Expediční jednotka námořní pěchoty schopná speciálních operací předčasně odjela z plánovaného cvičení s Kuvajtem „v důsledku nově vzniklých událostí“, několik dní poté, co v Levantě vypukla válka po smrtícím útoku palestinské militantní skupiny na Izrael. (Foto: Flickr)

Mezi oběťmi sobotního překvapivého útoku Hamásu na Izrael bylo nejméně 22 amerických občanů, přičemž nejméně 17 z nich bylo ve středu stále nezvěstných. Podle Bílého domu drží Hamás některé Američany v Gaze jako rukojmí.

Když vypukla izraelsko-hamasácká válka, byly již na Blízkém východě – v Kuvajtu v Perském zálivu, nikoli ve Středozemním moři – rozmístěny jednotky 26. expediční jednotky námořní pěchoty schopné provádět speciální operace.

Ale tito mariňáci a námořníci, kteří cestovali na obojživelné výsadkové lodi Bataan a přístavní vyloďovací lodi Carter Hall, „se již v blízkosti Kuvajtu nenacházejí“, řekla ve středu listu Marine Corps Times kapitánka Angelica Whiteová, mluvčí jednotky.

Námořní pěchota a námořníci dostali rozkaz vrátit se na své lodě do 48 hodin po vylodění v Kuvajtu, „aby se připravili na další plnění úkolů v důsledku vznikajících událostí,“ uvedla Whiteová v prohlášení zaslaném e-mailem.

Podle mluvčí se nyní nacházejí v blízkosti Bahrajnu.

White odmítl upřesnit, kam lodě zamíří příště, s odkazem na obavy o operační bezpečnost. Její prohlášení nepotvrdilo, zda se jedná o události v Izraeli a Gaze.

Několik hodin po zveřejnění tohoto článku Whiteová v e-mailu pro Marine Corps Times dodala, že 26. expediční jednotka námořní pěchoty zatím nebyla pověřena podporou konkrétní mise, ale spíše „staví naše síly ve snaze být připraveni“, abychom „v případě, že dostaneme úkol nebo pokyn, byli schopni okamžitě reagovat“.

V tomto následném e-mailu mluvčí odmítla spekulovat o jakémkoli budoucím úkolování a směřování jednotky a obojživelné pohotovostní skupiny, jak se námořní prvek nazývá, a to z důvodu operační bezpečnosti.

Jako síly pro reakci na krize jsme připraveni,“ uvedl White.

Úderná skupina letadlových lodí Ford námořnictva dorazila v úterý do východního Středomoří jako „silný odstrašující signál pro případ, že by jakýkoli aktér nepřátelský vůči Izraeli uvažoval o pokusu využít této situace“, uvedl v tiskové zprávě armádní generál Michael „Erik“ Kurilla, velitel Centrálního velitelství USA. Úderná skupina letadlových lodí Eisenhower zamíří v pátek v rámci plánovaného nasazení do Evropy.

„Jsme připraveni v případě potřeby přesunout další prostředky,“ uvedl prezident Joe Biden v úterním projevu, v němž odsoudil Hamás jako „čiré zlo“.

Zdroj: marinecorpstimes.com