24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Twitter)

16. dubna 2022


20:09 Likvidace ukrajinských bojovníků v Mariupolu ukončí mírové rozhovory, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že likvidace ukrajinských bojovníků v jižním přístavním městě Mariupol ukončí rozhovory s Ruskem.

S odkazem na město u Kyjeva, které bylo zničeno těžkým ostřelováním, řekl Zelenskyj zpravodajskému webu Ukrajinska pravda: „Chci říci, že likvidace naší armády, našich chlapů, ukončí veškerá jednání.“

Řekl, že Ukrajina nebude obchodovat ani se svým územím, ani se svými lidmi, a dodal: „Čím více bude takových míst, jako je Borodyanka, tím to bude těžší“.

18:33 Manželka zajatého ukrajinského proruského opozičního vůdce Viktora Medvedčuka vyzvala britského premiéra Borise Johnsona, aby pomohl zajistit výměnu mezi jejím manželem a britskými občany z řad ukrajinské armády zajatými Ruskem.

17:13 Nizozemský konvoj armády po nehodě zablokoval provoz u Jihlavy

Nizozemský konvoj armády po nehodě zablokoval provoz u Jihlavy v dopoledních hodinách, obnoven byl kolem 14:45.

16:36 Zelenskyj varuje, že Rusko může použít taktické jaderné zbraně

15:44 Ukrajinští bojovníci, kteří zůstanou v Mariupolu a odmítnou se vzdát, budou zlikvidováni, prohlásil šéf Ruskem podporované Doněcké lidové republiky (DLR).

15:26 Roman Šmucler: „Válka je dost možná byznys, covidismus byl počátek?“

14:33 Boris Johnson nesmí do Ruska

Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi byl zakázán vstup do Ruska kvůli „nepřátelskému“ postoji Spojeného království k válce na Ukrajině, uvedla Moskva.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi 13 členy britské vlády a politiky, kterým byl zakázán vstup do země, je i ministryně zahraničí Liz Trussová, bývalá premiérka Theresa Mayová a první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová.

Tento krok byl učiněn „s ohledem na bezprecedentní nepřátelské kroky britské vlády, zejména uvalení sankcí proti vysokým ruským představitelům“, uvedlo ministerstvo v prohlášení a dodalo, že seznam brzy rozšíří.

Rusko již zakázalo vstup do země americkému prezidentovi Joe Bidenovi a řadě dalších amerických představitelů.

12:19 Francouzská kosmetická společnost L’Occitane oznámila, že uzavře své obchody a internetové stránky v Rusku, čímž změnila své původní rozhodnutí ponechat je otevřené.

11:14 Moskva byla zasažena dvěma ukrajinskými raketami, tvrdí představitelé USA

Jak jsme již dříve informovali, američtí představitelé, hovořící anonymně, se domnívají, že ruský raketový křižník byl zasažen dvěma ukrajinskými raketami Neptun a při potopení lodi došlo k ruským obětem.

Rusko tvrdí, že se Moskva, vlajková loď ruské Černomořské flotily, potopila po požáru na palubě. Válečná loď s 510 členy posádky byla symbolem vojenské síly Ruska, které vedlo námořní útok na Ukrajinu.

Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministerstva vnitra, uvedl, že kapitán lodi Anton Kuprin zahynul při „výbuchu a požáru na palubě“.

10:26 Ruské dálkové bombardéry poprvé nasazeny ve válce na Ukrajině

07:52 Rusko varuje západní země a USA před „nepředvídatelnými důsledky“

Rusko oficiálně varovalo USA – a další spojenecké země – před dodávkami zbraní na Ukrajinu. Varování přišlo ve formální diplomatické nótě Moskvy, jejíž kopii si prohlédla média v USA.

Dvoustránková diplomatická nóta – kterou ruské velvyslanectví ve Washingtonu předalo americkému ministerstvu zahraničí – varuje, že dodávky zbraní ze strany USA a NATO „přilévají olej do ohně“ konfliktu na Ukrajině a mohly by vést k tomu, co ruští diplomaté označují za „nepředvídatelné důsledky“.

Zpráva byla odeslána v úterý, právě když začaly prosakovat informace o novém balíčku americké vojenské pomoci Ukrajině. Jen o několik hodin později prezident Biden schválil zásilku vojenské pomoci ve výši 800 milionů dolarů – včetně poprvé dodávaných dělostřeleckých zbraní dlouhého dosahu, jako jsou houfnice – s cílem vyrovnat se ruským vojenským kapacitám na Ukrajině.

Vysoce postavený představitel americké administrativy se nechal slyšet, že toto varování lze považovat za ústupek Ruska, že vojenská pomoc USA a NATO Ukrajině se ukázala jako účinná.

15. dubna 2022


21:36 Česká republika dodala na Ukrajinu raketomety RM-70 Grad

První pohled na raketomety RM-70, které byly nedávno dodány ukrajinské armádě z českých zásob. Tyto systémy MRLS jsou v podstatě variantami tradičních 122mm raketometů BM-21 „Grad“ a do užívání jich bylo předáno nejméně 20.

18:14 Finsko se s velkou pravděpodobností připojí k NATO

Finská ministryně pro Evropu Tytti Tuppurainená v rozhovoru pro Sky News uvedl, že „velká většina“ obyvatel Finska podporuje členství země v NATO.

Řekla, že rozhodnutí ještě nepadlo a tato otázka bude projednána v parlamentu, ale je „velmi pravděpodobné“, že Finsko do aliance vstoupí.

Tuppurainenová dodala: „Takže ať už Rusko říká cokoli, my to samozřejmě slyšíme, ale děláme svá vlastní rozhodnutí na základě našich zájmů a našich podmínek, našeho zvážení celkové situace.“

Ve čtvrtek Rusko uvedlo, že bude nuceno přijmout bezpečnostní opatření, pokud Švédsko a Finsko vstoupí do NATO. Náměstek kremelského ministra zahraničí Alexandr Gruško pro agenturu Tass uvedl, že členství ve vojenské alianci povede k „těm nejnežádoucnějším důsledkům“.

16:01 Ukrajina se po potopení lodi vysmála ruskému námořnictvu

Ukrajinské ministerstvo obrany se na Twitteru vysmívá ruskému námořnictvu poté, co se v Černém moři potopila jeho vlajková loď Moskva.

„Ministerstvo obrany Ukrajiny připomíná ruskému námořnictvu, že úžiny Černého moře jsou uzavřeny pouze pro vstup,“ uvedlo v příspěvku na sociální síti.

„Ta část vaší flotily, která zůstává na hladině, má stále ještě cestu ven.“

Rusko uvedlo, že požár na palubě způsobil výbuch munice, ale Ukrajina tvrdí, že na křižník mířily nedávno zavedené rakety ukrajinské výroby.

15:20 Slovenský ministr obrany přirovnal Putina k Hitlerovi

15:04 Podle profesora Evana Mawdsleyho – předního historika, který se specializuje na ruské dějiny a historii druhé světové války – byl ruský křižník naposledy potopen před 81 lety u pobřeží Krymu Německem během druhé světové války.

14:41 „Západ potřebuje třetí světovou válku,“ říká americký analytik Armstrong

12:52 Pentagon ukázal video zásilky Javelin určené pro Ukrajinu.

11:17 Rakouský kancléř vyjednal dodávky plynu z Ruska, může platit v eurech

10:55 Podle ukrajinského vicepremiéra bylo dnes na východě a jihu Ukrajiny dohodnuto devět humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů.

09:43 Z Kyjeva a dalších měst byly hlášeny dnes v noci mohutné exploze, informovala agentura Reuters.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že provedlo raketové údery zaměřené na ukrajinské hlavní město Kyjev.

14. dubna 2022


19:53 Atény neplánují poslat na Ukrajinu další vojenské vybavení, uvedl řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos.

„Zasílání dalších zbraní do #Kyjeva může negativně ovlivnit obranyschopnost Řecka,“ vysvětlil. Kvůli protiruským sankcím a dodávkám zbraní na Ukrajinu se konaly protesty.

18:50

17:04 Přicházejí tvrzení o útocích Ukrajiny na pohraniční oblasti Ruska

Podle gubernátora ruské Belgorodské oblasti byla vesnice Spodarjušino ostřelována Ukrajinou, což si vyžádalo její evakuaci spolu se sousední vesnicí.

Vjačeslav Gladkov napsal na Telegramu, že nikdo nebyl zraněn a žádné obytné budovy nebyly poškozeny. Toto tvrzení přichází poté, co ruští představitelé obvinili Ukrajinu z provádění leteckých úderů na jinou obytnou oblast ve městě Klimovo v Brjanské oblasti.

Před dvěma týdny byl také zapálen ropný sklad v Belgorodu – Rusko tvrdilo, že i za to je zodpovědná Ukrajina. Předtím Rusko uvedlo, že může zaútočit na Kyjev.

BBC není schopna ověřit, kdo je za tyto incidenty odpovědný, ale Ukrajina popřela, že by na začátku tohoto měsíce zasáhla ropný sklad v Belgorodu.

15:25 Putin se chce vrátit na Měsíc. Rusko tam má přistát letos

13:30 Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se obává, že děti odvezené do Ruska, včetně dětí osiřelých během konfliktu, by mohly být dány k adopci ruským rodinám, informuje agentura Interfax Ukrajina.

10:59 Houfnice československé výroby Dana 77 dorazily na Ukrajinu, píše ukrajinský Insider.

08:10 Moskva vyhrožuje Zelenskému bombardováním Kyjeva

07:59 Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) jede na Ukrajinu. Na cestě vlakem doprovázejí Vystrčila první místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), nezávislý senátor Pavel Fischer a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým.

„Jsou pozvání, která se neodmítají“ napsal na svém Twitteru.

07:50 Airbus vyzval evropské představitele, aby se zdrželi sankcí proti ruskému titanu

13. dubna 2022


20:05 Čeští diplomaté se vracejí na velvyslanectví v Kyjevě

České ministerstvo zahraničí oznámilo, že se čeští diplomaté poprvé od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, vrátili na velvyslanectví v Kyjevě. Ministerstvo na Twitteru zveřejnilo fotografii tří diplomatů, kteří před budovou vztyčují českou vlajku.

V prohlášení ministerstvo uvedlo, že jde o jeden z mnoha kroků, kterými země vyjadřuje Ukrajině svou podporu.

Česká republika patří k nejsvalnatějším podporovatelům Ukrajiny, která se brání ruské agresi.

Byla první zemí NATO nebo EU, která do země poslala tanky, zatímco crowdfundingová sbírka organizovaná ukrajinským velvyslanectvím a českým ministerstvem obrany na nákup zbraní pro ukrajinské ozbrojené síly se přiblížila 1 miliardě českých korun (34 milionů liber, 41 milionů eur).

16:25 Kreml odsoudil Bidenovu poznámku o genocidě

Kreml označil výrok amerického prezidenta Joea Bidena, který označil ruské akce na Ukrajině za genocidu, za „nepřijatelný“.

Jak jsme již informovali, americký prezident Biden uvedl, že existují důkazy o genocidních činech ruských vojsk. Bylo to poprvé, co v souvislosti s konfliktem na Ukrajině použil slovo genocida – definované podle mezinárodního práva jako masové vyhlazování určité skupiny lidí.

Kreml uvedl, že s americkým prezidentem kategoricky nesouhlasí.

„Považujeme takovou snahu o překroucení situace za nepřijatelnou,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Od prezidenta Spojených států je to stěží přijatelné.“

13:11 Švédsko požádá o členství v NATO, uvedla premiérka

Cílem premiérky Magdaleny Anderssonové je, aby Švédsko vstoupilo do NATO v červnu tohoto roku, rozhodlo vedení strany.

09:27 Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že dnes nebude možné otevřít humanitární koridory, které by umožnily útěk civilistů, protože situace zůstává příliš nebezpečná.

08:17 Bližší pohled na Bidenův výrok o genocidě

Americký prezident Joe Biden poprvé prohlásil, že „diktátor“ Vladimir Putin provádí na Ukrajině genocidu.

V projevu o domácích energetických potřebách v továrně na etanol v Iowě Biden řekl, že „váš rodinný rozpočet, vaše možnost natankovat – nic z toho by nemělo záviset na tom, zda diktátor o půl světa dál vyhlašuje válku a páchá genocidu“.

V rozhovoru s novináři v Iowě, kde se připravoval na nástup do Air Force One, si Biden za svými výroky stál.

„Ano, nazval jsem to genocidou. Je stále jasnější, že Putin se prostě snaží vyhladit myšlenku, že vůbec můžeme být – můžeme být Ukrajinci,“ řekl Biden.

„Čím dál – tím více důkazů se objevuje o – doslova – strašlivých věcech, které Rusové na Ukrajině provedli.“

„A necháme právníky, aby rozhodli na mezinárodní úrovni, zda se to kvalifikuje, nebo ne, ale mně to tak určitě připadá.“

Bílý dům později rozeslal přepis jeho komentáře.

12. dubna 2022


21:03 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu v litevském parlamentu uvedl, že v oblastech, které Ukrajina získala zpět od ruských sil, jsou „tisíce a tisíce obětí“ a „stovky případů brutálního mučení“.

18:16 Zelenskyj zakázal spolkovému prezidentovi Steinmeierovi vstup na Ukrajinu

Obrovský rozruch kolem plánované návštěvy spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera (66) na Ukrajině. Steinmeier chtěl odcestovat do Kyjeva.

„Jako silné znamení“, jak řekl v úterý odpoledne. „Byl jsem na to připraven. Ale zřejmě, a to musím vzít na vědomí, to v Kyjevě nechtěli.“

Dříve BILD informoval, že německý prezident plánuje návštěvu válkou zmítané země – a že se to v Kyjevě setkalo s odmítnutím. Podle ukrajinských zdrojů je důvodem Steinmeierovo dlouholeté a úzké přátelství s vedením Kremlu, včetně ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

13:50 Ruské síly jednají statečně a efektivně, uvedl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin při svém vzácném veřejném vystoupení prohlásil, že jeho jednotky, které vedou vojenskou kampaň na Ukrajině, jednají statečně, efektivně a používají nejmodernější zbraně.

Podle agentury Interfax uvedl, že Rusko „nemělo jinou možnost“ než zahájit vojenskou operaci na Ukrajině za účelem ochrany Ruska a jeho síly dosáhnou svého cíle.

„Tak to bude. O tom není pochyb. Cíle jsou naprosto jasné, jsou ušlechtilé,“ řekl Putin v projevu, který pronesl na kosmodromu Vostočnyj při slavnostním ceremoniálu spojeném s ruským Dnem kosmonautiky.

„Hlavním cílem je pomoci lidem v Donbasu,“ dodal.

13:47 Od začátku války uprchlo z Ukrajiny do Polska 2,681 milionu lidí, uvedla polská pohraniční stráž.

Počet lidí překračujících hranice do Polska v posledních týdnech výrazně poklesl a počet lidí směřujících na Ukrajinu vzrostl.

12:35 Osmikilometrový ruský konvoj signalizuje, že se na Donbas chystá obrovský útok: Pentagon

11:05 Rusko na nás shodilo chemické látky, uvedl prapor Azov

Zvěsti o chemickém útoku potvrdilvčera prohlásil prapor Azov, krajně pravicová ukrajinská milice bojující ve městě.

Ve videu sdíleném na Telegramu zakladatel skupiny a její bývalý velitel Andrij Bileckij uvedl, že nad městskou ocelárnou Azovstal, kterou prapor Azov střeží, byly shozeny chemické látky.

Uvedl, že tři lidé byli zraněni, ale žádné další důkazy zatím neposkytl.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Malya uvedla, že na základě předběžných informací mohla být použita fosforová munice, ale vyšetřování pokračuje.

Ještě včera mluvčí Ruskem podporovaných doněckých separatistů Eduard Basurin veřejně vyzval Rusko, aby použilo své jednotky chemické, biologické a radiologické obrany k „vykouření“ ukrajinských jednotek z Azovstalu.

V rozhovoru pro tiskovou agenturu Interfax mezitím popřel, že by separatistické síly při pokusech o dobytí Mariupolu použily chemické zbraně.

USA uvedly, že o těchto zprávách vědí, ale nemohou je potvrdit. Pokud jsou pravdivé, jsou hluboce znepokojující, uvedl mluvčí Pentagonu.

08:22 Úřady v severovýchodním Charkově varovaly obyvatele, aby se nepřibližovali k minám, které jsou podle nich na město shazovány ze vzduchu.

Podplukovník Nikolaj Ovčaruk, který vede odminovací iniciativu v zemi, uvedl, že tato zařízení mají „samodestrukční časovače“, které jim umožňují vybuchnout několik hodin po dopadu na zem.

11. dubna 2022


19:08

18:30 Indický premiér vyzval Putina a Zelenského k přímému setkání

Indický premiér Naréndra Módí tvrdí, že opakovaně vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského Volodymyra Zelenského k přímému jednání.

Během videohovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem Módí uvedl, že válka na Ukrajině je „znepokojující“, a odsoudil zabíjení nevinných lidí.

„Doufáme, že probíhající jednání mezi Ruskem a Ukrajinou povedou k míru,“ říká. „Zdůraznili jsme také bezpečnost civilistů na Ukrajině a neomezené humanitární dodávky a pomoc pro ně.“

18:20 Rakouský kancléř ukončil „tvrdé“ rozhovory s Putinem v Moskvě

15:15 Bývalý voják: Vidím za tím jen peníze, nafta a další zájmy

14:56 Německá společnost Rheinmetall plánuje poslat na Ukrajinu 50 tanků

Německý výrobce obranné techniky Rheinmetall se podle listu Handelsblatt chystá dodat Ukrajině 50 použitých bojových tanků Leopard 1.

Generální ředitel Armin Papperger novinám sdělil, že první tanky by mohly být dodány do šesti týdnů a další budou následovat v průběhu následujících tří měsíců prostřednictvím dceřiné společnosti Rheinmetall Italia, pokud tento krok schválí německá vláda.

Papperger se domnívá, že ukrajinští vojáci by mohli být vycvičeni k používání tanků během několika dní, pokud mají předchozí vojenský výcvik

12:09 Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že se mu v neděli podařilo zničit raketami Kalibr systém protivzdušné obrany dalekého dosahu S-300, který byl dodán na Ukrajinu z Evropy.

Slovensko kategoricky popírá ruskou propagandu, že obranný systém S-300 na Ukrajině byl zničen. Je to hoax. Oficiálně potvrzeno Ukrajinou.

10:30 Finsko a Švédsko se připojí k NATO již v létě

10:15 Další podpora Ukrajině přijde zdaleka – poté, co Nový Zéland oznámil, že vysílá do Evropy letadlo obranných sil a 58 příslušníků.

09:31 Kaczyński: Smolenská havárie „byla útokem, o kterém se rozhodlo na nejvyšší úrovni Kremlu“

08:02 Čečenský vůdce prohlásil, že Rusko usiluje o dobytí Kyjeva

Hlava ruské Čečenské republiky Ramzan Kadyrov prohlásil, že bude zahájena ofenzíva nejen na Mariupol, ale i na hlavní město Kyjev a další ukrajinská města.

Ve videu zveřejněném v pondělí brzy ráno na svém kanálu Telegram Kadyrov uvedl, že „plně osvobodí [východní regiony Luhansk a Doněck]… a poté dobude Kyjev a všechna další města.“

„Ujišťuji vás, že se nevrátíme ani o krok zpět,“ řekl.

To přichází v době, kdy se konflikt na Ukrajině přesunul na východ, kde jsou ukrajinské síly zocelené bojem a dobře připravené.

Ruští představitelé uvedli, že v centru pozornosti jejich sil je nyní „úplné osvobození“ Donbasu, což v širokém smyslu znamená Luhansk a Doněck.

07:12 Kvůli neustálým raketovým útokům na Charkov přednáší z bunkru učitel jedné z nejstarších univerzit ve východní Evropě – Charkovské národní univerzity.

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.