WASHINGTON – Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer prohlásil, že USA „drží svět pohromadě“, a řekl Američanům, že země musí prohloubit svou podporu Ukrajině a Izraeli uprostřed dvou velmi odlišných, nepředvídatelných a krvavých válek. (Foto: Youtube)

Biden připustil, že „tyto konflikty se mohou zdát vzdálené“, ale ve vzácném projevu v Oválné pracovně trval na tom, že zůstávají „životně důležité pro americkou národní bezpečnost“, když se připravoval požádat Kongres o vojenskou pomoc pro obě země ve výši miliard dolarů.

„Historie nás naučila, že když teroristé neplatí za svůj teror, když diktátoři neplatí za svou agresi, způsobují další chaos, smrt a zkázu,“ řekl Biden. „Pokračují dál. A cena a hrozba pro Ameriku a celý svět se stále zvyšují.“

Bidenův projev odrážel expanzivní pohled na americké závazky v zámoří v době, kdy doma čelí politickému odporu vůči dalšímu financování. Očekává se, že v pátek požádá o 105 miliard dolarů, včetně 60 miliard dolarů pro Ukrajinu, z nichž velká část by doplnila zásoby amerických zbraní poskytnuté dříve.

Dále 14 miliard dolarů pro Izrael, 10 miliard dolarů na blíže nespecifikované humanitární aktivity, 14 miliard dolarů na správu americko-mexické hranice a boj proti pašování fentanylu a 7 miliard dolarů pro indo-pacifický region, který zahrnuje i Tchaj-wan. Návrh popsali tři lidé obeznámení s detaily, kteří před oficiálním oznámením trvali na zachování anonymity.

Je to chytrá investice, která bude přinášet dividendy pro americkou bezpečnost po celé generace,“ řekl Biden.

Doufá, že spojení všech těchto záležitostí do jednoho právního předpisu vytvoří potřebnou koalici pro schválení Kongresem. Jeho projev přišel den po jeho náročné cestě do Izraele, kde projevil solidaritu s touto zemí po útoku Hamásu ze 7. října a prosadil větší humanitární pomoc Palestincům.

Vzhledem k tomu, že Izrael pokračuje v bombardování pásma Gazy a připravuje pozemní invazi, kladl Biden zvýšený důraz na smrtelné oběti, které si konflikt vyžádal na tamním civilním obyvatelstvu, a řekl, že je „zdrcen tragickými ztrátami na životech Palestinců“.