Během pondělního tiskového brífinku Pentagon novinářům sdělil, že zaznamenal velké ruské přípravy na větší přesun hlouběji do ukrajinského Donbasu. (Foto: Twitter / Maxar)

Tiskový tajemník John Kirby novinářům řekl, že na základě amerických zpravodajských informací se ruská armáda nyní „snaží doplnit zásoby a posílit své úsilí v Donbasu“. Stalo se tak rovněž v době, kdy západní média popsala osmikilometrový obrněný a pěchotní konvoj, který se zřejmě připravuje na nový útok.

„Konvoj, odhalený na komerčních satelitních snímcích, se táhne odhadem osm mil. Zdá se, že obsahuje vozidla pro velení a zásobování pěších jednotek a možná i vrtulníky, uvedl úředník, který poskytl zpravodajské hodnocení pod podmínkou anonymity,“ píše USA Today.

Kirby na brífinku popsal, že „se zdá, že jde o směs vozidel pro přepravu osob, jakož i obrněných vozidel a možná i nějakého dělostřelectva, možná i nějakých schopností umožňujících přepravu“.

Dále citoval satelitní snímky, které ukazují, že konvoj míří na jih směrem k Izyumu, který je na frontové linii rozsahu ruského postupu v Donbasu. Kirby je označil za významné posily.

Minulý měsíc ruské síly stáhly své pozice mimo Kyjev a s ruskými veliteli vydaly oficiální prohlášení, v němž potvrdily, že se nyní zaměří na osvobození oblasti Donbasu na východě země. To podnítilo spekulace jak o tom, že Kreml může být zklamán tím, jak se věci zatím vyvíjejí, vzhledem k tvrdému ukrajinskému odporu, tak i o tom, že by mohl sledovat rozdělení země na východní a západní polovinu.

Podle listu The Hill, který se odvolává na vedení Pentagonu, USA očekávají, že bitva o Donbas se bezprostředně zintenzivní:

V souvislosti s tímto komentářem předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve čtvrtek varoval, že v okolí Donbasu, kde Kreml hodlá „soustředit síly a pokračovat v útoku“ na zemi poté, co se mu nepodařilo dobýt hlavní město Kyjev, se „ještě odehraje významná bitva“.

Také prezident Zelenskyj nyní varuje před blížícím se novým velkým ruským tažením s cílem obsadit celý Donbas a ve virtuálním projevu jihokorejským zákonodárcům řekl: „Okupanti vyslali desítky tisíc vojáků a kolosální množství techniky, aby připravili nové útoky,“ uvádí NBC News.

Zdroj: zerohedge.com