Německo se dohodlo s Katarem na smlouvě o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG), která evropské zemi pomůže zbavit se závislosti na ruské energii. (Foto: Flickr)

Smlouva je však dlouhodobým řešením a jen málo přispěje ke zpomalení současného toku evropských peněz do ruské pokladny, který se jen za ropu odhaduje na 285 milionů dolarů denně.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck oznámil dohodu po jednáních v Dauhá, kde ho doprovázeli němečtí podnikatelé.

„Je skvělé, že mohu říci, že bylo pevně dohodnuto uzavření dlouhodobého energetického partnerství – spolupráce,“ řekl Habeck.

„Společnosti, které se nyní na této cestě podílejí, zahájí s katarskou stranou jednání o smlouvě.“ Žádné podrobné údaje o plánovaném dovozu z Kataru neuvedl.

Habeck, lídr strany Zelených v německé koaliční vládě, čelil v posledních týdnech ostré kritice za to, že odmítl přijmout úplné energetické embargo vůči Rusku, o které usiluje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V projevu v Bundestagu minulý týden Zelenskyj obvinil Německo, že má pouze tři priority: Zelenskij: „ekonomika, ekonomika, ekonomika“.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Němců by byla ochotna přinést oběti, včetně vyšších cen plynu, pokud by to pomohlo porazit Rusko, ale německá vláda buď průzkumům nevěří, nebo si myslí, že veřejnost nechápe reálné riziko masové nezaměstnanosti, které by embargo znamenalo.

Zdroj: theguardian.com