Druhý největší americký výrobce laboratorně pěstovaných diamantů vyhlásil bankrot v situaci, kdy je obrovský přebytek vyrobených drahých kamenů a ceny klesají. (Foto: Flickr)

Podle Financial Times podala společnost WD Lab Grown Diamonds se sídlem ve Washingtonu u konkurzního soudu v Delaware žádost o vyhlášení konkurzu podle kapitoly 7. Její celkové závazky činily přibližně 44 milionů dolarů a aktiva 3 miliony dolarů. Společnost uvedla, že má 100 až 199 věřitelů.

V roce 2020 se společnost WD Lab Grown Diamonds stala první diamantovou společností, která získala certifikát „Standard pro udržitelné diamanty“ od nezávislého ověřovatele SCS Global Services. Provoz zahájila v roce 2008 a sehrála klíčovou roli v inovaci odvětví laboratorně pěstovaných diamantů, přičemž v loňském roce vygenerovala tržby ve výši zhruba 33 milionů dolarů.

Paul Zimnisky, nezávislý analytik diamantů, uvedl, že krach společnosti WD Lab Grown Diamonds je známkou toho, že se snažila konkurovat čínským a indickým výrobcům.

Za posledních sedm let se cena jednoho karátu laboratorně pěstovaného diamantu propadla více než trojnásobně kvůli záplavě nabídky, což je obrovská úleva pro těžební společnosti, které zaznamenaly pád cen přírodních diamantů.

Pokles cen skutečných diamantů přichází s tím, jak se spotřebitelé přeorientovávají na levnější laboratorně pěstované kameny. Rovněž pokračuje celosvětové zpomalení výdajů na luxus, protože se zvyšuje riziko recese.

Co se týče odvětví laboratorně pěstovaných diamantů, je to závod ke dnu, protože větší nabídka pouze snižuje ceny, snižuje marže a nakonec vede k úpadku podniků.

Zdroj: ft.com