu

Izrael bude na dnešním zasedání požadovat, aby Rada bezpečnosti OSN odsoudila Hamás, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Gilad Erdan, stálý zástupce Izraele při OSN, uvedl, že bude požadovat, aby se rada „pevně postavila za právo Izraele na sebeobranu, aby byla zajištěna bezpečnost našich občanů“.

17:04 Hizballáh dalším útočníkem? Válka se může zvrhnout v největší za poslední desetiletí

15:21 Izrael poprvé od roku 1973 vyhlásil válečný stav

Izraelský bezpečnostní kabinet se odvolává na článek 40 Alef a poprvé od Jomkipurské války v roce 1973 oficiálně vyhlásil válečný stav.

Premiér uvedl, že válka byla Izraeli „vnucena vražedným teroristickým útokem z Gazy“. V důsledku útoků Hamásu zemřelo v Izraeli dosud více než 600 lidí.

Podle premiéra Benjamina Netanjahua umožňuje vládě provádět „významné vojenské aktivity“.

15:10 Irácké skupiny podporují útok Hamásu na Izrael

Irácká skupina Al-Hashd al-Shaabi oznámila, že podporuje útok Hamásu na Izrael. Ve zprávě se uvádí: „Jsme s vámi“.

14:44 Něco tady nehraje, stalo se něco velmi podivného. Izraelka promluvila

12:16 Egyptský policista zabil v Alexandrii izraelské turisty

Egyptská média: Policista zabil dva Izraelce a jednoho Egypťana na turistickém místě
Máme další informace o údajném útoku na Izraelce v Alexandrii.

Podle místních médií v Egyptě zahájil policista ve středomořském městě palbu na izraelské turisty a zabil nejméně dva Izraelce a jednoho Egypťana.

Televizní kanál Extra News, který má úzké vazby na egyptské bezpečnostní složky, citoval nejmenovaného bezpečnostního pracovníka, který uvedl, že při útoku, k němuž došlo v místě Pompeiova sloupu v Alexandrii, byla zraněna další osoba. Podezřelý útočník byl podle agentury zadržen.

Izraelská záchranná služba ZAKA podle tiskové agentury Associated Press oznámila, že v Alexandrii byli zabiti dva lidé.

11:10 Hamás tvrdí, že mu Ukrajina prodala zbraně

Na telegramovém kanálu Hamásu se tvrdí, že mu Ukrajina prodala zbraně, které použil při dnešním útoku proti Izraeli. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

10:44 Zbraně zanechané USA v Afghánistánu se dostaly do rukou palestinských ozbrojenců

10:40 Hamás neútočí na civilisty, ale na osadníky, tvrdí jeho mluvčí

Usáma Hamadán, vysoký mluvčí Hamásu, řekl televizi Al-Džazíra, že Hamás neútočí na civilisty.

Skupiny na ochranu práv, jako je Amnesty International, poukázaly na to, že Hamas zabil izraelské civilisty.

„Je třeba rozlišovat mezi osadníky a civilisty. Osadníci zaútočili na Palestince… Doufáme, že Amnesty má mezinárodní pokoru a pošle nám vyvinutější zbraně, abychom útočili jen na vojáky,“ řekl Hamdan.

Na otázku, zda jsou za osadníky považováni i civilisté v jižním Izraeli, Hamdan odpověděl: „Každý ví, že tam jsou osady.“

„Na civilisty neútočíme záměrně. Prohlásili jsme, že osadníci jsou součástí okupace a součástí ozbrojených izraelských sil. Nejsou to civilisté,“ dodal.

09:30 Izrael prohlásil, že do 24 hodin evakuuje obyvatele v blízkosti plotu v Gaze

Mluvčí izraelské armády prohlásil, že všichni obyvatelé žijící ve městech poblíž plotu v Gaze budou do 24 hodin evakuováni.

„Dostaneme se do každého města, dokud nezabijeme všechny teroristy v parametrech Izraele,“ řekl Daniel Hagari.

08:54: Hizballáh a Izrael si při bombardování Gazy vyměňují palbu

Hizballáh se hlásí k odpovědnosti za minometné údery z Libanonu na sever Izraele, Izrael tvrdí, že odpověděl dělostřeleckými údery.

Libanonský Hizballáh se přihlásil k odpovědnosti za útok na izraelské vojenské stanoviště na farmě Shebaa. Izrael tvrdí, že na to reagoval.

08:52 Taliban slíbil dobýt Jeruzalém, pokud Írán, Irák a Jordánsko umožní průchod

8. 10. 2023


21:50 Netanjahu prohlásil, že Izrael dosáhne každého místa, kde se Hamás skrývá

Izraelský premiér v televizním projevu slíbil, že Izrael Hamás porazí, ale boje „budou trvat dlouho“. Řekl: „To, co se stalo dnes, Izrael ještě nezažil, a já se postarám o to, aby se to už neopakovalo.“

Netanjahu dodal, že Izrael „dosáhne každého místa, kde se Hamás skrývá“, a obyvatelům Gazy vzkázal, aby „tato místa okamžitě opustili“.

S odkazem na izraelské zajatce držené v Gaze řekl: „Říkám Hamásu, jste zodpovědní za blaho zajatců, Izrael zúčtuje s každým, kdo jim ublíží.“

20:54 Palestinci pomocí dronů útočí na izraelské tanky

Ve scéně, která se stala známou na Ukrajině, ale až dosud ne tolik na Blízkém východě, zveřejnili palestinští bojovníci videozáznam útoku na izraelský tank Merkava Mk4 pomocí dronu vyzbrojeného něčím, co vypadá jako minometná střela.

Střela zasáhne motorový prostor, který se na rozdíl od většiny tanků nachází v přední části Merkavy, a vozidlo okamžitě začne zevnitř hořet.

20:39 Izraelská armáda tvrdí, že boje pokračují na 22 místech poblíž Gazy

Počet míst, kde izraelská armáda stále bojuje s bojovníky Hamásu, se podle mluvčího armády oproti dřívější aktualizaci před třemi hodinami nezměnil.

20:00 Íránský parlament po krvavé invazi Hamásu skanduje:„smrt Izraeli“

19:40 Masivní salva raket zasáhla hlavní město Izraele Tel Aviv

Vojenské křídlo Hamásu uvedlo, že rakety jsou odpovědí na izraelský útok na výškovou budovu v centru města Gazy.

Mluvčí izraelské národní zdravotnické záchranné služby Magen David Adom uvedl, že prohledává oblasti s hlášeními o zraněných, mimo jiné v Javne, Givatajimu, Bat Jamu, Bejt Daganu, Tel Avivu a Rišon Letzionu.

Videa na sociálních sítích ukazují palbu raket nad Tel Avivem. Nebylo bezprostředně jasné, kolik jich bylo zachyceno.

19:30 Izraelská okupace je zodpovědná za oběti, říká izraelský politik

Poslanec strany Hadaš a izraelského Knesetu Ofer Cassif tvrdí, že zabíjení civilistů na obou stranách je sice odsouzeníhodné, ale za smrt Izraelců i Palestinců může izraelská okupace palestinských území a kroky vlády vedené Netanjahuem.

„Je to [úmrtí] neúnosné. Ale my říkáme, že jediným způsobem, jak zabránit takovým zločinům na obou stranách, je ukončit okupaci,“ řekl.

„Dokud bude okupace pokračovat, budou takové strašné zločiny pokračovat… a to tato vláda chce,“ dodal.

Cassif také kritizoval vládu USA a řekl, že kdyby tlačila na Izrael, aby směřoval k mírovému politickému řešení a ukončil okupaci, k událostem, jako je ta dnešní, by nedošlo.

18:16 Biden přislíbil Izraeli všechny vhodné prostředky podpory

Biden Netanjahuovi řekl, že Washington je připraven poskytnout „všechny vhodné prostředky podpory“ v souvislosti s útoky na Izrael a pokračujícím izraelským bombardováním Gazy.

„Izrael má právo bránit sebe a svůj lid. Spojené státy varují před jakoukoli jinou stranou nepřátelskou vůči Izraeli, která by v této situaci hledala výhody,“ řekl Biden.

Úřad izraelského premiéra již dříve uvedl, že Biden volal Netanjahuovi s tím, že je nutná „silná a dlouhodobá kampaň“.

18:04 Hlavní rekapitulace:

 • Podle izraelské armády probíhají boje na 22 místech poblíž rozvodí mezi Gazou a Izraelem.
 • Izrael tvrdí, že izraelští vojáci a civilisté byli zajati, přičemž Netanjahu prohlásil: „Jsme ve válce a zvítězíme“.
 • Podle zdravotnických úřadů bylo při náletech na Gazu zabito nejméně 198 Palestinců, zatímco podle izraelských úřadů bylo při útocích Hamásu zabito nejméně 70 Izraelců.
 • Analytici tvrdí, že povaha útoků Hamásu na Izrael nemá v posledních letech obdoby a mohla by změnit podobu zakořeněného konfliktu.

17:39 Válka se stupňuje, Gaza je pod silnými izraelskými úder

Mluvčí Hamásu Cháled Kadomí:

„Chceme, aby mezinárodní společenství zastavilo zvěrstva v Gaze, proti palestinskému lidu, našim svatým místům, jako je Al-Aksá. Všechny tyto věci jsou důvodem pro zahájení této bitvy.“

Mohammed Deif, vojenský velitel Hamásu:

„Toto je den největší bitvy za ukončení poslední okupace na zemi.“

IDF pokračují v úderech na cíle a operativce Hamásu. Před chvílí letouny IDF uvedly, že zasáhly řadu militantů podél bezpečnostního plotu v pásmu Gazy, kde jsme předtím viděli palestinské buldozery, které jej rozebíraly.

17:01 Podle nepotvrzených zpráv může Hizballáh napadnout Izrael z Libanonu

Nepotvrzené zprávy o tom, že Hizballáh hrozí, že napadne Izrael z Libanonu, pokud Izrael zahájí pozemní ofenzívu proti Gaze.

Egyptská vláda údajně předala informace od Hizballáhu Izraeli. Je třeba připomenout, že Hizballáh je íránským nástrojem.

Právě se objevily zprávy o přestřelce s izraelskými silami. První zprávy poukazují na to, že izraelské síly střílejí na jednotky Hizballáhu shromážděné na libanonsko-izraelské hranici.

Níže uvedené záběry jsou zatím ověřeny ze tří zdrojů. Jedná se o závažný vývoj, který stupňuje obavy z eskalace války do Libanonu.

16:36 Pentagon: USA zajistí, aby Izrael měl vše, co potřebuje k obraně

Šéf Pentagonu Lloyd Austin prohlásil, že Spojené státy se budou snažit zajistit, aby Izrael „měl vše, co potřebuje k obraně“.

„V nadcházejících dnech bude ministerstvo obrany pracovat na tom, aby Izrael měl vše, co potřebuje k obraně a ochraně civilistů před nevybíravým násilím a terorismem,“ uvedl Austin v prohlášení.

Bílý dům mezitím uvedl, že americký prezident Joe Biden byl informován o „děsivých teroristických útocích Hamásu v Izraeli“.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že „Spojené státy podporují právo Izraele na obranu“.

16:04 Izraelská média informují o 100 zabitých Izraelcích

Izraelská vláda uvedla, že při útoku bylo zabito nejméně 40 Izraelců, ale místní média informují, že jejich počet se zvýšil na nejméně 100.

Sara Khairatová, reportérka Al-Džazíry z okupovaného východního Jeruzaléma, uvedla, že tento údaj nebylo možné bezprostředně ověřit.

„Stále čekáme na potvrzení od izraelské vlády nebo ministerstva zdravotnictví,“ dodala.

14:55: Máme dost izraelských zajatců na to, abychom osvobodili všechny palestinské vězně: Hamas

Sálih al-Arúrí tvrdí, že Hamás má dost izraelských zajatců na to, aby Izrael propustil všechny palestinské vězně ve svých věznicích.

Zástupce šéfa Hamásu řekl pro Al-Džazíru: „Podařilo se nám zabít a zajmout mnoho izraelských vojáků. Boje stále pokračují. Co se týče našich vězňů, říkám, že se vám rýsuje svoboda. To, co máme v rukou, vás osvobodí. Čím déle budou boje pokračovat, tím větší bude počet vězňů.“

13:30 Izrael je ve válce. Netanyahu slíbil odvetu, jakou Hamás dosud nepoznal

Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že je Izrael ve válce a slíbil, že nepřítel za útok zaplatí cenu, jakou dosud nikdy nepoznal.

11:20 Izrael vyhlásil válečnou pohotovost po vypálení 5 tisíc raket z Gazy

Jak se zdá, desítky ozbrojenců z islamistické militantní skupiny Hamas pronikly při nečekaném útoku do jižního Izraele a v současné době jsou na svobodě.