V nočních hodinách zůstávala otázka přesného osudu ruské válečné lodi Moskva u pobřeží Oděsy nejasná. (Foto: Wikimedia)

Do čtvrtečního rána se stále objevovaly protichůdné verze poté, co ukrajinská armáda uvedla, že zaznamenala dva přímé zásahy plavidla protilodními střelami Neptun, zatímco Kreml připustil „vážné poškození“, ale uvedl, že bylo způsobeno municí, která byla odpálena při požáru na palubě.

Divoce protichůdná vyprávění se otevřela ještě více, když Rusko vydalo rozhodné popření, že loď byla zasažena, i když ukrajinské jižní vojenské velení uvedlo, že se Moskva začala potápět. Západní novináři v některých případech uváděli, že ruští námořníci v počtu více než 500 osob evakuovali zasaženou válečnou loď.

Ve čtvrtečním ranním rozhovoru mluvčí Pentagonu John Kirby zvážněl a řekl CNN, že Moskva je stále na hladině, ale byla silně poškozena. Nenabídl potvrzení ukrajinské verze událostí, pouze uvedl, že „došlo k výbuchu“.

Kirby řekl: „Nejsme si úplně jistí, co se tu stalo. Odhadujeme však, že došlo k výbuchu – přinejmenším k jednomu výbuchu na tomto křižníku – a to poměrně velkému, který způsobil rozsáhlé škody na lodi,“ uvedl podle CNN.

„Vyhodnocujeme, že loď je schopna se sama vydat na cestu, a to také dělá; směřuje spíše nyní, jak se domníváme, na východ. Myslíme si, že se pravděpodobně zastaví v Sevastopolu kvůli opravám, ale nevíme, co přesně to způsobilo,“ dodal Kirby.

Agentura Reuters mezitím přinesla prohlášení ruského ministerstva obrany, podle něhož je loď odtahována zpět do přístavu, což ale potvrzuje její vážné poškození:

Rusko uvedlo, že posádka vlajkové lodi jeho černomořské flotily byla ve čtvrtek evakuována a byla přijata opatření k odtažení zasažené lodi zpět do přístavu po výbuchu munice na palubě, který byl podle Ukrajiny způsoben raketovým úderem.

Kirby v rozhovoru pro CNN dále popsal, že „exploze byla natolik značná, že jsme zachytili náznaky, že se jí ostatní vojenská plavidla v okolí snažila přijít na pomoc, a tak to nakonec zřejmě nebylo potřeba. Takže loď se sama vydává na cestu přes Černé moře a my se to budeme nadále snažit monitorovat, jak nejlépe to půjde.“

Zároveň poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan sdělil publiku na akci ve Washingtonu, že „přes noc jsme byli v kontaktu s Ukrajinci, kteří řekli, že loď zasáhli protilodními střelami“. Připustil, že není příliš co řešit, který z narativů událostí je přesný: „V tuto chvíli nemáme kapacity na to, abychom to nezávisle ověřili, ale rozhodně způsob, jakým se to odehrálo, je pro Rusko velkou ranou.“

„Je to jejich vlajková loď, ‚Moskva‘, a oni jsou nyní nuceni přiznat, že byla vážně poškozena,“ upozornil Sullivan. „A museli si tak trochu vybrat mezi dvěma příběhy. Jeden příběh je, že to byla jen neschopnost, a druhý, že se stali terčem útoku. A ani jeden z nich pro ně není zvlášť dobrý výsledek.“

Zdroj: zerohedge.com