„Kdo se v budoucnu jakýmkoli způsobem ztotožní s Gretou, je podle mého názoru příznivcem terorismu,“ říká mluvčí izraelské armády. (Foto: Flickr)

Izraelská armáda se v pátek obořila na švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou poté, co zaslala zprávu na podporu Palestinců a podpořila komentář, v němž uvedla, že v Gaze dochází ke „genocidě“.

Thunbergová uvedla, že „svět se musí ozvat a vyzvat k okamžitému příměří, spravedlnosti a svobodě pro Palestince a všechny postižené civilisty“, protože válka mezi Izraelem a Hamásem se stupňuje a hrozí, že přeroste v regionální konflikt.

Thunbergová na svém účtu na Instagramu rovněž sdílela příspěvek propalestinského účtu se sídlem v Německu, podle něhož v Gaze dochází ke „genocidě“.

Skupina Palestine Speaks hovořila o svém „rozhořčení nad genocidou v Gaze a represivním státním terorem mnoha západních států vůči každému, kdo projevuje a jedná solidárně s Palestinci“.

Mluvčí izraelské armády Arye Sharuz Shalicar v reakci pro POLITICO uvedl: „Kdo se v budoucnu jakýmkoli způsobem ztotožní s Gretou, je podle mého názoru příznivcem teroru“.

A dodal: „Protože to, co Greta dělá, že nyní projevuje solidaritu s Gazou a přitom neřekne ani slovo o masakrech Izraelců, ukazuje, že ve skutečnosti není nakloněna Palestincům, ale že zametá teror Palestinců nebo Hamásu a Islámského džihádu pod stůl, jako by neexistoval.“

Bojovníci Hamásu vyvolali nejvážnější vojenské vzplanutí za poslední desetiletí poté, co začátkem tohoto měsíce zahájili násilný útok na izraelské obce, při němž zahynulo více než tisíc lidí a byly vypáleny rakety na velká města včetně Tel Avivu a Jeruzaléma. Izrael od té doby podniká odvetné kroky a neúnavně bombarduje pásmo Gazy, aby Hamás zničil.

V celé Evropě propukly propalestinské protesty a vlády včetně francouzské a německé se snaží potlačit jejich následky.

Zdroj: politico.eu