24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Wikimedia)

10. dubna 2022


19:25 Rakouský kancléř se v pondělí v Rusku setká s prezidentem Putinem

Rakouský kancléř Karl Nehammer zítra odcestuje do Ruska, kde se setká s prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl podle agentury Reuters mluvčí rakouské vlády.

Navazuje tak na Nehammerovu sobotní návštěvu Kyjeva, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Jede tam poté, co informoval Berlín, Brusel a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského“, aby podpořil dialog, uvedl Nehammerův mluvčí.

18:01 Ukrajina ztratila několik protivzdušných systémů S-300

14:55 Americká základna v Česku?

13:18 Ruská agrese je zaměřena na celou Evropu, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že ruská agrese se neomezuje pouze na Ukrajinu a že cílem je celá Evropa.

Ve svém sobotním nočním projevu uvedl, že použití síly ze strany Ruska je „katastrofou, která nevyhnutelně zasáhne všechny“.

10:46 Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že Kyjev schválil devět humanitárních koridorů, které mají pomoci lidem uniknout před těžkými boji na východě země.

09:10 NATO plánuje stálou vojenskou přítomnost na svých hranicích, uvedl Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro The Sunday Telegraph prohlásil, že aliance se nachází „uprostřed velmi zásadní transformace“, která bude odrážet „dlouhodobé důsledky“ války Vladimira Putina na Ukrajině.

Stoltenberg v rozhovoru uvádí, že NATO plánuje stálou vojenskou přítomnost na svých hranicích ve snaze bojovat proti budoucí ruské agresi.

V rozhovoru s novináři říká, že se soustředí na zajištění toho, aby ostatní spojenci NATO splnili minimální požadavek aliance na 2% podíl výdajů na jejich HDP.

08:45 Ukrajina: Tři způsoby, jak by se válka mohla vyhrotit a vtáhnout do ní NATO

08:13 Zelenskyj uvedl, že Ukrajina je připravena na tvrdý boj, protože ruské síly se shromažďují na východě země.

Dodal však: „Bude to tvrdá bitva, věříme v tento boj a naše vítězství. Jsme připraveni současně bojovat i hledat diplomatické cesty, jak tuto válku ukončit.“

Ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak uvedl, že prezident Zelenskyj a ruský prezident Vladimir Putin se sejdou až poté, co bude Rusko na východě poraženo.

9. dubna 2022


19:46 Proč nebylo možné Ukrajincům říct, že Rusku zaútočí? Poradce Zelenského odpověděl

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/proc-nebylo-mozne-ukrajincum-rict-ze-rusku-zautoci-poradce-zelenskeho-odpovedel/

18:33 Velká Británie pošle na Ukrajinu obrněná vozidla a protilodní raketové systémy

Velká Británie pošle na podporu Ukrajiny 120 obrněných vozidel a nové protilodní raketové systémy, uvedla Downing Street po jednání premiéra Borise Johnsona s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě.

„Právě díky rozhodnému vedení prezidenta Zelenského a nepřemožitelnému hrdinství a odvaze ukrajinského lidu se daří mařit zrůdné cíle Putina,“ uvedl Boris Johnson po setkání se Zelenským podle prohlášení Downing Street.

Již dříve mluvčí No 10 uvedl, že premiér odcestoval do Kyjeva, aby stanovil „nový balíček finanční a vojenské pomoci“.

18:01 Britský premiér jednal v ukrajinském hlavním městě Kyjevě s prezidentem země Volodymyrem Zelenským.

Boris Johnson na Twitteru napsal: „Dnes jsem se setkal se svým přítelem… jako projev naší neochvějné podpory ukrajinskému lidu“.

17:15 Není to česká válka, jak nám říkají soudruzi Rakušan a Černochová, uvedl Klaus

https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/neni-to-ceska-valka-jak-se-nam-rikaji-soudruzi-rakusan-a-cernochova-uvedl-klaus/

16:17 Britský premiér Boris Johnson jedná s ukrajinským prezidentem Zelenským

14:09 Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že pachatelé vražd civilistů v ukrajinském městě Buča nedaleko Kyjeva se dopustili válečných zločinů a musí být pohnáni k odpovědnosti.

Od minulého týdne, kdy se ruské jednotky stáhly z města Bucha, byly podle ukrajinských představitelů nalezeny stovky mrtvých civilistů.

13:00 Macron označil polského premiéra za „krajně pravicového antisemitu“

08:22 Předsedkyně Evropské komise Uršula von Der Leyenová se dívá na mrtvé oběti v Buči na Ukrajině.

07:51 Uvnitř Černobylu: Kradli jsme ruské palivo, abychom zabránili katastrofě

Yogita Limaye z BBC, který byl mezi prvními novináři, kteří se do ní podívali po odchodu Rusů, hovořil se zaměstnanci elektrárny, kterým bylo po zahájení okupace umožněno pokračovat v práci.

„Museli jsme s nimi neustále vyjednávat a usilovně se snažit, abychom je neurazili a oni dovolili našim zaměstnancům zařízení řídit,“ řekl inženýr Valerij Semonov.

Když byla na tři dny přerušena dodávka elektřiny do stanice, Valerij řekl, že se snažil sehnat palivo, aby generátor fungoval, a dokonce se uchýlil k tomu, že nějaké ukradl Rusům.

8. dubna 2022


14:29 Slovensko nyní dodalo na Ukrajinu protiraketový systém dlouhého dosahu S-300.

13:44 Vedoucí představitelé EU a USA dnes ráno reagovali na útok na železniční stanici v Kramatorsku, kde podle posledních odhadů Ukrajiny zahynulo nejméně 39 lidí a mnoho dalších bylo zraněno.

Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že je „děsivé“, že raketa zasáhla jedno z hlavních nádraží, které využívají civilisté evakuující se z regionu.

12:13 Ukrajina vyplatí ruským pilotům odměnu 1 milion dolarů za dezerci

11:25

08:55 Nositel Nobelovy ceny byl napaden v ruském vlaku

Ruský novinář Dmitrij Muratov, nositel Nobelovy ceny míru, tvrdí, že byl v ruském vlaku napaden červenou barvou s příměsí rozpouštědla acetonu.

Útočníci křičeli „Muratove, to je pro naše chlapce“, uvádí telegramový kanál nového média Novaja Gazeta Europe.

Muratov byl v roce 2021 spoluvyznamenán cenou míru za svůj boj za obranu svobody projevu v Rusku.

08:27 Představitelé EU Von der Leyenová a Borrell vyrazili na cestu do Kyjeva.

7. dubna 2022


20:56 Americký ministr zahraničí Antony Blinken hovořil s novináři po dnešním zasedání ministrů zahraničí NATO v Belgii.

„Existuje větší odhodlání než kdykoli předtím postavit se na stranu Ukrajiny,“ řekl, a způsobit Rusku „ještě větší náklady“ za jeho invazi.

19:17 Kreml přiznal „značné ztráty vojáků“

Rusko utrpělo „významné ztráty vojáků“, prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Dmitrij Peskov byl v pořadu Sky News dotázán, zda byla válka „ponížením“ vzhledem k tomu, že Rusko ustoupilo z hlavního města, ztratilo tisíce vojáků a že prezident Volodymyr Zelenskyj je stále u moci.

Peskov řekl, že jde o „nesprávné chápání“ toho, co se děje.

Na další otázku, zda Rusko ztratilo tisíce vojáků, však odpověděl: „Ano, máme značné ztráty vojáků a je to pro nás obrovská tragédie.“ Na otázku, zda je to pravda, odpověděl: „Ano, máme značné ztráty vojáků.“

Poté dodal, že stažení z Kyjevské oblasti a severního města Černihiv bylo „aktem dobré vůle“, aby se „snížilo napětí“ během mírových rozhovorů.

Peskov v rozhovoru zopakoval důvody Ruska pro to, co označuje za „zvláštní vojenskou operaci“, a uvedl, že Ukrajina se stala „protiruskou“ a Rusko je „opravdu nervózní“, protože NATO se „začalo přibližovat k našim hranicím“.

18:36 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba reagoval na zprávu o pozastavení členství Ruska v Radě OSN pro lidská práva.

18:16 Rusko bylo právě vyloučeno z Rady OSN pro lidská práva

16:42 Svět se musí připravit na „dlouhodobý“ konflikt na Ukrajině, varoval generální tajemník NATO.

16:01 Ukrajina předložila mírovou dohodu s „nepřijatelnými prvky“, uvedl Lavrov

Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Kyjev předložil Moskvě návrh mírové dohody, který však obsahuje „nepřijatelné prvky“. Ukrajina podle něj pozměnila své dřívější návrhy předložené během rusko-ukrajinských rozhovorů v Istanbulu 29. března.

„Taková neschopnost vyjednávat opět charakterizuje skutečné záměry Kyjeva,“ říká Lavrov.

Lavrov tvrdí, že Kyjev je ovládán americkým vládním centrem ve Washingtonu, „které tlačí prezidenta [Volodymyra] Zelenského k pokračování v nepřátelských akcích“.

Rusko podle něj bude pokračovat v rozhovorech, ale zároveň bude tlačit na zajištění vlastních požadavků v jakékoli dohodě.

V reakci na to Ukrajina tvrdí, že Lavrovovy komentáře jsou propagandistické, neboť se přímo neúčastní jednání, a že by měly být vnímány ve světle ruských snah odvést pozornost od událostí během války v Bukurešti.

13:48 Virální tweet „ruského mobilního krematoria“ pochází z 8 let starého videa na YouTube

13:32 Ministerstvo obrany uvedlo, že ukrajinská delegace navštívila armádní výcvikový prostor Salisbury Plain v rámci plánování další vojenské podpory, kterou je Spojené království připraveno nabídnout.

12:01 Ukrajinský prezident zopakoval své výzvy, aby západní země „postavily Rusko před soud“, odmítly ruskou ropu a zcela zablokovaly ruské banky v mezinárodním finančním systému.

10:28 USA varují Indii před spojenectvím s Ruskem

08:59 K záchraně životů je třeba více zbraní NATO, uvedl ukrajinský ministr zahraničí

Ukrajinský ministr zahraničí „velmi jednoduše“ vyzval země NATO k poskytnutí většího množství zbraní, které by pomohly zachránit lidské životy.

Před osobním setkáním se svými protějšky z NATO Dmytro Kuleba uvedl, že jeho program je „jednoduchý“ a Ukrajina je přesvědčena, že nejlepší způsob, jak porazit Rusko, je větší vojenská podpora.

V rozhovoru s novináři před setkáním řekl, že bez „udržitelných a dostatečných dodávek“ zbraní budou ukrajinská vítězství doprovázena „obrovskými oběťmi“.

6. dubna 2022


21:26 Úplný zákaz ruské ropy by prudce zvýšil ceny, uvedla ministryně financí USA

Americká ministryně financí Janet Yellenová varovala, že úplný zákaz vývozu ruské ropy by způsobil prudký nárůst cen energií v Evropě.

„Problém s blokováním vývozu ropy z Ruska spočívá v tom, že mnoho zemí, zejména v Evropě, je na této ropě velmi závislých,“ řekla Jellenová kongresovému výboru ve Washingtonu.

„A pokud bychom skutečně zavedli úplný zákaz vývozu ropy, pravděpodobně bychom byli svědky prudkého růstu cen.“

Dodala, že doufá, že ropné společnosti po celém světě zvýší těžbu, aby bylo možné uplatnit další sankce proti Rusku.

„Jsme svědky zranitelnosti, která vyplývá ze závislosti na jednom zdroji paliva nebo jednom obchodním partnerovi,“ dodala Yellenová.

20:30 Donald Trump Jr: Nový světový řád už není konspirační teorie?

20:16 Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že doprovodil konvoj prchající z obléhaného města Mariupol a dalších oblastí do bezpečí v jihovýchodním městě Záporoží.

18:46 Putin se ohradil proti „provokaci“ v Buči, Orbán ho vyzval k příměří

Kreml se nyní vyjádřil k rozhovoru maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který se uskutečnil dnes odpoledne.

Uvedl, že oba lídři jednali o událostech v ukrajinském městě Bucha, které Putin označil za „hrubou a cynickou provokaci“.

Ukrajinští představitelé viní ze smrti stovek civilistů ve městě severně od hlavního města Kyjeva ruské vojáky.

Rusko tvrdí, že tyto scény byly zfalšovány, ale satelitní snímky ukazující těla v ulicích města během ruské okupace tato tvrzení popírají.

Na tiskové konferenci Orbán řekl, že Putina pozval na mírové rozhovory do Maďarska spolu s ukrajinským a francouzským prezidentem a německou kancléřkou.

Putinova odpověď byla podle něj „pozitivní, ale s podmínkami“, ale žádné další podrobnosti neuvedl.

17:41 Rusko poslalo za dluhopisy v hodnotě 650 milionů dolarů platbu v rublech

15:01 Papež odsoudil masakr v Buči a políbil ukrajinskou vlajku

Papež František během své týdenní audience ve vatikánské aule odsoudil „masakr v Buči“ a políbil ukrajinskou vlajku, kterou mu podle jeho slov poslali z města.

„Poslední zprávy z války na Ukrajině místo úlevy a naděje přinesly nová zvěrstva, jako je masakr v Buči,“ citovala ho agentura Reuters.

„Krutosti, které jsou stále strašnější, a to i vůči civilistům, bezbranným ženám a dětem.“

12:50 EU musí dříve či později uvalit sankce na Rusko v oblasti ropy a plynu

Vedoucí představitelé Evropské unie čelí rostoucímu tlaku na uvalení sankcí na vývoz ruských energetických produktů v důsledku obvinění, že jeho vojáci páchali na Ukrajině válečné zločiny.

Evropská komise navrhuje zákaz vývozu uhlí, který bude dnes projednán jako součást rozsáhlého pátého balíčku sankcí.

Šéf Evropské rady Charles Michel však Evropskému parlamentu řekl, že si myslí, že „dříve či později budou zapotřebí i opatření týkající se ropy a dokonce i plynu“.

Očekává se, že další západní spojenci, včetně Spojených států a Velké Británie, dnes uvalí na Rusko další sankce.

09:53 Podle ukrajinských úřadů bylo na Ukrajině při ruské invazi zabito nejméně 167 dětí a 279 jich bylo zraněno.

08:06 V rumunské Bukurešti narazilo auto do budovy ruského velvyslanectví; po nárazu auto začalo hořet. Podle místních médií řidič zemřel.

06:49 Bidenova administrativa schválila navýšení pomoci Ukrajině a protitankové rakety Javelin v ceně 100 milionů dolarů.


19:48 Wikileaks: Dnes je to 12 let od odhalení válečných zločinů USA a Spojeného království

18:02 Ruský zástupce v Radě bezpečnosti OSN Vasilij Nebenza odmítl obvinění z válečných zločinů ruských vojáků v Buči a tvrdí, že v událostech, které ukazují ukrajinská a západní média, jsou „hrubé nesrovnalosti“.

Tvrdil, že mrtvoly nalezené novináři v ukrajinském městě nebyly na místě bezprostředně po stažení ruských sil – a dodal, že to „potvrzuje několik videí“.

Nebenzya dodal: „Mrtvoly se v žádném případě nepodobají těm, které by mohly ležet na ulici tři nebo čtyři dny.“

Satelitní snímky potvrzené BBC však podle všeho ukazují těla na silnici v Bucha téměř dva týdny před odchodem Rusů z města.

17:27 USA vyzvaly k pozastavení členství Ruska v Radě OSN pro lidská práva

USA znovu vyzvaly k pozastavení členství Ruska v Radě OSN pro lidská práva – Washington prý „vyhodnotil“, že na Ukrajině byly spáchány válečné zločiny.

Linda Thomas-Greenfieldová, velvyslankyně USA při OSN, řekla Radě bezpečnosti, že „Rusko by nemělo mít autoritativní postavení v orgánu, jehož samotným účelem je podporovat dodržování lidských práv“.

17:00 Zelenskyj: Ruští vojáci zabíjeli a mučili „jen tak pro radost“

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj pokračuje ve výčtu zvěrstev, kterých se podle něj Rusko dopustilo během své invaze.

V rozhovoru s Radou bezpečnosti OSN prostřednictvím překladatelů uvedl, že lidé byli stříleni na ulicích, ve svých domech, házeni do studní a drceni tanky uprostřed silnice „jen pro potěšení“ ruských vojáků.

„Kde je mír? Kde jsou ty záruky, které musí zaručit OSN?“ ptá se.

Podle něj svět teprve uvidí, jakých dalších válečných zločinů se ruská armáda mohla dopustit v jiných částech Ukrajiny, v návaznosti na údajné zabíjení v Buči.

„Geografie může být jiná nebo různá, ale krutost je stejná, zločiny jsou stejné a odpovědnost musí být nevyhnutelná,“ říká.

16:30 Před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Radě bezpečnosti vystoupil generální tajemník OSN António Guterres.

Guterres uvedl, že „nikdy nezapomene“ na to, jak viděl záběry mrtvých civilistů v Buči, a dodal, že je šokován objevujícími se důkazy o dalších válečných zločinech, které údajně spáchalo Rusko.

Je prý také jeho povinností upozornit Radu na vážné důsledky války na Ukrajině pro světovou ekonomiku.

16:15 Začíná zasedání Rady bezpečnosti OSN o Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj virtuálně vystoupí přibližně za 30 minut. Bude to poprvé, co před radou vystoupí od konce února, kdy Rusko napadlo jeho zemi.

Ještě předtím si vyslechneme tři klíčové osoby:

  • Antonio Guterres, generální tajemník OSN
  • Martin Griffiths, náměstek generálního tajemníka pro humanitární záležitosti
  • Rosemary DiCarlo, náměstkyně generálního tajemníka pro politické záležitosti

13:34 Produkce obilí a olejnin na Ukrajině může klesnout až o 40 %

Ukrajinský sektor slunečnicového oleje – největší na světě – trpí výrazným omezením výsadby a vývozu kvůli ruské invazi, uvedl největší producent.

Zemědělci zahajují sezónu jarního setí a výsadba by mohla klesnout o 20 %, přičemž se sníží i výnosy, uvedl v úterý v rozhovoru pro televizi Bloomberg Ievgen Osypov, generální ředitel společnosti Kernel Holding SA. Dohromady to znamená, že kombinovaná produkce obilovin a olejnin by mohla klesnout maximálně na 60 milionů tun, zatímco v minulé sezóně to bylo více než 100 milionů tun, uvedl Osypov.

11:25 Desítky starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty věnovala jako pomoc Ukrajině Česká republika.

08:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v úterý vystoupí na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN.

4. dubna 2022


20:03 Putin je válečný zločinec a měl by být postaven před soud, uvedl Biden

Americký prezident Joe Biden vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby stanul před soudem kvůli zabíjení civilistů v Bukurešti.

„Ten člověk je brutální,“ řekl Biden a dodal, že usiluje o zavedení dalších sankcí proti Kremlu.

„No pravda, viděli jste, co se stalo v Buči – je to válečný zločinec… ale musíme shromáždit všechny podrobnosti, aby to mohlo mít soudní dohru,“ řekl Biden.

17:30 EU je připravena vyslat na Ukrajinu vyšetřovatele válečných zločinů

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že EU je připravena vyslat na Ukrajinu společné vyšetřovací týmy, aby zdokumentovaly hlášené válečné zločiny.

Na Twitteru uvedla, že po rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským hovořila o „krutém vraždění civilistů v Buči i jinde na Ukrajině“.

Týmy by pracovaly v koordinaci s ukrajinským generálním prokurátorem a s podporou evropské policejní agentury Europol a agentury pro trestní soudnictví Eurojust.

14:37 Proruské demonstrace v Berlíně se zúčastnilo zhruba 400 aut

Berlínem v neděli projela proruská kolona. Policie to potvrdila deníku Berliner Zeitung.

Akce se zúčastnilo přibližně 900 osob. Na Twitteru byly k vidění desítky vozidel s ruskými vlajkami.

12:05

11:23 Protiruské sankce nefungují, důkazem je rostoucí kurz rublu, uvedl polský premiér

10:20 Orbán označil Zelenského a bruselské byrokraty za „protivníky

Znovuzvolený maďarský premiér Viktor Orbán získal ve všeobecných volbách v zemi s přehledem čtvrté funkční období. Ve svém vítězném projevu Orbán kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a bruselské byrokraty a označil je za „protivníky“, dle BBC.

Maďarsko má s Ukrajinou společnou hranici a dosud přijalo více než půl milionu uprchlíků. Orbán trvá na tom, že tím, že pomáhá lidem, ale odmítá dodávat zbraně Ukrajině, drží Maďarsko mimo válku.

Zelensky opakovaně kritizoval Orbánovu politiku.

09:48 Německý maloobchodní řetězec Aldi Nord v pondělí zvýší ceny o 20-50 %

09:26 Francouzský prezident Macron vyzývá k dalším sankcím

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že po zprávách o zabíjení civilistů ruskými silami ve městě Bucha nedaleko Kyjeva je třeba zavést další sankce proti Rusku.

Ukrajina obvinila Rusko z „úmyslného masakru“ v Buči poté, co reportéři našli nejméně 20 těl rozházených po ulicích, ale Rusko tato tvrzení označilo za válečnou „propagandu“.

Macron řekl rozhlasové stanici France Inter, že existují „velmi jasné známky“, které naznačují, že ruské síly jsou odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině.

3. dubna 2022


20:13 Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík uvedl, že v případě potřeby by Slovensko mělo za ruský plyn platit rubly.

Přestože zimní topná sezóna na Slovensku chýlí ke konci, slovenský průmysl potřebuje plyn ve velkém množství. „Plyn se nesmí zastavit. Proto říkám, že je to možná pro některé lidi příliš pragmatický postoj,“ řekl Sulík.

18:44 Evropská unie musí projednat zákaz dovozu ruského plynu poté, co ukrajinští a evropští představitelé obvinili ruské síly ze zvěrstev u Kyjeva, uvedlo v neděli německé ministerstvo obrany.

„Je třeba reagovat. Takové zločiny nesmí zůstat bez odezvy,“ citovalo ministerstvo ministryni obrany Christine Lambrechtovou.

Na Twitteru dále citovala Lambrechtová, že ministři EU budou muset projednat také ukončení dodávek ruského plynu.

17:39 Francouzský prezident Emmanuel Macron označil záběry z Bucha za „nesnesitelné“. Macron se podělil o svůj soucit s Ukrajinci a oběťmi a dodal: „Ruské úřady se budou muset za tyto zločiny zodpovídat.“

16:55 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil úmrtí civilistů ve městě Bucha za „nepřijatelné“.

15:58 Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že fotografie masakru civilistů v ukrajinském města Buča jsou podvrh a fake.

Svědčí o tom údajně to, že se objevily až čtyři dny poté, co ruská armáda město opustila, píší Novinky.

14:14 Výzvy k sankcím v reakci na masakr v Buči

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba požádal svět, aby reagoval na masakr, ke kterému podle něj došlo ve městě Buča nedaleko Kyjeva.

„Cílem Rusů je zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců,“ uvedl v příspěvku na Twitteru a vyzval skupinu nejbohatších zemí světa G7, aby v reakci na to uvalila na Rusko sankce.

Samostatně předseda Rady EU Charles Michel rovněž použil slovo masakr k popisu scén odhalených v Buči poté, co se ruské síly z města stáhly. Michel uvedl, že EU v reakci na to uvalí sankce a pomáhá ve snaze shromáždit důkazy, které by mohly být použity u mezinárodních soudů.

12:50 Britská vláda chce Ukrajině dodat protilodní střely, aby potopila ruské válečné lodě a zmírnila tlak na pobřežní města, která bombardují z moře, píše Sunday Times.

12:05

11:20 Na vrcholnou schůzku je příliš brzy, říká ruský vyjednavač

Hlavní ukrajinský vyjednavač uvedl, že jednání pokročila natolik, že je možná schůzka prezidentů Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina.

Hlavní ruský vyjednavač Vladimir Medinskij nyní naznačuje, že tomu tak není.

„Návrh dohody není připraven k předložení na jednání na nejvyšší úrovni,“ napsal Medinskij na svém kanálu Telegram.

10:59 Setkání Putina a Zelenského v Turecku je nyní pravděpodobné, říká ukrajinský vyjednavač

10:51 Rusko chce východ a jih Ukrajiny, varuje Zelenskyj

Rusko se chce zmocnit východních a jižních oblastí Ukrajiny, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V sobotním videoposelství uvedl: „Jaký je cíl ruských vojsk? Chtějí se zmocnit jak Donbasu [na východě], tak jihu Ukrajiny.

„Jaký je náš cíl? Chránit sebe, svou svobodu, svou zemi a své lidi.“

Zelenskyj také pochválil ukrajinské síly bránící obléhaný jižní přístav Mariupol, který byl prakticky vymazán týdny těžkého ruského bombardování.

Ukrajinský odpor v Mariupolu a dalších ukrajinských městech umožnil Kyjevu „získat neocenitelný čas“, což pomohlo oslabit vojenské schopnosti Ruska, řekl prezident.

10:30 Chtěl bych, aby Polsko mělo jaderné zbraně, uvedl Kaczyński

10:22 Při ruském útoku byla zcela zničena ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v centru země, uvedl v televizi gubernátor Poltavské oblasti, informuje agentura Reuters.

08:59 Litva uvedla, že přestala dovážet plyn z Ruska

07:33 V ukrajinském přístavu Oděsa na jihu země se nyní objevují zprávy o hlasitých explozích. Podle svědka agentury Reuters byl v neděli ráno ve strategickém městě na pobřeží Černého moře vidět kouř.

06:33 Gazprom zastavuje dodávky plynu do Evropy přes kritický plynovod

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.