Mluvčí Kremlu tvrdí, že Rusko má „koncepci vnitřní bezpečnosti“, která popisuje, kdy lze použít jaderné zbraně. (Foto: Twitter / Christiane Amanpour, CNN)

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v rozhovoru uvedl, že Rusko by použilo jaderné zbraně pouze v případě ohrožení své existence.

Peskovův komentář zazněl v okamžiku, kdy na něj tazatelka CNN Christiane Amanpourová tlačila, zda je „přesvědčen nebo přesvědčen“, že prezident Vladimir Putin v souvislosti s Ukrajinou jadernou variantu nepoužije.

„Máme koncepci vnitřní bezpečnosti a ta je veřejná. Můžete si přečíst všechny důvody pro použití jaderných zbraní,“ řekl v úterý Peskov.

„Takže pokud se jedná o existenční hrozbu pro naši zemi, pak může být použita v souladu s naší koncepcí.“

Putin minulý měsíc nařídil uvést ruské jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti.

V souladu s tímto rozkazem ruské ministerstvo obrany 28. února uvedlo, že jeho jaderné raketové síly a severní a tichomořská flotila byly uvedeny do zvýšené bojové pohotovosti, informovala tisková agentura Interfax.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres 14. března prohlásil, že „vyhlídka na jaderný konflikt, kdysi nemyslitelná, je nyní opět reálná“.

Peskov rovněž řekl CNN, že ruská válka na Ukrajině „probíhá přísně v souladu s předem stanovenými plány a cíli“.

Tyto komentáře přišly poté, co prezident Spojených států Joe Biden varoval, že Putin zvažuje použití chemických a biologických zbraní na Ukrajině, neboť taktiku Moskvy označil za stále „brutálnější“.

Minulý týden Rusko uvedlo, že odpálilo svou hypersonickou raketu Kinžal (Dýka), která může zasáhnout cíl kdekoli na Zemi během jedné hodiny.

Putin v prosinci prohlásil, že Rusko je světovým lídrem v oblasti hypersonických raket, jejichž rychlost, manévrovatelnost a výška ztěžují jejich sledování a zachycení.

Střely Kinžal jsou součástí řady zbraní představených v roce 2018. Rusko poprvé použilo hypersonickou střelu během vojenské kampaně v Sýrii v roce 2016.

Zdroj: aljazeera.com