Bezpečnost hranic nadále výrazně trpí, protože mexické drogové kartely provedly v roce 2021 více než 9 000 náletů dronů do vzdušného prostoru USA, odhalila tento týden organizace Judicial Watch. (Foto: Flickr)

Organizace Judicial Watch hovořila s vysokým představitelem ministerstva vnitřní bezpečnosti, vedla rozhovory s federálními úředníky v sektoru Celní a pohraniční ochrany (CBP) v údolí Rio Grande v Texasu a dokonce podala na CBP žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím, aby prošetřila používání dronů mexickými drogovými kartely ke sledování federálních, státních, okresních a městských úřadů a k provádění nekalých činností na hranicích.

Úředníci CBP na místě konzervativní aktivistické skupině sdělili, že kartely používají drony ke sledování během pašování lidí a obchodování s drogami do USA. Uvedli, že drony, z nichž mnohé lze snadno zakoupit na internetu nebo ve velkém obchodě, se používají k odhalování mezer v pokrytí hranic a také k vytváření odboček v určitých oblastech, aby zmátly agenty CBP, zatímco pašeráci přesouvají vysoce cenný majetek přes hranice na jiných místech.

Brandon Judd, předseda odborů zastupujících 20 000 agentů CBP, řekl organizaci Judicial Watch, že drony také „shazují do USA balíčky s fentanylem“.

„Přilétají na určitá místa, shazují je na zem a fentanyl je z nich odebírán a odlétají zpět do Mexika,“ řekl Judd.

Čtenáři si možná vzpomenou, že jsme v minulých letech informovali o kartelech, které prostřednictvím těchto bezpilotních letounů dopravovaly drogy do USA.

Judd řekl, že drony nejsou „vojenské kvality“ a „dají se koupit kdekoli“. Nezmínil, které značky dronů kartely hojně využívají, ale lze se jen domnívat, že jde o čínského výrobce dronů DJI.

Jedním ze znepokojivých témat, kterým se organizace Judicial Watch nezabývala, je militarizace spotřebitelských dronů. Na začátku letošního roku jsme zaznamenali, že upravený spotřebitelský dron se vydal na bombový útok proti konkurenčnímu drogovému kartelu v Mexiku. Video z dronu bylo naprosto ohromující a napodobovalo ty, které používají teroristické organizace v Sýrii. To je alarmující, protože co naplat, že by tyto drony mohly být použity proti CBP a nebo jiným pracovníkům USA chránícím hranice.

Skutečnost, že drony mexických drogových kartelů pronikají do vzdušného prostoru USA, představuje významné selhání Bidenovy administrativy a může představovat hrozbu pro národní bezpečnost.

Toto odhalení přichází v době, kdy Bidenova administrativa ruší pravomoc v oblasti veřejného zdraví podle hlavy 42, a přes hranice by se tak brzy mohl valit nezvladatelný počet nelegálních přistěhovalců.

Zdroj: judicialwatch.org