Britská vláda vyzvala policejní velitele, aby zvážili, zda by mávání palestinskou vlajkou mohlo být trestným činem v návaznosti na výzvy vysoce postavených osobností, aby lidé, kteří vyjadřují podporu Hamásu, byli trestně stíháni. (Foto: Flickr)

V úterním dopise vyzvala ministryně vnitra Suella Bravermanová policejní složky, aby si dávaly pozor na projevy vlajky či loga Hamásu nebo jiné projevy podpory palestinské militantní skupině.

Hamas byl v roce 2021 britskou vládou zakázán jako teroristická organizace.

Bravermanová však také vyzvala policii, aby zvážila kontext, v němž jsou palestinské vlajky vyvěšeny, a posoudila, zda nedošlo ke spáchání trestného činu obtěžování nebo podněcování k veřejnému pořádku.

Chování, které je za určitých kricových okolností legitimní, například mávání palestinskou vlajkou, nemusí být legitimní, například když má za cíl oslavovat teroristické činy,“ napsala.

Vyzvala také policejní šéfy, aby zvážili, zda by skandování typu „Od řeky k moři, Palestina bude svobodná“ mělo být „chápáno jako vyjádření násilné touhy po vymazání Izraele ze světa“, a tedy jako přestupek proti veřejnému pořádku.

Její komentáře přišly několik hodin poté, co britský premiér Rishi Sunak přislíbil, že každý, kdo ve Spojeném království podporuje Hamás v důsledku jeho „barbarských teroristických činů“, bude pohnán k odpovědnosti.

„Lidé by neměli podporovat Hamás a my zajistíme, aby se lidé zodpovídali, pokud tak činí,“ řekl novinářům během úterní návštěvy hrabství Staffordshire.

Britská vláda patří do skupiny zemí, mezi něž patří také USA, Německo a Francie, které Izraeli nabídly „pevnou podporu“ po víkendovém útoku palestinských bojovníků z Gazy, při němž bylo údajně zabito více než 1 200 Izraelců.

Nejméně 830 Palestinců bylo údajně zabito, když Izrael odpověděl leteckými údery v Gaze.

V pondělí večer se před izraelským velvyslanectvím v Londýně shromáždily tisíce protestujících, kteří mávali palestinskými vlajkami a skandovali „Svobodná Palestina“.

Londýnská policie údajně zatkla tři osoby, které se do demonstrací zapojily.

Na druhé straně města se tisíce lidí zúčastnily vigilie židovské komunity před Downing Street, zatímco Sunak byl na modlitební bohoslužbě v synagoze na severu Londýna.

O víkendu Bravermanová na Twitteru uvedla, že očekává, že policie „použije plnou sílu zákona“ proti jakýmkoli projevům podpory Hamásu, což zopakovala i v pondělí.

„V britských ulicích není místo pro demonstrace, které oslavují terorismus. Píšu policejním šéfům a vyzývám je, aby využili všech svých pravomocí k zabránění výtržnostem a nepokojům,“ napsala.

Britská vláda v listopadu 2021 zakázala Hamás jako celek jako teroristickou organizaci, což znamená, že každému, kdo vyjádří podporu palestinské militantní skupině, může hrozit až 10 let vězení.

Dříve bylo ve Spojeném království zakázáno pouze vojenské křídlo Hamásu, Brigády al-Kassám.

Začátkem letošního roku bylo v rámci kontroverzního přezkumu strategie britské vlády pro boj proti extremismu Prevent doporučeno, aby se s příznivci Hamásu zacházelo stejně jako s příznivci skupiny Islámský stát.

Lidé ve Spojeném království byli již dříve stíháni za vyvěšování vlajek nebo nošení triček s logy zakázaných organizací, včetně Strany kurdských pracujících (PKK) a Hamásu.

V roce 2021 byl odsouzen, ale ušetřen vězení muž, který v londýnské čtvrti s početným židovským obyvatelstvem nosil trička podporující Brigády al-Kásem a palestinskou militantní skupinu Islámský džihád.

Zdroj: middleeasteye.net