Glasgow, Velká Británie – V pátek byl na dálnici poblíž Glasgow spatřen tajný vojenský konvoj. Vozidla mohla převážet až šest jaderných hlavic. (Foto: Youtube)

Předpokládalo se, že směřují do Královského námořního zbrojního skladu Coulport u jezera Loch Long.

Konvoj byl spatřen organizací NukeWatch, která sleduje a monitoruje konvoje přepravující britské jaderné hlavice Trident, a nacházel se asi kilometr od Glasgow.

Mluvčí této skupiny uvedla: „Myslím, že tam byly čtyři nosiče bojových hlavic. Podle našich propočtů může každý z těchto kamionů převážet dva, ale jeden z nich je prázdný jako náhradní pro případ poruchy“.

„Od října loňského roku tam žádný nebyl, což je trochu zvláštní. Ale nakonec tam byl trochu fofr… V tom jejich šílenství musí být nějaký důvod, ale nikdy nám neosvětlili, [co to je].“

Má se za to, že účelem přesunu hlavic byla pravděpodobně jejich renovace, nikoliv pokusy o vyzbrojení hlavic před potenciálním útokem ze strany Ruska.

Od roku 1969 zajišťuje britské jaderné odstrašení Královské námořnictvo, přičemž na mořích neustále nepozorovaně hlídkuje nejméně jedna ponorka vyzbrojená jadernými balistickými raketami. Jejich účelem je zachovat mír, zabránit nátlaku a odradit od agrese.

V roce 2009 se HMS Vanguard střetla s francouzskou ponorkou, přičemž došlo k poškození obou plavidel, ačkoli nebyl zjištěn žádný únik radioaktivního materiálu.

Od roku 1966 došlo celkem k sedmi nehodám britských jaderných zbraní. Při žádné z nich zatím nedošlo k úniku radioaktivních látek.

Premiér Boris Johnson v neděli odpoledne v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem sdělil Volodymyru Zelenskému, že Spojené království je „odhodláno posílit vojenskou, ekonomickou a diplomatickou podporu“ ve snaze dosáhnout ukončení války.

Zdroj: gbnews.uk