Hamas prohlásil, že odrazil krátký izraelský pozemní vpád, což je první přímý pozemní boj mezi oběma stranami v Gaze. (Foto: Flickr)

Brigády Al-Kassám oznámily, že jejich bojovníci zničili dva izraelské vojenské buldozery a tank v rámci přepadení v souvislosti s „omezeným“ vpádem IDF do pásma.

„Vojáci sionistických sil, kteří padli do léčky v Chán Júnisu, opustili svá vozidla a pěšky uprchli na východ od plotu,“ uvedlo křídlo Hamásu na sociálních sítích.

IDF podle očekávání tvrzení nepotvrdily, pouze uvedly, že „na vojáky IDF operující západně od bezpečnostního plotu pásma Gazy, v oblasti Kissufim, byla vypálena střelba“. Místo toho IDF uvedly pouze, že „tank IDF zasáhl teroristickou buňku, která střílela na vojáky“ – potvrdily však, že jejich jednotky v době incidentu operovaly uvnitř Gazy.

Zdá se, že IDF začaly sbírat oběti a hlavní pozemní ofenziva ještě ani nezačala. Důležité je, že prohlášení IDF citované v čerstvé aktualizaci Times of Israel zřejmě podporuje verzi Hamásu o odražení tanku a buldozerů IDF:

V neděli byl zabit jeden voják a tři další byli zraněni poté, co Hamás zaútočil na jednotky provádějící operaci na západní straně hraničního plotu v Gaze, poblíž jižní obce Kissufim.

Operace byla součástí vojenského pátrání po tělech pohřešovaných Izraelců a vyčištění oblasti pro nadcházející izraelskou pozemní ofenzívu.

Izraelské obranné síly uvedly, že na izraelský tank a ženijní vozidlo byla vypálena protitanková řízená střela a vojáci odpověděli ostřelováním teroristické buňky. K útoku se přihlásila teroristická skupina Hamás.

Na jiném místě IDF oznámily, že provedly velmi vzácný letecký útok na Západním břehu Jordánu. Uvedla, že její letouny zasáhly mešitu, která údajně sloužila jako „sídlo teroristických organizací Hamás a Islámský džihád“ v Jeninu.

Izrael se mezitím oficiálně omluvil Egyptu za neúmyslný zásah egyptského pohraničního stanoviště, při němž bylo zraněno několik egyptských vojenských pohraničníků. Al-Džazíra popisuje:

Střepiny z izraelského tanku zasáhly egyptskou hranici a podle armád obou zemí zranily nejméně sedm lidí včetně několika egyptských pohraničníků.

K incidentu došlo v neděli pozdě večer, přičemž izraelská armáda potvrdila, že „omylem“ zasáhla egyptské pozice poblíž hranice s Pásmem Gazy.

Izraelské síly zasáhly oblast hraničního přechodu Rafáh v této chvíli již několikrát, přičemž palestinští představitelé tvrdí, že se jedná o úmyslný čin.

Ve Washingtonu americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že USA jsou „znepokojeny možnou eskalací“ na Blízkém východě, a potvrdil, že v regionu byly rozmístěny americké prostředky k zajištění bezpečnosti vojáků:

„Jsme znepokojeni možnou eskalací. Ve skutečnosti vidíme – vidíme vyhlídku na výraznou eskalaci útoků na naše vojáky a naše lidi v celém regionu, a proto uděláme vše, co je nezbytné, abychom zajistili, že naši vojáci jsou ve správné – v dobré pozici, že jsou chráněni a že máme schopnost reagovat,“ řekl v pořadu „This Week“ televize ABC.
Všechny oči se nadále upírají k severní hranici Izraele, kde se nadále stupňují údery „tit-for-tat“ s Hizballáhem.

Zdroj: cnn.com