Vojenské a teroristické útoky Hamásu na Izrael ze 7. října byly pro mnohé šokem – nikoli však pro vojáky Izraelských obranných sil (IDF). (Foto: Kan TV / ToI)

Tvrdí, že jejich varování před znepokojivými pozorováními podél hranice s Gazou byla nadřízenými ignorována.

V rozhovorech pro izraelská média vojáci bojového zpravodajského sboru IDF uvádějí, že nejméně tři měsíce před útoky pozorovali, jak členové Hamásu provádějí podél hraniční linie polovojenský výcvik, kopou jámy, studují oblast pomocí map, zkoumají povrch země a dokonce umísťují a odpalují výbušniny.

Yael Rotenbergová a Maya Desiatniková ve středečním rozhovoru pro Kan News vyjádřily svůj hněv nad tím, že IDF nedbají jejich opakovaných zpráv o zlověstné činnosti. Jejich hněv umocňuje skutečnost, že obě byly jedinými vojáky bojového zpravodajského sboru, kteří přežili útok Hamásu na jejich základnu poblíž kibucu Nahal Oz, necelý půlkilometr jihovýchodně od hranic s Gazou.

„Je to k vzteku. Viděli jsme, co se děje, řekli jsme jim o tom a byli jsme to my, kdo byl zavražděn,“ řekl Desiatnik.

Typy aktivit, které na hranici pozorovali, byly dostatečně znepokojivé, ale ještě nápadnější bylo, že s blížícím se 7. říjnem se tempo neustále stupňovalo. Podle Desiatnika postupovala od týdenní přes každodenní až po téměř nepřetržitou. Kromě obecných vizuálních pozorování uvedla, že se jí podařilo získat informace o podstatě výcviku, který zahrnoval jízdu tanků až po objíždění plotu pomocí tunelů.

Pro Kan News uvedla, že dospěla k závěru, že „je jen otázkou času“, kdy Hamás zahájí útok na Izrael.

O podobné zkušenosti se s izraelským kanálem 12 podělili další dva vojáci zpravodajské služby IDF.

„Seděli jsme na směnách a viděli konvoj dodávek. Viděli jsme výcvik, lidi, jak střílejí a valí, jak nacvičují převzetí tanku. Výcvik se změnil z jednou týdně na dvakrát týdně, z každodenního na několikrát denně,“ řekl Amit Jerušalmi. „Viděli jsme hlídky podél hranic, lidi s kamerami a dalekohledy. Dělo se to 300 metrů od plotu. Docházelo k mnoha výtržnostem, lidé chodili dolů k plotu a odpalovali nehorázné množství výbušnin, množství výbušnin bylo šílené.“

Yerushalmiová uvedla, že všechna svá pozorování poslušně zaznamenávala, aniž by to mělo na velení jakýkoli zjevný vliv.

Tito čtyři vojáci IDF nejsou jediní, kdo tvrdí, že jejich varování byla ignorována. Egyptští zpravodajci tvrdí, že se také pokoušeli upozornit Tel Aviv. „Varovali jsme je, že se blíží výbuch situace, a to velmi brzy, a že bude velký. Ale oni tato varování podcenili,“ řekl agentuře Associated Press anonymní egyptský představitel.

Podle zprávy izraelského serveru Ynet egyptský ministr zpravodajských služeb osobně telefonoval izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi pouhých 10 dní před útokem a varoval, že Hamás se chystá provést „něco neobvyklého, strašlivou operaci“.

Od založení této politické, militantní a teroristické skupiny na konci 70. let minulého století podporovali pravicoví izraelští představitelé vzestup Hamásu, aby zajistili, že na palestinské straně nebude žádný životaschopný „partner pro mír“ — což Izraeli umožnilo navždy odkládat územní ústupky při dalším osidlování Západního břehu Jordánu a diplomatických úlitbách dvoustátnímu řešení.

Současné Netanjahuově vládě dominují ultranacionalisté a náboženští extremisté zastupující strany jako „Náboženský sionismus“ a „Židovská síla“, a to v míře, která nemá v historii Izraele obdoby. Po zvěrstvech ze 7. října se nebudou muset v dohledné době starat o vyjednání míru s Palestinci.

Zdroj: timesofisrael.com