Je zřejmé, že ukrajinské válečné úsilí utrpí ještě větší ztrátu, protože pozornost mezinárodních médií se zřejmě v okamžiku přesunula od rusko-ukrajinské války k šokujícím scénám, které se objevily v Izraeli. (Foto: Shutterstock)

Svět se odklonil od bojišť na Donbasu a začal sledovat scény z jižního Izraele a pásma Gazy.

Například na sociálních sítích si masy Američanů změnily své facebookové profily z ukrajinských vlajek na izraelské, nebo z druhé strany… na palestinské.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v pondělních prohlášeních uvedl, že Moskva podněcuje válku v regionu ve snaze oslabit globální jednotu a šířit destabilizaci.

„Na základě dostupných informací – velmi jasných informací – je v zájmu Ruska rozdmýchat válku na Blízkém východě a vytvořit tak nový zdroj bolesti a utrpení, který by oslabil globální jednotu, vytvořil rozpory a pomohl Rusku v podkopávání svobody v Evropě,“ uvedl Zelenskyj v nočním videoposelství.

Pro svá tvrzení samozřejmě neuvedl žádné důkazy. Nový mluvčí se zdá být zoufalým pokusem spojit „současnou věc“ s ruskou invazí a těžkou situací Ukrajinců. Zelenskyj v řadě poselství vyjádřil solidaritu s izraelskými oběťmi teroru Hamásu.

Kreml toto nepodložené obvinění odmítl a místo toho popsal kořeny blízkovýchodního konfliktu v kontextu politiky Washingtonu a jejích důsledků. V úterý prohlásil ruský prezident Vladimir Putin:

„Věřím, že mnozí se mnou budou souhlasit, že se jedná o zářný příklad selhání blízkovýchodní politiky USA. Snažily se monopolizovat mírové urovnání, ale bohužel nevěnovaly pozornost hledání kompromisů, které by byly přijatelné pro obě strany.“

Dodal, že USA „nikdy nebraly v úvahu základní zájmy palestinského lidu“, a proto napětí vyústilo v nové násilí.

Zdroj: timesofisrael.com