Do sobotního odpoledne místního času bylo zabito přibližně 200 Palestinců a přes 1600 jich bylo zraněno v souvislosti s reakcí izraelské armády na „invazi“ Hamásu na jihu Izraele. (Foto: Flickr)

Po přibližně deseti hodinách bojů bylo hlášeno přes 40 mrtvých Izraelců a více než 800 zraněných. Hamás rovněž zajal pravděpodobně desítky izraelských vojáků a civilistů, včetně podle něj vojenských velitelů IDF.

Vzhledem k šokujícím scénám, které se v současné době odehrávají na jihu Izraele, začíná být jasné, že se jedná o největší a nejničivější izraelsko-palestinský konflikt za poslední desetiletí.

Zdá se, že se přinejmenším nacházíme uprostřed třetí intifády. V nadcházejících dnech a týdnech však bude přetrvávat jedna velká otázka, protože Izrael jistě vystupňuje svou reakci do pozemní invaze do Gazy: bude válka eskalovat i mimo Gazu a jižní Izrael?

Hizballáh i Íránská islámská republika již zaslaly Hamásu a Palestincům „blahopřejné“ zprávy. Zejména prohlášení Hizballáhu odsoudilo arabské státy, které normalizovaly vztahy s židovským státem.

Deník Wall Street Journal o prohlášení generálního tajemníka Hizballáhu Hasana Nasralláha informuje takto:

Podle arabských médií libanonská militantní skupina Hizballáh, která stejně jako palestinské militantní skupiny rovněž slibuje zničení Izraele, pochválila operaci Hamásu uvnitř Izraele.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh uvedl, že slouží jako varování před uznáním Izraele.

„Je to vzkaz arabskému a islámskému světu a celému mezinárodnímu společenství, zejména těm, kteří usilují o normalizaci s tímto nepřítelem, že palestinská věc je věčná, živá až do vítězství a osvobození,“ uvedl Nasralláh v prohlášení.

V současné době zůstává severní hranice Izraele s Hizballáhem klidná, ale pokud začne přestřelka z jižního Libanonu, Izrael se ocitne ve válce na dvou frontách.

Již nyní se objevují obvinění západních odborníků, že Írán tuto rozšířenou operaci Hamásu financuje…

Níže: Ačkoli jsme ve zvukovém záznamu níže uvedených znepokojivých záběrů nedokázali rozeznat perštinu, obvinění, že se na nich podílejí agenti IRGC, budou jen narůstat…

Případná širší válka by mohla vtáhnout i Sýrii, vzhledem k tomu, že již nyní izraelské letouny na tuto zemi útočí téměř každý týden. Izrael dlouhodobě tvrdí, že útočí na íránské cíle a aktiva uvnitř Sýrie.

Pokud by Hizballáh a Izrael vstoupily do války, zvýšilo by to pravděpodobnost jejího rozšíření do již tak válkou zmítané Sýrie.

Zdroj: wsj.com