Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v neděli setkal s tvrdým odporem nejmocnějších představitelů arabského světa, když se snažil přesvědčit egyptského Abdela Fataha El-Sisiho a saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána, aby přijali názor Washingtonu na konflikt mezi Izraelem a Hamásem, a to navzdory hlubokým veřejným sympatiím k palestinské věci v příslušných zemích. (Foto: Flickr)

„Slyšel jsem spoustu dobrých nápadů ohledně některých věcí, které musíme udělat, abychom se posunuli vpřed,“ řekl Blinken novinářům v neděli po jednání s oběma lídry.

Rozdíly v názorech se však okamžitě objevily v otázce práva Izraele na masivní ofenzívu v Gaze, nad kterou Sisi i Mohamed vyjádřili znepokojení.

Vrchní americký diplomat objíždí Blízký východ s cílem přesvědčit arabské partnery, aby odsoudili strašlivý útok Hamásu v Izraeli a zdrželi se rozdmýchávání domácích nepokojů v reakci na izraelskou ničivou bombardovací kampaň v Gaze. Násilnosti si vyžádaly smrt více než 1 300 Izraelců a více než 2 600 Palestinců.

V Rijádu nechal saúdský vládce Blinkena několik hodin čekat na schůzku, o níž se předpokládalo, že se uskuteční večer, ale na kterou se korunní princ dostavil až druhý den ráno.

Jakmile schůzka začala, Mohamed „zdůraznil“ potřebu zastavit vojenské operace, „které si vyžádaly životy nevinných lidí“ – narážka na izraelskou ofenzivu – a zrušit „obléhání Gazy“, kvůli němuž je palestinské území bez vody, elektřiny a paliva,“ uvádí saúdské shrnutí schůzky.

Korunní princ rovněž vyzval k zastavení „současné eskalace“ konfliktu, což je v přímém rozporu s politikou USA, které podporují Izrael v prosazování jeho maximalistického cíle, kterým je likvidace Hamásu.

Uniklá zpráva ministerstva zahraničí, kterou potvrdil deník The Washington Post a kterou jako první zveřejnil server HuffPost, varovala americké diplomaty před používáním výrazů „deeskalace/příměří“, „ukončení násilí/krveprolití“ a „obnovení klidu“, protože tato slova nejsou v souladu se současnou politikou USA.

Saúdská Arábie, rodiště islámu a domov jeho dvou nejsvatějších míst, má vliv na utváření arabského vnímání konfliktu. Zatímco Rijád oceňuje svou roli obránce Palestinců, Hamás považuje za narušitele větší regionální integrace, včetně korunního prince koketujícího s normalizací vztahů s Izraelem.

Snahy přesvědčit Rijád, aby odsoudil Hamás, však zatím selhaly a saúdské ministerstvo zahraničí odsoudilo rozsáhlou izraelskou bombardovací kampaň v Gaze a označilo ji za útok na „bezbranné civilisty“.

Zdroj: washingtonpost.com