Společnost Airbus v úterý vyzvala Evropu, aby nebránila dovozu titanu z Ruska, a uvedla, že sankce na tento strategický kov by poškodily letecký průmysl a zároveň by sotva poškodily ruskou ekonomiku. (Foto: Flickr)

Rozšíření opatření přijatých po ruské invazi na Ukrajinu na titan, který se používá v letadlech a tryskových motorech, by „nebylo vhodné“, řekl na výročním shromáždění akcionářů generální ředitel Guillaume Faury.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně vyzval západní vlády, aby na Rusko uvalily přísnější hospodářské sankce.

Evropská unie v pondělí uvedla, že další sankce přicházejí v úvahu, a britský premiér Boris Johnson v sobotu prohlásil, že spojenci Kyjeva budou pokračovat ve zpřísňování tlaku na Moskvu.

Rusko je největším producentem titanu, strategického kovu ceněného pro svou pevnost v poměru k hmotnosti.

EU se dosud vyhýbala zákazu jiných ruských komodit než oceli a uhlí a titan zůstává z omezení obchodu s Ruskem vyňat.

„Airbus uplatňuje a bude nadále uplatňovat sankce v plném rozsahu,“ uvedl mluvčí společnosti.

„Sankce na ruský titan by Rusko těžko poškodily, protože tvoří jen malou část příjmů z tamního vývozu. Ale masivně by poškodily celý letecký průmysl v celé Evropě,“ dodal mluvčí.

Airbus urychluje hledání neruských dodávek v dlouhodobém horizontu, zatímco jeho potřeby jsou pokryty v krátkodobém a střednědobém horizontu, uvedl Faury.

V březnu Airbus uvedl, že „odebírá titan přímo z Ruska i z jiných zemí“ a nepřímo získává ruský titan prostřednictvím dodavatelů.

V úterý to potvrdil v odpovědi na dotaz agentury Reuters, ale odmítl uvést, kdy naposledy obdržel ruský titan.

Zdroj: usnews.com