24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr)

23. března 2022


22:05 Video z města Černigov.

21:41 Americký prezident Joe Biden přijel do Bruselu na řadu mimořádných summitů, které mají řešit ruskou válku na Ukrajině.

Air Force One přistál na bruselském letišti ve 21:03 po zhruba sedmihodinovém letu z Washingtonu.

20:55 Na dálnici v Glasgow byl spatřen tajný vojenský konvoj s jadernými hlavicemi

20:39 Zelenskyj označuje francouzské společnosti, které zůstávají v Rusku, za „sponzory ruské válečné mašinérie“. Ve středu vyzval francouzské obchodní giganty Renault, Auchan a Leroy Merlin k odchodu ze země.

19:30 Ve věku 84 let zemřela Madeleine Albrightová

16:38 Na sociálních sítích se šíří video, které zřejmě ukazuje ruského obyvatele, který hodil zápalnou láhev na zeď Kremlu.

Zdá se, že krátký klip byl původně sdílen na serveru TikTok, kde nasbíral více než 250 000 zhlédnutí.

16:05 Ministr zdravotnictví USA Xavier Becerra ve společném prohlášení s ministry zdravotnictví zemí G7 odsoudil útoky ruského prezidenta Vladimira Putina na zdravotnická zařízení a zdravotníky na Ukrajině.

15:02 První dodávky nové vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů, kterou americký prezident Joe Biden posílá na Ukrajinu, začaly přicházet do země, uvedl představitel administrativy pro CNN.

14:24 Prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že Rusko bude za dodávky plynu do „nepřátelských zemí“, mezi něž patří všichni členové EU, přijímat platby pouze v rublech poté, co Moskvu zasáhly bezprecedentní sankce kvůli Ukrajině.

„Rozhodl jsem se zavést soubor opatření k převodu plateb za naše dodávky plynu do nepřátelských zemí na ruské rubly,“ řekl Putin během televizního zasedání vlády a nařídil, aby byly změny provedeny do týdne.

14:09 Nejsmrtonosnější válka na světě není na Ukrajině, ale v Etiopii

13:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středečním videoposelství japonským zákonodárcům poděkoval Japonsku za okamžitou podporu své země a vyzval Tokio, aby vyvinulo „větší tlak na Rusko a pomohlo obnovit mír“.

12:15 Ministr vnitra Rakušan chce prodloužit nouzový stav o tři měsíce, uvedl ČT24.

10:49 Lavrov varuje, že vyslání mírových sil na Ukrajinu může vést ke konfrontaci mezi NATO a Ruskem

10:15 Silný výbuch u Rubižného na Donbasu. Tlakovou vlnu pocítil celý sever Donbasu. Podle předběžných informací explodoval velký muniční sklad ozbrojených sil Ukrajiny.

09:50 „Menší konzumací masa oslabíme Putina,“ vyzval německý ministr zemědělství

09:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že dříve či později budou ruští piloti pohnáni k odpovědnosti za zabíjení civilistů.

08:40 „Menší konzumací masa oslabíme Putina,“ vyzval německý ministr zemědělství


22:00 Extrémně těžké boje severozápadně od Kyjeva, kde se ukrajinské paravojenské a vojenské síly nadále snaží obklíčit ruské síly poblíž Bucha a Hostomel, paravojenská skupina na tomto videu je zřejmě součástí jednoho z praporů muslimské většiny.

20:23 Rusko by mělo pokračovat ve vývozu ropy do demokratických zemí, ale příjemci by měli zadržovat platby za tyto energetické zdroje na vázaných účtech, dokud Putin neukončí válku. Pak je na Putinově rozhodnutí, zda dodávky ropy přeruší, nebo ne.

18:51 „Přestaňte eskalovat válku.“ Aktivista narušil projev kanadské ministryně zahraničí

18:15 Skupina Wagner, polovojenská skupina sponzorovaná Ruskem, je na Ukrajině „aktivní“, řekl v úterý novinářům vysoký představitel americké obrany.

Dodal, že USA nezaznamenaly žádné zahraniční bojovníky, „kteří by do země přicestovali“ ze Sýrie nebo odjinud.

17:30

16:55 USA a NATO se domnívají, že Bělorusko by se mohlo „brzy“ připojit k Rusku ve válce proti Ukrajině, uvedli představitelé USA a NATO pro CNN, a že země již podniká kroky k tomu, aby tak učinila.

Je stále „pravděpodobnější“, že Bělorusko vstoupí do konfliktu, uvedl v pondělí vojenský představitel NATO.

„Putin potřebuje podporu. Pomohlo by mu cokoli,“ vysvětlil úředník.

Vysoce postavený představitel zpravodajských služeb NATO samostatně uvedl, že Aliance odhaduje, že běloruská vláda „připravuje prostředí, které by ospravedlnilo běloruskou ofenzívu proti Ukrajině“.

16:59

16:30 Generální tajemník OSN vyzval k ukončení „absurdní války“, která je „každou hodinou nepředvídatelnější“

15:15 „Černihiv je na pokraji přežití. Ve městě není elektřina ani voda,“ uvedla zmocněnkyně Nejvyšší rady pro lidská práva Ljudmila Denisová.

15:01 „Ruské zajatce budeme kastrovat.“ Nyní se ukrajinský lékař omluvil za své výroky

13:55

Překlad příspěvku Kim Dotcoma:

Matematika zisku z války na Ukrajině:

USA dávají Ukrajině zdarma zbraně v hodnotě 2 miliard dolarů na boj proti Rusku.

Raytheon + 31,3 miliardy dolarů
Lockheed + 37,7 miliardy dolarů
Northrop + 19,2 miliardy dolarů
GeneralD + 15,5 miliardy dolarů

Návratnost investice: 101,7 miliardy dolarů

Od pouhých 4 z 25 amerických výrobců zbraní!

Kim Dotcom, Twitter

13:40 V Itálii byl zmrazen majetek ruských oligarchů v hodnotě více než 800 milionů eur.

12:15 Podle nejnovějších údajů Agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchlo z Ukrajiny již více než 3,5 milionu lidí.

11:22 Putin zvažuje použití chemických zbraní na Ukrajině, uvedl Biden

Americký prezident Joe Biden tvrdí, že Rusko zvažuje použití chemických zbraní na Ukrajině.

Putin je „zády ke zdi a nyní mluví o nových falešných vlajkách, které připravuje, včetně tvrzení, že my v Americe máme v Evropě biologické i chemické zbraně, což prostě není pravda,“ cituje agentura Reuters Bidenova slova na akci Business Roundtable.

„Naznačují také, že Ukrajina má na Ukrajině biologické a chemické zbraně. To je jasný signál, že uvažuje o použití obou těchto zbraní,“ dodává Biden.

Důkazy Biden nepředložil.

11:09 Ukrajinský prezident Zelenskyj mluvil s papežem Františkem o obtížné humanitární situaci a blokování záchranných koridorů ruskými vojáky. Ocenil by zprostředkovatelskou roli papeže při ukončování lidského utrpení a poděkoval za modlitby za Ukrajinu a mír.

10:07 Burger King, Subway a Papa John’s zůstávají v Rusku otevřené

21. března 2022


22:15 Dvě agentury OSN, UNICEF a UNHCR, zřídily na různých místech podél ukrajinských hranic v sousedních zemích centra „Modré body“, což jsou „jednotná bezpečná místa pro děti a ženy“, uvedl v pondělí na tiskovém briefingu Stephane Dujarric, mluvčí generálního tajemníka OSN.

19:13 Další čečenští bojovníci míří na Ukrajinu

18:54 USA posílají na Ukrajinu tajně pořízené sovětské systémy protivzdušné obrany

15:49

13:03 Kyjevský starosta Vitalij Kličko v pondělí vyhlásil v hlavním městě nový zákaz vycházení.

V prohlášení na Telegramu Kličko uvedl, že zákaz vycházení začne v pondělí ve 20:00 místního času a potrvá do středečních 7:00.

12:19 Herci Mila Kunis a Ashton Kutcher vybrali více než 30 milionů dolarů pro ukrajinské uprchlíky, kteří prchají ze země v důsledku probíhající ruské invaze.

11:39 Estonská premiérka: Putin nesmí vyhrát tuto válku

08:44 Manželka bývalého ukrajinského poslance se pokusila uprchnout s miliony dolarů v hotovosti.

Manželka bývalého ukrajinského poslance Kotvyckého se údajně pokusila uprchnout ze země s 28 miliony dolarů a 1,3 milionu eur v hotovosti ukrytými v kufrech.

Pokusila se uprchnout z válkou zmítané Ukrajiny a dostat se do Maďarska přes Zakarpatskou oblast. Na hranicích ji však s penězi chytila maďarská pohraniční stráž a byla nucena je deklarovat, informovala v pondělí ráno mediální organizace NEXTA.

08:15 Ukrajina zakáže 11 politických stran s vazbami na Rusko, oznámil Zelenskyj

20. března 2022


22:52 Okamžik výbuchu v Kyjevě.

21:10 V Chersonu byl ve vlastním autě zabit asistent bývalého starosty Vladimira Šalda, který podporoval ruskou okupaci. Saldo a jeho asistent připravovali ve městě vytvoření okupační správy, píše Nexta.

20:08 Záhadná munice nalezená na Ukrajině byla konečně identifikována

19:59 Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že „nejsou žádné plány“ na to, aby americký prezident Joe Biden tento týden cestoval na Ukrajinu, protože míří do Evropy na mimořádné summity.

„Cesta bude zaměřena na pokračování mobilizace světa na podporu ukrajinského lidu a proti invazi prezidenta Putina na Ukrajinu, ale nemáme v plánu cestovat na Ukrajinu,“ uvedla na Twitteru.

19:04 Německo se dohodlo s Katarem na dohodě o plynu, aby ukončilo závislost na Rusku

18:15 Obyvatelé ukrajinského Chersonu zablokovali cestu ruskému vojenskému konvoji a donutili ho otočit se.

17:05 Zelenskyj chce jednat s Putinem a varoval před třetí světovou válkou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale varoval, že pokud pokusy o jednání selžou, mohlo by to znamenat, že boj mezi oběma zeměmi povede ke „třetí světové válce“.

„Jsem připraven s ním jednat. Byl jsem připraven poslední dva roky. A myslím si, že bez jednání nemůžeme tuto válku ukončit,“ řekl Zelenskij v neděli ráno v exkluzivním rozhovoru s Fareedem Zakariou ze CNN.

„Pokud existuje jen 1% šance, že tuto válku zastavíme, myslím, že této šance musíme využít. Musíme to udělat. Mohu vám říci o výsledku tohoto jednání – v každém případě denně ztrácíme lidi, nevinné lidi na místě,“ řekl.

Pokračoval: „Ruské síly nás přišly vyhladit, zabít. A my můžeme ukázat, že důstojnost našeho lidu a naší armády, že jsme schopni zasadit silný úder, jsme schopni vrátit úder. Ale bohužel, naše důstojnost nám životy nezachrání. Takže si myslím, že musíme využít jakýkoli formát, jakoukoli šanci, abychom měli možnost vyjednávat, možnost mluvit s Putinem. Ale pokud by tyto pokusy selhaly, znamenalo by to, že se jedná o třetí světovou válku.“

13:40

Opuštěná Tesla v Mariupolu, vždy se dá najít nějaký benzín, ale když nejde elektřina, tak nejde...

Uživatel Twitteru Aldin

13:20 Hlavní zpravodajské ředitelství ministerstva obrany Ukrajiny uvádí, že Rusko se chystá využít nezletilé ve válce proti Ukrajině.

Zpravodajské ředitelství ministerstva obrany navíc zveřejňuje údajné dokumenty podepsané ruským ministrem obrany Šojgu.

12:49 Lidé debatují, zda bylo video se Zelenskym na zeleném plátně

Klíčování, neboli natáčení na zeleném pozadí znamená, že herci hrají na zeleném pozadí, které je poté nahrazeno jiným obrazem.

Na sociální síti Twitter k tomu uvádějí následující:

  1. Pozadí je statické. Nic v dynamice
  2. Zelenskyj je ve studeném osvětlení. Ale pozadí je v teplém
  3. Jeho levá ruka se v čase 0:01 třpytí a zprůhlední.

12:15 Bidenova cesta do Evropy bude hodně o jednotě Západu, ale může být lehká, pokud jde o kroky k zastavení Putina.

Americký prezident Joe Biden a jeho kolegové světoví lídři doufají, že na řadě mimořádných summitů v Evropě tento týden dokončí a představí balíček nových opatření, která mají potrestat Rusko, pomoci Ukrajině a demonstrovat jednotu Západu.

Kromě dramatické válečné demonstrace odhodlání však jen málo pozorovatelů věří, že cokoli, na čem se lídři dohodnou, bude stačit k ukončení krveprolití na Ukrajině nebo k odradení ruského prezidenta Vladimira Putina od pokračování jeho útoků, které stále více poškozují civilisty.

11:22 Polární expres: Jak letecké společnosti plánují novou trasu do Asie

09:31 Rusko utrpělo „bezprecedentní ztráty“, říká Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že ruská armáda utrpěla „bezprecedentní ztráty“ a že některé ruské jednotky byly „z 80 až 90 % zničeny“.

„Ukrajinci dokázali, že dokáží bojovat profesionálněji než armáda, která vede války v různých regionech a podmínkách již desítky let. Na velké množství jejich techniky a vojáků vyslaných na Ukrajinu reagujeme moudře a odvážně,“ uvedl Zelenskij ve videoposelství zveřejněném na sociálních sítích.

Poté přešel z ukrajinštiny do ruštiny a řekl, že v oblastech, kde probíhaly těžké boje, je frontová obranná linie „poseta mrtvolami ruských vojáků“.

„A tyto mrtvoly, tato mrtvá těla, nikdo nesbírá. Jsou posílány nové jednotky, které postupují přímo přes ně,“ řekl.

CNN není schopna nezávisle ověřit Zelenského tvrzení o značných ruských ztrátách.

08:15 Ruské síly bombardovaly uměleckou školu, která slouží jako úkryt v obléhaném městě Mariupol, uvedla mariupolská městská rada v prohlášení na svém kanálu Telegram.

V budově, která byla při útoku zničena, se ukrývalo asi 400 lidí, uvedla rada.

08:05

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.