Podle Jaroslawa Kaczyńského, předsedy polské vládnoucí strany a dvojčete zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, byl příčinou havárie letadla ve Smolensku v roce 2010, při níž zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších osob, „útok“, který byl výsledkem rozhodnutí „na nejvyšší úrovni Kremlu“. (Foto: Youtube)

Tehdejší polská vláda – v čele s Donaldem Tuskem, nyní vůdcem opozice – pak incident „ututlala“ v rámci „makabrózního usmíření s Ruskem“, dodal Kaczyński.

Výroky, které zazněly před nedělním výročím tragédie, navazují na několik let podobných prohlášení a narážek Kaczyńského a představitelů jeho strany Právo a spravedlnost (PiS), které naznačují, že nehoda nebyla nehodou a že skutečná příčina byla následně utajena.

Přestože však vláda PiS po svém nástupu k moci v roce 2015 zahájila nové vyšetřování havárie, dosud nepředložila žádné jasné důkazy, které by vyvrátily předchozí oficiální polská a ruská zjištění, že se jednalo o nehodu.

Vedoucí vyšetřování za PiS Antoni Macierewicz opakovaně slíbil, že zveřejní důkazy o tom, že havárie byla způsobena úmyslně. Jeho komise však stále nezveřejnila závěrečnou zprávu, přestože Macierewicz před dvěma lety prohlásil, že je hotová.

V posledním vyjádření, které Kaczyński uvedl v rozhovoru pro týdeník Sieci napojený na PiS, prohlásil, že „dokumenty, ke kterým mám jako poškozený ve vyšetřování přístup, zaplnily poslední mezery v poznání průběhu tragédie“.

V důsledku toho „nepochybuji o tom, že šlo o útok“, řekl. „Existují o tom důkazy.“ Navíc „rozhodnutí muselo být přijato na nejvyšší úrovni Kremlu“, dodal Kaczyński, i když připustil, že bude „obtížné získat důkazy“, aby se u soudu prokázalo, kdo přesně je za to zodpovědný.

Předseda PiS také Sieci řekl, že „tehdejší polská vláda přijala kurz utajování této záležitosti a postavila na něm jakési makabrózní usmíření s Ruskem“. PiS dlouhodobě obviňuje Tuska a jeho stranu Občanská platforma (PO), že upřednostňují dobré vztahy s Ruskem na úkor zjištění pravdy o Smolensku.

V roce 2020 soudce nařídil Kaczyńskému, aby se omluvil Radoslawu Sikorskému, který v době havárie zastával funkci ministra zahraničí, za to, že ho kvůli této záležitosti obvinil ze „zrady“.

Zdroj: notesfrompoland.com