Libanonský Hizballáh v pátek zveřejnil vzácnou fotografii ze setkání generálního tajemníka Hizballáhu Hasana Nasralláha s íránským ministrem zahraničí Hosejnem Amirem-Abdolláhínem.

Oba jednali o krizi v Gaze a pokračujících bojích s Izraelem, a to i po několika dnech mezistátního ostřelování a přestřelek podél izraelsko-libanonské hranice.

Úřad pro styk s médii Hizballáhu zdůraznil, že oba spojenci jednali o tom, jak poskytovat pokračující podporu palestinskému lidu uprostřed toho, co Hamás nazval „operací Al-Aksá potopa“ – v jejímž důsledku zahynulo přibližně 1 300 Izraelců, včetně Američanů. Izrael mezitím během pěti dnů svrhl na pásmo Gazy více než 6 000 bomb.

„Z Bejrútu důrazně prohlašujeme, že mezinárodní společenství a islámské národy nemohou nečinně přihlížet přetrvávajícím válečným zločinům páchaným izraelskou entitou na palestinském obyvatelstvu,“ uvedl Amir-Abdollahian.

A co je důležité, podle jednoho z bejrútských zpravodajských zdrojů „také zdůraznil, že by mohla být otevřena nová fronta proti Izraeli, pokud bude brutalita rozpoutaná proti obyvatelstvu Gazy a okupovaného Západního břehu pokračovat“.

V případě pokračování válečných zločinů a humanitární blokády Gazy a Palestiny jsou možné všechny možnosti a rozhodnutí ostatních proudů odporu,“ prohlásil íránský ministr zahraničí. „Násilné vysídlení Palestinců během pouhých tří dnů spolu s odepřením základních potřeb, jako je voda, elektřina a léky, obyvatelům Gazy jednoznačně představuje závažný válečný zločin ze strany sionistické entity.“

Nejvyšší íránský diplomat se rovněž setkal s libanonským prozatímním premiérem Nadžíbem Mikátím. Oba jednali o možnosti rozšíření války. V předchozích bojích mezi Izraelem a Hizballáhem izraelské síly obvykle trestaly celý Libanon, například útoky na bejrútské letiště – jak se stalo v roce 2006.

Mezitím se objevily čerstvé zprávy, že izraelské síly v pátek opět ostřelovaly jižní Libanon:

IZRAELSKÉ OSTŘELOVÁNÍ ZASÁHLO POZOROVATELNU LIBANONSKÉ ARMÁDY V DHAYŘE NA JIHU LIBANONU – TŘI ZDROJE

Zpravodaj listu Times of Israel píše:

Podle IDF výbuch lehce poškodil část bezpečnostní zdi na libanonské hranici u Hanity. Vojáci reagují dělostřeleckou palbou a prohledávají oblast kvůli možným podezřelým, kteří pronikli do Izraele.

Íránský ministr zahraničí Amir-Abdollahian byl ve čtvrtek v Iráku a v pátek má navštívit Damašek. Ve čtvrtek izraelské nálety vyřadily z provozu obě mezinárodní letiště v Damašku a Aleppu, což bylo všeobecně vnímáno jako „vzkaz“ Asadovi a Íránu.

Izraelské vrtulníky byly spatřeny nad jižním Libanonem nebo v jeho blízkosti…

Zatímco íránští představitelé jsou v Bejrútu a Damašku, američtí představitelé pokračují v návštěvách Tel Avivu, aby vyjádřili podporu Izraeli; jako poslední se v pátek s izraelskými představiteli setkal ministr obrany Lloyd Austin.


Vzácné záběry ze čtvrtečních izraelských náletů na mezinárodní letiště v Damašku:

Zdroj: thecradle.co