Klimatická aktivistka Thunbergová má v současnosti problémy s vlastním táborem. Důvodem je výzva k solidaritě pro Palestinu. (Foto: Flickr)

Ekologové se proto od Švédky distancovali. V Izraeli ji odstraňují z učebních osnov. Kritika přichází také z Bavorska.

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová projevuje solidaritu s Palestinou na sociálních sítích – a to vyvolává velký vítr.

V pátek napsala na X (dříve Twitter) a Instagram: „Dnes stávkujeme ze solidarity s Palestinou a Gazou. Svět musí pozvednout svůj hlas a požadovat okamžité příměří, spravedlnost a svobodu pro Palestince a všechny postižené civilisty.“

To bylo příliš i pro některé její kolegy ve světle zvěrstev, která spáchala islamistická teroristická organizace Hamás na izraelském území o dva týdny dříve.

Thunbergová, která pravděpodobně bude muset v Londýně brzy stanout před soudem za narušování veřejného pořádku, zveřejnila příspěvek s fotografií. Byla na ní zachycena společně se třemi přáteli. Všichni drželi v rukou nápisy.

„Postavte se na stranu Gazy“, zněl Thunbergové vzkaz. Na dalším nápisu stálo: „Tento Žid stojí na straně Palestiny“.

Izraelští ekologové píší Gretě

Jasná kritika přišla od izraelských ekologů – v podobě dopisu, který na X zveřejnila Rony Bruellová, zakladatelka Izraelského fóra žen v životním prostředí. V dopise se mimo jiné uvádí, že Gretini kolegové aktivisté jsou „hluboce zraněni, šokováni a zklamáni vašimi tweety a příspěvky týkajícími se Gazy, které jsou děsivě jednostranné, špatně informované a povrchní a zcela se vymykají vaší schopnosti hlouběji se do věci ponořit“.

Obviňují Thunbergovou, že „se staví na stranu teroristů, na stranu nejhorších a nejtemnějších představitelů lidstva a zjevně na stranu špatné strany dějin“.

Aktivistka Bruellová uvedla, že shromáždila více než 200 podpisů od podobně smýšlejících lidí z celé země, z nichž mnozí zastávají vrcholné pozice ve svých institucích.

Deník Jerusalem Post dále uvádí, že izraelské ministerstvo školství oznámilo, že odstraní veškeré zmínky o klimatické aktivistce Gretě Thunbergové. Konkrétně tato klimatická aktivistka již nebude součástí učebních osnov.

„Hamás je teroristická organizace zodpovědná za vraždu 1400 nevinných Izraelců, včetně dětí, žen a starců, a unesla přes 200 lidí do Gazy,“ uvedlo podle listu ministerstvo. „Tento postoj ji diskvalifikuje z role vzdělávacího a morálního vzoru a není nadále způsobilá sloužit jako inspirace a vychovatel izraelských studentů.“

Německý komisař kritizuje klimatické aktivisty

Příspěvek klimatického aktivisty vyvolal velké pobouření i v Německu. Kritici si stěžovali zejména na to, že Thunbergová nezmínila zvlášť 1 400 lidí, kteří byli před čtrnácti dny zabiti při rozsáhlém útoku islamistického Hamásu na Izrael. Jen v neděli demonstrovaly v Berlíně tisíce lidí proti antisemitismu a za solidaritu s Izraelem. O své bolesti hovořili také příbuzní rukojmích Hamásu.

O to větší byl hněv kvůli příspěvku klimatického aktivistky Thunbergové. Komisař pro antisemitismus spolkové země Bádensko-Württembersko Michael Blume jej na platformě X označil za „dualistický, falešný a terorismus zlehčující“.

Landshutská poslankyně Marlene Schönbergerová ze strany Zelených řekla listu „Welt“, že Thunberg toho v boji za ochranu klimatu hodně dokázal. Svým výrokem však dokázala, že její soucit „s těmi, kteří jsou postiženi klimatickou krizí“, se zřejmě nevztahuje na Židy postižené „barbarskými akty vyhlazování“. Na X napsala: „Doufám, že @FridayForFuture Německo se od toho bude i nadále ve vší jasnosti distancovat, jak to dělalo v minulosti“.

Zdroj: br.de