V projevu ke statisícům příznivců Erdogan obviňuje Západ, že je hlavním viníkem války v Gaze. (Foto: X)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na mohutném propalestinském shromáždění v Istanbulu prohlásil, že Izrael je ve válce v Gaze okupantem, a zopakoval své stanovisko, že Hamás není teroristickou organizací.

„Opakuji, že Hamás není teroristickou organizací. Izrael to velmi urazilo… Izrael je okupant, Erdogan mluví jasně, protože Turecko vám nezůstává nic dlužno,“ řekl v sobotu statisícům příznivců.

Lidé se shromáždili na istanbulském Atatürkově letišti na shromáždění pořádaném tureckou vládní stranou AK, aby protestovali proti pokračujícímu izraelskému bombardování pásma Gazy a vyzvali k příměří.

Demonstranti na sobotní akci nazvané „Velké palestinské setkání“ skandovali propalestinská hesla a mávali tureckými a palestinskými vlajkami, zatímco Izrael pokračoval v „rozšířené“ pozemní operaci za téměř úplného výpadku komunikací v pásmu Gazy.

Shromáždění se zúčastnili představitelé dalších politických stran a také vysoce postavené osobnosti z oblasti médií a sportu – někteří z nich měli během akce vystoupit na pódium, informovala místní média.

Erdogan davu řekl, že západní mocnosti jsou „hlavním viníkem“ „masakru“ Palestinců v Gaze izraelskou armádou.

Hlavním viníkem masakru odehrávajícího se v Gaze je Západ,“ řekl.

Ukončete genocidu

Osama Bin Javaid z Al Džazíry, který ze shromáždění přinášel reportáž, uvedl, že to byl „zdaleka jeden z nejsilnějších projevů, které jsme od prezidenta slyšeli“.

Protestující byli viděni s čelenkami s nápisy jako „My všichni jsme Palestinci“, „Ukončete genocidu“ nebo „Buďte hlasem palestinských dětí“.

Od pátečního večera je 2,3 milionu obyvatel Gazy z velké části odříznuto od veškeré komunikace mezi sebou i s okolním světem, protože izraelské pozemní jednotky bojují proti bojovníkům Hamásu uvnitř obléhané enklávy.

Podle palestinských zdravotnických úřadů bylo od 7. října izraelským bombardováním zabito nejméně 7 703 Palestinců, z toho asi 3 000 dětí. Více než 1 400 lidí bylo zabito při útoku Hamásu na Izrael.

Zdroj: aljazeera.com