Rakouský kancléř Karl Nehammer se v pondělí stal prvním evropským lídrem, který navštívil Moskvu a setkal se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem od 24. února, kdy začala invaze na Ukrajinu. (Foto: Wikimedia)

Nehammer označil jednání za „přímé, otevřené a tvrdé“ po setkání s Putinem v jeho rezidenci v moskevské čtvrti Novo-Ogarjovo.

Rakouský kancléř zdůraznil, že nešlo o „přátelskou návštěvu“, a dodal, že nadnesl otázku válečných zločinů v Buči a na dalších místech a zdůraznil, že „všichni, kdo jsou za ně zodpovědní, budou pohnáni k odpovědnosti“, uvedla rakouská média.

Po jednání také uvedl, že Putinovi řekl, že sankce zůstanou v platnosti – a dokonce se budou zvyšovat – dokud budou Ukrajinci zabíjeni.

Cílem schůzky bylo říci ruskému prezidentovi „pravdu“ o válce, uvedl před jednáním rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

„Je rozdíl být mu tváří v tvář a říci mu, jaká je skutečnost: že tento prezident de facto morálně prohrál válku,“ řekl Schallenberg po svém příjezdu na jednání s kolegy z EU v Lucemburku dříve v pondělí.

„Mělo by být v jeho vlastním zájmu, aby mu někdo řekl pravdu. Myslím, že je to důležité a že si to dlužíme, pokud chceme zachránit lidské životy.“

Zdroj: dw.com