Rakouský kancléř Karl Nehammer ve čtvrtek uvedl, že mu ruský prezident Vladimir Putin na začátku týdne sdělil, že za dodávky plynu do Rakouska lze i nadále platit v eurech. (Foto: Flickr)

„Vysvětlil mi (Putin), že dodávky zemního plynu jsou zajištěny, že Rusko bude dodávat množství dohodnuté ve smlouvě a že platby mohou být nadále prováděny v eurech,“ cituje Nehammera rakouská tisková agentura APA.

Uvedl, že některé země EU, jako je Rakousko, Maďarsko a Bulharsko, jsou na ruském zemním plynu velmi závislé, a dodal, že nedodání plynu by způsobilo „vážné škody“ průmyslu a domácnostem v Rakousku.

Nehammer navštívil 9. dubna ukrajinské hlavní město Kyjev a téhož dne pak Rusko, kde se setkal s Putinem.

V blízké budoucnosti si podle rakouského kancléře vymění názory s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem na jeho setkání s Putinem a na mírové rozhovory, které byly zahájeny v Istanbulu.

Ke kritice své návštěvy Ruska kancléř uvedl, že osobní setkání je účinnější než telefonáty.

Od začátku války mezi Ruskem a Ukrajinou 24. února zvažují země EU zákaz vývozu ruské ropy a plynu. Vysoká závislost Evropy na ruských fosilních palivech však většině členů bloku toto rozhodnutí ztěžuje.

EU se dohodla na zákazu ruského uhlí a Litva se stala první zemí, která se vzdala používání ruského plynu.

Austrálie, Velká Británie, Kanada a USA zavedly úplný zákaz nákupu ruské ropy. EU se však stále nemůže dohodnout na embargu, přičemž Německo varuje před unáhleným rozhodnutím, které by mohlo uvrhnout ekonomiku do recese.

Zdroj: aa.com.tr