Náměstek tureckého ministra školství Nazif Yılmaz ve svém příspěvku na sociálních sítích citoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a řekl: „Zemřeš (strašlivě)“. Yılmaz později svůj příspěvek smazal. (Foto: X)

Náměstek tureckého ministra školství Nazif Yılmaz se 11. října obrátil na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a řekl: „Zemřete (strašně)“.

Citujíc Netanjahuův příspěvek na X týkající se bombardování Gazy, Yılmaz řekl: „Jednoho dne zastřelí i vás. Zemřeš (strašně).“

Yılmaz později svůj příspěvek smazal.

Prezident Recep Tayyip Erdoğan a vláda používali v souvislosti s posledním konfliktem mezi Hamásem a Izraelem smířlivé výrazy, zejména na začátku, když vyzývali strany ke zdrženlivému jednání a zdůrazňovali, že by mohli hrát roli v případném příměří. Erdogan rovněž odsoudil zabíjení civilistů na obou stranách a vyzval k vytvoření nezávislého palestinského státu.

Na druhé straně turecké opoziční strany obecně deklarovaly svou podporu Palestincům. Předseda hlavní opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu uvedl, že „jsou vždy s palestinským lidem“, ale nikdy nechtějí válku.

Radikální islamistický spojenec vlády Strana svobodné věci (HÜDA-PAR) a opoziční islamistické strany Felicity a Budoucnost plánují 15. října uspořádat v Istanbulu společné shromáždění na podporu Palestinců.

Zdroj: duvarenglish.com