Jak se všeobecně očekávalo, Saúdská Arábie odložila na neurčito své plány na normalizaci vztahů s Izraelem podporované Spojenými státy, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje, což signalizuje rychlý obrat (a přehodnocení) zahraničněpolitických priorit království v době, kdy se stupňuje válka mezi Izraelem a Hamásem. (Foto: Flickr)

Jak jsme již dříve informovali, rychle se stupňující válka mezitím také přiměla království k navázání vztahů se zapřisáhlým nepřítelem Izraele, Íránem: na začátku tohoto týdne saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán poprvé telefonoval íránskému prezidentovi Ebrahimu Raisimu, zatímco se Rijád snaží zabránit širšímu nárůstu násilí v celém regionu.

Dva zdroje agentuře Reuters sdělily, že dojde ke zpoždění v rozhovorech o normalizaci vztahů s Izraelem podporovaných Spojenými státy, které byly pro království klíčovým krokem k zajištění toho, co Rijád považuje za skutečnou odměnu – obranný pakt s USA -, ačkoli se nyní může stejně dobře spokojit s vyšší cenou ropy, protože geopolitická riziková prémie explodovala výše.

Připomeňme, že dokud Hamás 7. října nevyvolal válku tím, že zaútočil na Izrael, ať už s podporou Íránu, nebo bez ní, izraelští i saúdští představitelé tvrdili, že postupně směřují k dohodě, která by mohla změnit podobu Blízkého východu.

Zatímco Saúdská Arábie – rodiště islámu a domov jeho dvou nejsvatějších míst – až do posledního konfliktu naznačovala, že nedopustí, aby její snaha o uzavření obranného paktu s USA ztroskotala, i kdyby Izrael nenabídl Palestincům výrazné ústupky v jejich snaze o získání státnosti, uvedly již dříve zdroje. Přístup, který by Palestince odsunul na vedlejší kolej, by však znamenal riziko rozzlobení Arabů v celém regionu, neboť arabské zpravodajské kanály vysílají záběry Palestinců zabitých při izraelských odvetných náletech.

Podle oficiálních zpráv zabili bojovníci Hamásu při svém útoku 7. října více než 1 300 Izraelců a do pátku jich bylo při pokračujících izraelských úderech v reakci na útok v Gaze zabito více než 1 500.

První zdroj agentury Reuters uvedl, že v rozhovorech prozatím nelze pokračovat a že otázka izraelských ústupků pro Palestince bude muset být při obnovení jednání větší prioritou – což je komentář, který naznačuje, že Rijád se této myšlenky nevzdal, ačkoli pravděpodobnost, že Palestina nyní od Bidenovy administrativy získá větší ústupky, je mizivá.

Saúdské přehodnocení poukazuje na problémy, kterým čelí snahy Washingtonu o prohloubení integrace Izraele v regionu, kde palestinská záležitost zůstává hlavním arabským problémem.

„Normalizace už byla (v arabském světě) považována za tabu … tato válka to jen umocňuje,“ řekl saúdský analytik Aziz Alghashian.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že Washington tento týden tlačil na Rijád, aby útok Hamásu odsoudil, ale saúdský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán prý zatlačil. To potvrdil i americký zdroj obeznámený s problematikou.

Mezitím Bidenův hlavní poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan opět lhal a na brífinku v Bílém domě tento týden řekl, že normalizační úsilí „není pozastaveno“, ale že se soustředí na jiné bezprostřední výzvy. Pravda: normalizační úsilí je nejen „pozastaveno“, ale pokud se nestane zázrak, je mrtvé.

* * *

Regionální konflikt mezitím také přiměl saúdského korunního prince a íránského prezidenta k prvnímu rozhovoru poté, co iniciativa zprostředkovaná Čínou přiměla rivaly ze Zálivu v dubnu obnovit diplomatické styky. V saúdskoarabském prohlášení se uvádí, že korunní princ Raisimu sdělil, že „království vynakládá maximální úsilí, aby se zapojilo do jednání se všemi mezinárodními a regionálními stranami s cílem zastavit probíhající eskalaci“, což podtrhuje snahu Rijádu krizi zvládnout.

Vysoce postavený íránský představitel agentuře Reuters řekl, že cílem telefonátu, který Raisi korunnímu princi předal, bylo podpořit „Palestinu a zabránit šíření války v regionu“. „Telefonát byl dobrý a slibný,“ uvedl úředník.

Druhý íránský představitel uvedl, že hovor trval 45 minut a měl požehnání nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Saúdská vláda neposkytla další podrobnosti o hovoru, ale v prohlášení se uvádí, že korunní princ uvedl, že království „nesouhlasí s jakoukoli formou útoků na civilisty a ztrátami na životech nevinných lidí“, a vyjádřil „neochvějný postoj Rijádu, který se staví za palestinskou věc“.

Podtrženo a sečteno: zatímco ještě před týdnem USA dosahovaly pokroku v odsouvání Saúdské Arábie a Íránu daleko od sebe, události z minulého víkendu připomněly Blízkému východu, že nakonec Arabové zůstanou Araby.

Zdroj: yahoo.com