V tuto chvíli je již jasné, že Izrael odkládá „chystanou“ pozemní invazi do Gazy, aby získal více času na vyjednávání o propuštění rukojmích, kterých je v zajetí Hamásu/PID již 222. (Foto: Flickr)

Jak jsme podrobně popsali níže, Bílý dům vyvíjí na Tel Aviv nátlak, aby otálel, a to nepochybně také z obav, že plný útok vyvolá válku s Hizballáhem na severu země. Odtud by se věci mohly vymknout kontrole, a to i s ohledem na ruské, íránské a čínské vojenské prostředky rozmístěné v regionu vedle americké úderné skupiny letadlových lodí.

Deník New York Times v pondělí ráno informuje, že Hamás se možná chystá propustit 50 rukojmích s dvojím občanstvím, a to v rámci jednání zprostředkovaných Katarem:

USA chtějí na vyjednávání o rukojmích více času. V pátek USA s pomocí Kataru zajistily propuštění dvou amerických rukojmích. Izrael se domnívá, že Hamás může propustit asi 50 rukojmích, kteří jsou občany jiné země i Izraele, ale pozemní invaze by mohla propuštění rukojmích snížit.

Více podle NY Times:

Vysoký izraelský vojenský představitel uvedl, že na základě rozhovorů mezi Spojenými státy a Katarem by Hamás mohl propustit asi 50 občanů s dvojí státní příslušností, a to nezávisle na jakékoli širší dohodě.

Opakované odklady také odrážejí rostoucí napětí mezi Netanjahuem a jeho ministrem obrany Gallantem, který podporuje rozsáhlou vojenskou operaci, do níž by byl zapojen i Hizballáh, mocná milice v Libanonu.

Al-Arabíja samostatně vydala titulek, podle kterého budou rukojmí propuštěni „během několika hodin“.

Pokud se toto velké propuštění rukojmích skutečně uskuteční, pravděpodobně se vytvoří podmínky, které pozemní invazi IDF dále zdrží.

Zdroj: nytimes.com