Poprvé od invaze 24. února se objevily zprávy, že ruská armáda zasáhla ukrajinské cíle pomocí dálkových bombardérů. (Foto: Youtube)

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzyanyk v pátek uvedl, že bomby byly svrženy letouny Tu-22M3 nad pozicemi v přístavním městě Mariupol.

„Dne 14. dubna dva ruské strategické těžké bombardéry Tu-95/-160 vypustily řízené střely, které zasáhly území Ukrajiny z Krasnodarského kraje vzdušného prostoru Ruské federace,“ uvedla CNN.

„Také poprvé od začátku ozbrojené agrese byly svrženy bomby z dálkových bombardérů Tu-22M3. Tento nálet se uskutečnil a zasáhl Mariupol.“

Předpokládá se, že ruské síly se snaží zajistit koridor, který se táhne od Mariupolu ke Krymskému poloostrovu, protože válka o region Donbasu se rozhořívá. Motuzyanyk popsal, že v Mariupolu a jeho okolí, kde před válkou žilo téměř 500 000 lidí, stále probíhají velké pouliční boje.

Použití dálkových bombardérů by mohlo znamenat začátek nové ruské strategie. Kreml nedávno přiznal, že utrpěl větší než očekávané ztráty, přičemž mnozí analytici poukazují na to, že Rusko bylo dosud zdrženlivé, pokud jde o velké nálety na ukrajinská města.

Na počátku bylo také zřejmé, že ruská armáda zřejmě omezuje použití letecké síly, což vedlo k mnoha případům přepadení nechráněných tankových konvojů často ze zahraničí dodávanými protitankovými střelami, jako je Javelin.

Načasování tohoto posledního vývoje je zajímavé i vzhledem ke čtvrtečnímu potopení křižníku Moskva u pobřeží Oděsy, který byl považován za vlajkovou loď ruského námořnictva v Černém moři. Byl údajně zasažen dvojicí protilodních střel Neptun a Ukrajina to oslavuje jako velké vítězství. To když Rusko tvrdilo, že loď byla zničena náhodným požárem, který zapálil munici.

Zdroj: zerohedge.com