Libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh se dostalo od bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa poměrně lichotivého hodnocení. (Foto: X / RSNB)

Bývalý šéf Bílého domu prohlásil, že Hizballáh je „velmi chytrý“. Trump předtím poznamenal, že Spojené státy i Izrael doufaly, že Hizballáh nezaútočí ze severu, od libanonských hranic, protože tam je velmi zranitelné místo. Ukázalo se však, že Hizballáh je „velmi chytrý“ a zaútočil na izraelské území.

Izraelský ministr národní obrany, generálmajor Yoav Galant, měl však s Trumpovým hodnocením smůlu. Bývalý americký prezident se o něm vyjádřil urážlivě.

Pokud budete poslouchat tohoto idiota, zaútočíte ze severu, protože to je podle něj izraelské slabé místo, zdůraznil Trump.

Již dříve podle bývalého amerického prezidenta šéf izraelského vojenského rezortu veřejně vyjádřil naději, že hnutí Hizballáh nezaútočí na izraelské území ze severu, z Libanonu. Hizballáh by však nebyl sám sebou, kdyby odmítl možnost účastnit se nového ozbrojeného konfliktu s Izraelem, takže nějaké útočné akce ze strany tohoto libanonského hnutí lze rozhodně očekávat.

Jiná věc je, že prozatím je nepravděpodobné, že by hnutí podniklo rozsáhlou invazi na izraelské území, ale omezí se na ostřelování a vysílání malých sabotážních a průzkumných skupin. V budoucnu se však tato situace může změnit, vše závisí na tom, jak úspěšně a účinně budou izraelské jednotky působit proti Hamásu v pásmu Gazy.

Zdroj: nypost.com