Egypt se snaží zažít moment „říkal jsem vám to“, protože v pondělí vláda uvedla, že egyptská rozvědka se snažila opakovaně sdělit Izraeli, že se chystá „něco velkého“. (Foto: Flickr)

A to ještě před masivním útokem džihádistických bojovníků z Gazy, při kterém zahynuly stovky Izraelců.

Jeden z nejvyšších egyptských představitelů byl v izraelských médiích citován: „Egypt varoval před vyhrocením situace, ale Izrael bohužel tato varování ignoroval.“

Úředník uvedl, že varování sdělené izraelské vládě spočívalo v tom, že se chystá „něco velkého“, ale blíže to neupřesnil.

Egypt často hraje roli prostředníka mezi Hamásem a izraelskými úřady, takže toto čerstvé prohlášení berou izraelští odborníci vážně.

Podle dalších informací deníku The Times of Israel:

Varovali jsme je, že výbuch situace přijde, a to velmi brzy, a bude velký. Ale oni taková varování podcenili,“ řekl agentuře Associated Press úředník, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože nebyl oprávněn hovořit s médii o obsahu citlivých zpravodajských rozhovorů.

Od pondělí se celkový počet obětí mezi oběma stranami vyšplhal přes 1 100. V současné době izraelská armáda vede největší bombardovací kampaň v pásmu Gazy v historii a zároveň vyhlásila úplné „zabrání“ a probíhající blokádu.

Katar prohlásil, že se snaží o zprostředkování, a to i v otázce izraelských rukojmích v zajetí Hamásu. Je pravděpodobné, že Egypt se rovněž snaží zapojit obě strany, neboť situace se stále zhoršuje.

Mezitím se stále spekuluje o tom, jak je možné, že tak rozsáhlá operace Hamásu, která se zjevně dlouho plánovala, byla „promeškána“.

Zdroj: timesofisrael.com