NSPCC v reakci na vyšetřování BBC News varovala, že některé aplikace v metaversu virtuální reality jsou „nebezpečné už svým záměrem“. (Foto: Youtube / BBC)

Výzkumník, který se vydával za 13letou dívku, byl ve světě virtuální reality svědkem groomingu, sexuálních materiálů, rasistických urážek a výhrůžek znásilněním.

Dětská charita uvedla, že je zjištěním „šokována a rozzlobena“.

Vedoucí politiky bezpečnosti dětí na internetu Andy Burrows dodal, že vyšetřování odhalilo „toxickou kombinaci rizik“.

Výzkumník BBC News – s použitím aplikace s minimální věkovou hranicí 13 let – navštívil místnosti virtuální reality, kde avataři simulovali sex. Byly jí ukázány sexuální hračky a kondomy a oslovila ji řada dospělých mužů.

Metaverze je název pro hry a zážitky, ke kterým mají přístup lidé s náhlavní soupravou pro virtuální realitu. Tuto technologii, která se dříve omezovala na hry, lze přizpůsobit pro použití v mnoha dalších oblastech – od práce přes zábavu, koncerty až po návštěvy kina.

Mark Zuckerberg si myslí, že by to mohla být budoucnost internetu – a to do té míry, že nedávno přejmenoval Facebook na Meta a společnost investovala miliardy do vývoje náhlavní soupravy Oculus Quest.

Tato náhlavní souprava – nyní přejmenovaná na Meta Quest – má podle odhadů až 75% podíl na trhu. Právě jeden z těchto headsetů použil výzkumník BBC News ke zkoumání aplikace a části metaverza. Aplikace s názvem VRChat je online virtuální platforma, kterou mohou uživatelé prozkoumávat pomocí 3D avatarů.

Ačkoli ji nevytvořil Facebook, lze ji stáhnout z obchodu s aplikacemi na náhlavní soupravě Meta Quest od Facebooku, aniž by se ověřoval věk – jediným požadavkem je účet na Facebooku.

Výzkumnice BBC News si pro založení účtu vytvořila falešný profil – a její skutečná identita nebyla kontrolována.

Uvnitř VRChat jsou místnosti, kde se uživatelé mohou setkávat: některé jsou nevinné a každodenní – jako například restaurace McDonald’s -, ale jsou zde také taneční kluby u tyče a striptýzové kluby.

Zdroj: bbc.com