Izraelská média informují, že Spojené státy v současné době jednají o zřízení „bezpečných zón“ v Gaze poté, co se objevily zprávy, že Netanjahuova vláda dala IDF zelenou ke vstupu do pásma Gazy. (Foto: Flickr)

Objevují se také zprávy, že ortodoxní kostel v Gaze utrpěl útok izraelského úderu, prostřednictvím Times of Israel:

Podle ministerstva vnitra kontrolovaného Hamásem bylo při izraelském útoku zabito a zraněno několik vysídlenců, kteří se ukrývali v církevním areálu v pásmu Gazy.

IDF se k tomu bezprostředně nevyjádřily a agentuře AFP sdělily, že případný úder prověřují.

Podle ministerstva zanechal úder v areálu řeckého pravoslavného kostela „velký počet umučených a zraněných“.

Svědci podle AFP uvedli, že úder zřejmě mířil na cíl v blízkosti místa bohoslužeb, kam se uchýlilo mnoho obyvatel Gazy.

Rusko navíc uvedlo, že na své základny v Sýrii přesouvá další vojenské prostředky:

Agentura Moody’s mezitím uvedla, že hodnocení Izraele je předmětem revize a brzy by mohlo být sníženo:

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s oznámila, že přezkoumává Izrael kvůli možnému snížení jeho úvěrového ratingu na úroveň A1.

Moody’s uvádí, že přezkum byl „vyvolán neočekávaným a násilným konfliktem mezi Izraelem a Hamásem“.

Agentura konstatuje, že ačkoli se Izrael v minulých konfliktech „osvědčil jako odolný“, současná míra násilí „zvyšuje možnost dlouhodobějšího a podstatného dopadu na úvěrovou spolehlivost“.

Pentagon potvrdil, že američtí vojáci utrpěli během posledních 24 hodin zranění při útocích dronů a raket na základny v Iráku a Sýrii:

Dva drony se zaměřily na základnu v západním Iráku, kterou využívají americké jednotky, a jeden dron na základnu v severním Iráku. Podle středečního prohlášení Ústředního velitelství USA americké síly všechny tři zachytily, dva zničily, ale třetí pouze poškodily, což vedlo k lehkým zraněním koaličních sil na západní základně.

„V tomto okamžiku zvýšené pohotovosti bedlivě sledujeme situaci v Iráku a regionu. Americké síly budou bránit americké a koaliční síly před jakoukoli hrozbou,“ uvedlo Centrální velení v prohlášení.

Ve čtvrtek se několik bezpilotních letounů a raket zaměřilo také na stanoviště amerických jednotek v syrském Deir Ezzoru a Al-Tanfu.


Obrovská eskalace ze strany militantů napojených na Írán, těsně poté, co mezinárodní novinové titulky informovaly o tom, že izraelská armáda dostala „zelenou“ ke vstupu do Gazy:

Podle CNN zachytilo plavidlo amerického námořnictva operující v oblasti Blízkého východu několik raket odpálených z Jemenu. Podle amerického představitele byly rakety odpáleny Íránem podporovanou militantní skupinou Hútíů.

Podle dalších informací od vedoucího zpravodaje televize ABC z Pentagonu američtí představitelé pro ABC potvrdili, že „torpédoborec USS Carney včera večer sestřelil několik húthijských raket. NEBYLY namířeny na loď, ale mířily severním směrem.“ Spekuluje se, že mohly být vypáleny směrem k Izraeli v rámci solidarity s Gazou. Informují o tom izraelská média:

Izrael se domnívá, že rakety vypálené z Jemenu a dnes zachycené americkou válečnou lodí mířily na Izrael – Channel 13

USS Carney (DDG-64), torpédoborec třídy Arleigh Burke amerického námořnictva, na něj dnes v Rudém moři u pobřeží Jemenu odpálila 3 rakety, přičemž všechny byly zachyceny; předpokládá se, že rakety odpálila teroristická skupina „Houthi“.

  • OSINTdefender (@sentdefender) 19. října 2023
    Ropa prudce vzrostla, když se zpráva dostala na titulní stránky novin…

Podle geopolitického analytika Jasona Brodského to znamená, že Íránem podporovaná „hnutí odporu“ dosahují „sjednocení front: nejprve Gaza, pak šarvátky z Hizballáhu, Irák, Sýrie, nyní Jemen“.


Vzhledem k tomu, že celý region je stále v napětí kvůli rychle se vyvíjejícím událostem v Gaze a na libanonské hranici, americké jednotky v Sýrii se opět staly terčem útoku, tentokrát bezpilotních letounů, které mohly způsobit zranění.

Drony byly vyslány, údajně „s Íránem spojenými“ polovojenskými skupinami, proti ropnému zařízení ve východní Sýrii, kde jsou umístěny americké jednotky, a také proti americkému vojenskému stanovišti v jižní poušti poblíž Iráku.

Základna Al-Tanf, která je jediným stanovištěm Pentagonu na jihu země podél iráckých hranic, byla podle bejrútského zpravodajského zdroje samostatnou základnou, která se stala terčem útoku:

Podle informovaných zdrojů, které hovořily s Al-Mayadeen, se třem bezpilotním letounům podařilo proletět nad základnou Al-Tanf na syrsko-irácko-jordánské hranici a provést několik úspěšných náletů.

„Útok vedl k velkému poplachu uvnitř [Al-Tanfu], v oblasti nepřetržitě létají vojenská letadla a vrtulníky,“ uvedla Al-Mayadeen.

Zdroje z řad koalice vedené USA, které ve středu hovořily s iráckým zpravodajským serverem Shafaq News, tvrdily, že okupační síly „úspěšně zachytily a sestřelily dva z bezpilotních letounů, ale třetímu se podařilo zaměřit základnu“.

Americká okupační základna na ropném poli Conoco v guvernorátu Deir Ezzor byla rovněž zasažena několika raketami.

Od čtvrtka dostala izraelská armáda údajně „zelenou“ ke vstupu do Gazy…

Izraelská armáda má „zelenou“ k přesunu do Gazy, kdykoli bude připravena, uvedl člen bezpečnostního kabinetu země pro ABC News.

Rukojmí a civilní oběti budou druhořadé ve srovnání se zničením Hamásu, uvedl ministr hospodářství Nir Barakat pro ABC News, „i kdyby to mělo trvat rok“.

A další hrozivé výhrůžky izraelských představitelů:

Na otázku ohledně kilometrů tunelů, které Hamás vybudoval pod Gazou, odpověděl, že se stanou „největším hřbitovem na světě“. Hamás tvrdí, že v této rozsáhlé síti drží některé nebo všechny z 203 izraelských rukojmích, které zajal.

„Uděláme vše pro to, abychom naše rukojmí přivedli, abychom naše rukojmí přivedli [zpět] živé…“ řekl, ale „první a poslední prioritou“ je zničení Hamásu.

V nočních hodinách byly na jihu pozorovány přestřelky mezi syrskou armádou nebo polovojenskými jednotkami a Izraelem. „V provincii Quneitra se po izraelském úderu na pozice syrské armády ozvaly zvuky výbuchů,“ uvedl regionální pozorovatel.

IDF také v posledních několika hodinách potvrdily, že zasahují proti „teroristickým pozicím“ Hizballáhu v regionu.

Někteří regionální zpravodajové uvedli, že rakety byly odpáleny také proti americkým základnám v Sýrii…

Zdroj: zerohedge.com