USA – Demokraté ve Sněmovně reprezentantů měli ve středu napjaté jednání za zavřenými dveřmi poté, co jeden zákonodárce obvinil druhého, že řekl o muslimech „hovno“. (Foto: Flickr)

Roztržka vypukla poté, co poslankyně Susan Wildová (D-PA) popsala virtuální vigilii, které se zúčastnila po víkendovém útoku Hamásu, píše server Politico. Wildová vysvětlila, že nechce, aby se jakákoli náboženská komunita cítila ostrakizována, a poznamenala, že na akci nebyli přítomni muslimští představitelé, kteří by útok odsoudili, když se do toho hlasitě vložil republikán Josh Gottheimer (D-NJ) – významný židovský demokrat a jestřáb Izraele.

Výpovědi se však liší v tom, zda Gottheimer mluvil o muslimech, nebo zda pronesl nevhodnou poznámku v nesouvisejícím rozhovoru, přičemž někteří účastníci slyšeli, že řekl „protože jsou všichni vinni“, a jiní, že uvedl „protože by se měli cítit vinni“. Gottheimerův mluvčí důrazně popřel, že by mluvil o muslimech.

„Kongresman Gottheimer na dnešním zasedání frakce nikdy neřekl nic o muslimech, komunitě, na které mu velmi záleží. Kongresman Gottheimer řekl, že členové Kongresu, kteří dosud neodsoudili teroristy z Hamásu, by se měli cítit provinile,“ uvedl jeho mluvčí Chris D’Aloia.

„Jošua!“ vykřikl v reakci na jeho výrok jeden demokratický zákonodárce.

Gottheimer později trval na tom, že jeho poznámky byly vytrženy z kontextu a proneseny v rámci samostatného rozhovoru o odsouzení Hamásu. V minulých dnech si zejména stěžoval, že Hamas nebyl za útok dostatečně kritizován.

Reprezentant Greg Casar (D-TX), progresivní zákonodárce prvního období, poté Gottheimera konfrontoval – podle šesti svědků Cesar Gottheimerovi řekl, že jeho výroky jsou „hovadina“ a že jsou „ostudné“ poté, co se oba pohádali.

V průběhu hádky se poslanci Rashida Tlaibová (D-Mich.), Ilhan Omarová (D-Minn.), Alexandria Ocasio-Cortezová (D-N.Y.) a další progresivní zákonodárci byli spatřeni, jak společně opouštějí stranické setkání.

Tato roztržka vrhla jasné světlo na dlouhodobý rozkol uvnitř Demokratické strany kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu. Jedná se o rozkol, který strana po víkendovém překvapivém krvavém teroristickém útoku do značné míry obešla – hrozí však, že v nadcházejících týdnech, kdy válka na Blízkém východě pokročí, se demokraté ještě více rozkmotří. -Politico

.

Gottheimerův mluvčí pak šířil nepotvrzené zprávy o tom, že Hamás stíná hlavy dětem.

„Kongresman Gottheimer zuří a je hluboce zklamán členy Kongresu, kteří dosud neodsoudili teroristy z Hamásu za brutální vraždění, znásilňování, upalování zaživa, únosy, mučení a stínání hlav nevinným miminkům, dětem, ženám, mužům a prarodičům – včetně Američanů,“ uvedl D’Aloia a dodal: „Kongresman Gottheimer řekl, že ti členové, kteří neodsoudili teroristy z Hamásu, by se skutečně měli cítit provinile. Kongresman Gottheimer ovšem neviní nevinné palestinské civilisty – viní teroristy.“

Bílý dům vrhá na Izrael „velmi veřejný stín“ podpory – prezident Biden v úterý důrazně odsoudil útok Hamásu jako „čisté, nefalšované zlo“ a slíbil, že Spojené státy „kryjí Izraeli záda“.

Zatímco hrstka progresivních zákonodárců veřejně prosazovala příměří, deeskalaci a dokonce odejmutí vládní podpory Izraeli, většina demokratů v Kongresu většinou stála za prezidentem, který se těmto výzvám vyhýbal.

Biden také naléhal na zákonodárce obou stran, aby poskytli Izraeli nouzové financování, a odsoudil Hamás za zabití více než 1 000 Izraelců a únosy stovek dalších.

Několik progresivních a více establishmentově smýšlejících demokratů uvedlo, že jednota strany byla dosud hmatatelná částečně i kvůli hrůzné povaze útoků na Izrael, které se odehrály. – Politico

Bylo to tak groteskní, že to nakonec sjednotilo lidi, i když mají na izraelsko-palestinský konflikt odlišné názory. S výjimkou několika poboček [Demokratických socialistů Ameriky] jste opravdu neviděli žádný rozdíl v názorech, pokud jde o tuto věc,“ uvedl jeden z demokratů ve Sněmovně reprezentantů.

„Je tu pár lidí, hrstka lidí, kteří nejsou součástí současného jednomyslného postoje progresivistů a demokratů,“ řekl Jeremy Ben-Ami, prezident liberální židovské advokační skupiny J Street. „Právě tam se dnes nacházíme bezprostředně po tomto útoku. Nebudu tvrdit, že taková bude situace za týden, za dva týdny, za tři týdny, ale taková je situace dnes.“

Přeběhnutí DSA

Reprezentant Shri Thanedar (D-MI) ve středečním prohlášení prohlásil, že „neschopnost Demokratických socialistů Ameriky nahlížet na to, co se stalo, jako na terorismus, je velmi znepokojující a šokující“ a že kvůli jejich postoji k Izraeli z DSA vystoupí.

Zdroj: politico.com