Levicoví experti obviňují ze smrtících útoků Hamásu „nelidské zacházení Izraele s Palestinci, kteří žijí pod izraelskou okupací“. (Foto: Youtube / MSNBC)

Odborníci na MSNBC v sobotu obviňovali Izrael po útoku Hamásu, při kterém zahynulo přes 600 lidí a tisíce dalších byly zraněny.

Moderátor Ali Velshi uvedl, že američtí politici, kteří se zastávají Izraele, většinou republikáni, ignorují „nuance“ situace, a vyčetl Izraeli „nelidské zacházení s Palestinci, kteří žijí pod izraelskou okupací“.

Palestinská politická analytička Nour Odehová souhlasila a označila Izrael za „okupační mocnost“, která si útoky Hamásu přivodila sama.

„Bohužel máte pravdu. Američtí a jiní politici si myslí, že mohou prostě ignorovat souvislosti, v nichž se to všechno odehrává. Skutečnost, že Izrael je okupační mocnost,“ řekl Odeh.

„Skutečnost, že Izrael porušuje mezinárodní právo a práva Palestinců podle odborníků: předních agentur OSN a předních lidskoprávních organizací na celém světě, jako jsou Human Rights Watch a Amnesty International. Jejich práce je spolehlivá a jedná se podle ní v jiných oblastech, ale ne zde.“

Později v tomto segmentu zahraniční zpravodaj MSNBC Matt Bradley označil útok Hamásu na Izrael za „dárek“ pro premiéra Benjamina Netanjahua.

„Lepší dárek pro Benjamina Netanjahua, než je tento druh vpádu, bych si teď nedokázal představit,“ řekl.

V další výměně názorů vyjádřil politický komentátor stanice MSNBC Ayman Mohyeldin po útoku obavy o Palestince a prohlásil, že Netanjahu vede „nejdále, nejdále, nejdále extremistickou, židovskou nacionalistickou vládu, jaká kdy existovala“.

„Co budeš dělat? Znovu obsadíte pásmo Gazy? Znovu ho osídlit osadami? Půjdete tam a pokusíte se zabít všechny vůdce Hamásu?“ Mohyeldin se zeptal. „Dělají to už léta. To se nezměnilo.“

Na rozdíl od zkresleného zpravodajství MSNBC se Izrael z Gazy stáhl v roce 2005 a Hamás převzal kontrolu nad oblastí v roce 2007. Izrael však stále kontroluje hranice a vzdušný prostor oblasti.

Zdroj: infowars.com