Jak se zdá, desítky ozbrojenců z islamistické militantní skupiny Hamas pronikly při nečekaném útoku do jižního Izraele a v současné době jsou na svobodě. (Foto: X)

Izraelská armáda uvedla, že v reakci na útok vyhlásila stav „válečné pohotovosti“ a povolala záložníky.

Předtím byly na Izrael odpáleny desítky raket, které spustily sirény po celé zemi. Izrael rovněž zahájil údery na cíle v Gaze.

V Izraeli byl zabit jeden člověk a objevily se zprávy o explozích poblíž Tel Avivu a oblastí v okolí Gazy.

K útoku se přihlásila palestinská militantní skupina Hamás, jejíž ozbrojené křídlo uvedlo, že během 20 minut odpálilo 5 000 raket.

Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že skupina „zahájila masivní palbu raket z pásma Gazy na izraelské území“ a že bojovníci vstoupili na izraelské území na „různých místech“.

V prohlášení se uvádí, že náčelník generálního štábu provádí „vyhodnocení situace“ a že Hamás bude „čelit důsledkům a odpovědnosti za tyto události“.

Dodalo, že obyvatelé v okolí pásma Gazy byli vyzváni, aby zůstali uvnitř, zatímco civilisté v jižních a centrálních oblastech „musí zůstat u krytů“.

Izraelská záchranná agentura Magen David Adom uvedla, že jedna osoba zemřela a 15 dalších bylo zraněno.

Záběry tiskové agentury Reuters ukazují, jak izraelští hasiči bojují s plameny ve městě Aškelon, zatímco z ohořelých vozidel stoupají husté chuchvalce kouře.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua uvedl, že v důsledku raketových úderů se mají sejít šéfové bezpečnostních složek.

Zdroj: bbc.com