24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Twitter)

19. března 2022


20:25 Rusko tvrdí, že v pátek poprvé použilo na Ukrajině své nejnovější hypersonické rakety Kinžal.

19:04 Kanadská vláda vyčerpala své zásoby zbraní kvůli Ukrajině, přiznala ministryně obrany

18:10 Video muže, který na zasedání městské rady v americkém Severním Texasu žertem repoval o zabití Putina, které se stalo virálním.

17:05 Podle UNICEF, uprchlo z Ukrajiny od začátku ruské invaze přibližně 1,5 milionu dětí, které jsou ohroženy obchodem s lidmi.

Raketa může letět rychlostí 4 900 km za hodinu a předpokládá se, že může dosáhnout rychlosti 12 350 km za hodinu. Níže jsou záběry, kde má být tato raketa údajně zachycena.

15:39 Kadyrov se vysmál Muskovi ohledně souboje s Putinem a poslal mu vzkaz

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/kadyrov-se-vysmal-muskovi-ohledne-souboje-s-putinem-a-poslal-mu-vzkaz/

14:05 Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že pobřežní raketový systém „Bastion“ zničil střediska rádiové a elektronické rozvědky ukrajinských ozbrojených sil v osadách Veliký Dalnyk a Velikodolinskoe Oděské oblasti u Černého moře.

12:38 Kanada zastavila zatýkání bývalého ukrajinského prezidenta Porošenka, tvrdí zdroje

11:58

10:53 Zelenskyj v posledním videoposelství vyzývá k neprodlenému jednání o míru
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k jednání o míru „bez prodlení“ a varoval, že jinak budou ztráty Ruska „obrovské“.

V sobotním projevu Zelenskyj ve svém nejnovějším videoposelství uvedl, že „jednání o míru, o bezpečnosti pro nás, pro Ukrajinu – smysluplná, spravedlivá a bezodkladná – jsou pro Rusko jedinou šancí, jak snížit škody způsobené vlastními chybami“.

„Vždy jsme trvali na jednání. Vždy jsme nabízeli dialog, nabízeli řešení pro mír,“ řekl. „A chci, aby mě nyní všichni slyšeli, zejména v Moskvě. Je čas se sejít. Je čas jednat. Je čas obnovit územní celistvost a spravedlnost pro Ukrajinu.“

„V opačném případě budou ztráty Ruska tak obrovské, že několik generací nebude stačit na to, aby se vzpamatovalo,“ dodal Zelenskyj.

10:33 Rozhovor vojenského analytika na ČRo, který prý šířil dezinformace o ukrajinské válce

09:14 Ministerstvo obrany Spojeného království ve své nejnovější zpravodajské zprávě v sobotu uvedlo, že Rusko bylo dosud „překvapeno rozsahem a zuřivostí“ ukrajinského odporu a bylo „nuceno změnit svůj operační přístup“.

08:29 Bývalí prezidenti USA Bill Clinton a George W. Bush navštívili ukrajinský kostel v Chicagu, aby vyjádřili solidaritu s Ukrajinou.

08:15 V Norsku se zřítilo americké vojenské letadlo se čtyřmi lidmi na palubě, tvrdí záchranáři

08:15

18. března 2022


17:37 Konflikt a konfrontace nejsou v ničím zájmu, řekl podle čínských státních médií čínský prezident Si Ťin-pching v pátek ráno ve videohovoru americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi.

„Vztahy mezi státy nemohou přejít do fáze vojenské konfrontace. Konflikt a konfrontace nejsou v zájmu nikoho. Mír a bezpečnost jsou nejcennějšími poklady mezinárodního společenství,“ citovala televize CCTV Siova slova z telefonátu.

Několik souvislostí: Hovor mezi oběma světovými lídry začal v pátek v 9:03 hodin. Jedná se o jejich první známý rozhovor za poslední měsíce, uvedl ve čtvrtek Bílý dům.

„Je to součást našeho pokračujícího úsilí o udržení otevřených komunikačních linek mezi Spojenými státy a ČLR,“ uvedla Psakiová, která použila zkratku pro Čínskou lidovou republiku.

15:17 Putin vystoupil na moskevském stadionu a pochválil vojáky na Ukrajině. Zúčastnilo se zhruba 80 tisíc lidí, kteří slaví výročí připojení anektovaného Krymu k Rusku.

15:02

14:44 „Moskva slyší a vidí to, co je již každodenním prohlášením prezidenta Bidena, které jsou již ve skutečnosti osobními urážkami Putina,“ řekl Peskov novinářům v pravidelném konferenčním hovoru.

Peskov dodal, že na tyto výroky nechtěl ostře reagovat s ohledem na Bidenovu „podrážděnost, únavu a zapomnětlivost“, a aby „nevyvolal větší agresivitu“.

„S ohledem na podrážděnost, únavu a zapomnětlivost prezidenta Bidena, které vedou k takovým agresivním výrokům, nebudeme jeho slova ostře hodnotit, abychom nevyvolali větší agresivitu,“ řekl.

13:07 Světová banka oznámila dodatečné financování Ukrajiny ve výši 200 milionů dolarů

12:37 Video natočené strojvedoucím rychlíku Novoalekseevka č. 12. Nouzově zabrzdil před kolonou tanků Ozbrojených sil RF, která překračovala železniční trať.

11:49 Západní sankce začínají mít na Rusko „skutečný dopad“, uvedl v pátečním rozhovoru pro televizi BFMTV mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal.

10:56 Konspirace o záměru slovenské vlády darovat Ukrajině S-300 se během 48 hodin stala skutečností. Dle informací CNN s tímto krokem Slovensko předběžně souhlasilo.

10:15 Americký ministr obrany: Jak jsme diskutovali v Bruselu, bereme naše závazky vůči NATO a našim spojencům velmi vážně. Náš závazek dodržovat článek 5 je neotřesitelný. Vyslali jsme další síly k posílení našich spojenců v NATO a máme další v pohotovosti, připravené vyrazit, pokud NATO aktivuje své reakční síly.

10:01

09:51 Čínský představitel před rozhovorem mezi Bidenem a Xi prohlásil, že Peking respektuje „svrchovanost a územní celistvost“.

09:39 Evropští politici chtějí nominovat Zelenského a ukrajinský lid na Nobelovu cenu míru

17. března 2022


22:01

19:30 Prezident Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „vražedného diktátora“ a „ryzího zločince“.

18:05 Jaromír Nohavica se vyjádřil ohledně zrušeného koncertu

17:47

17:40 Schwarzenegger posílá vzkaz ruskému lidu a Putinovi

16:48

16:13 Evropská kosmická agentura ve čtvrtek oznámila, že pozastavila rusko-evropskou misi na Mars kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

„Hluboce litujeme lidských obětí a tragických následků agrese vůči Ukrajině. ESA si je vědoma dopadu na vědecký výzkum vesmíru, ale zároveň se plně ztotožňuje se sankcemi, které na Rusko uvalily její členské státy,“ uvedla ESA v prohlášení.

15:51 Podle německého ministerstva vnitra dorazilo do Německa více než 187 tisíc uprchlíků prchajících před válkou na Ukrajině.

15:45 Joe Biden v roce 1999: „Byl jsem to já, kdo navrhl bombardovat Bělehrad“

13:56 Ruská vládní letadla i soukromé tryskáče odlétají pryč z Moskvy? Skutečný účel těchto cest je prozatím neznámý.

Popisek k příspěvku na Twitteru:

Pohyb ruských vládních VIP letadel je samozřejmě vzácný, kdybych na něj odpověděl, byla by to jen spekulace.

Dva IL76 RuAF na cestě do Kaliningradu nejsou dobrým znamením a nemyslím si, že by odtamtud Rusové stahovali vojska.

Dnes ráno také došlo k velkému odletu soukromých letadel z Moskvy směrem do Dubaje.

13:48 Americký prezident Joe Biden bude v pátek hovořit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o „zvládání soupeření mezi našimi zeměmi, stejně jako o ruské válce proti Ukrajině a dalších otázkách společného zájmu“, uvedla ve čtvrtek v prohlášení tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

13:01

11:27 Rada bezpečnosti OSN se sejde ve čtvrtek v 15 hodin kvůli humanitární situaci na Ukrajině.

10:05 Ruský ministr zahraničí Lavrov letěl včera do Pekingu. V polovině cesty se však letadlo vrátilo zpět.

Podle německého deníku Bild se letadlo s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, které letělo do Pekingu, vrátilo zpět do Novosibirsku a odletělo do Moskvy. Lavrov uletěl 2,8 tis. kilometrů, než jeho letadlo změnilo kurz.

09:31 Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že spatřilo 4 ruské válečné lodě, které možná vezou vojáky na Ukrajinu.

Úžinou Tsugaru na severovýchodě Japonska propluly od úterý do středy čtyři ruské válečné lodě, které pravděpodobně přepravovaly vojáky a bojová vozidla na Ukrajinu, uvedlo ve středu japonské ministerstvo obrany.

„Japonské ministerstvo obrany bude nadále sledovat situaci a pohyby ruské armády s vysokou mírou obezřetnosti,“ uvedlo ministerstvo na svém oficiálním účtu na Twitteru.

Foto: Japonské Ministerstvo obrany

07:49 Od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, vstoupilo do Polska z Ukrajiny více než 1,9 milionu uprchlíků, uvedla ve středu na Twitteru pohraniční stráž.

16. března 2022


21:39 Americký prezident Joe Biden ve středu označil prezidenta Vladimira Putina za „válečného zločince“, protože Rusko zintenzivňuje svůj útok na Ukrajinu.

„Myslím, že je to válečný zločinec,“ řekl Biden.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena za nepřijatelnou a neodpustitelnou rétoriku.

20:50 Český miliardář Dalibor Dědek spustil kampaň, ve které vyzývá západní země k vojenskému zapojení do války na Ukrajině, cílem je vyhlášení bezletové zóny nad územím napadené Ukrajiny.

17:20 Financial Times: Ukrajina a Rusko vypracovaly předběžný mírový plán na ukončení války.

Dohoda zahrnuje příměří a stažení ruských vojsk, pokud se Kyjev vzdá ambicí na členství v NATO a přijme omezení svých ozbrojených sil, uvedl FT s odvoláním na nejmenované představitele zapojené do rozhovorů.

16:15 Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Rusku, aby okamžitě zastavilo svou vojenskou operaci na Ukrajině, píše Reuters.

13:01

11:05 Lavrov: Na jednáních s Ukrajinou je naděje na kompromis

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že existuje naděje na dosažení kompromisu na rusko-ukrajinských jednáních.

„Spoléhám na názor našich vyjednavačů. Ti říkají, že jednání nebyla ze zjevných důvodů snadná, ale přesto existuje určitá naděje na dosažení kompromisu,“ řekl Lavrov v rozhovoru pro televizní stanici RBC.

10:48

08:48 Podpora Ukrajiny! Dům rodiny Rothschildů v Anglii.

08:05

15. března 2022


22:01 Setkání ukrajinského prezidenta Zelenského a premiéra Šmygala s premiéry Polska, České republiky a Slovinska. Váš příjezd je silnou podporou, řekl Zelenskyj.

18:25 Biden se příští týden setká s vedoucími představiteli NATO v Bruselu a zúčastní se summitu Evropské rady, uvedl Bílý dům.

17:39

16:09 Rusko uvalilo sankce na amerického prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničí Antonyho Blinkena a další americké představitele, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném v úterý.

„V reakci na sérii bezprecedentních sankcí… z 15. března letošního roku jsou na ruský ‚stoplist‘ na základě reciprocity zařazeni prezident J. Biden, ministr zahraničí A. Blinken, ministr obrany L. Austin a předseda sboru náčelníků štábů M. Milley, jakož i řada vedoucích resortů a známých amerických osobností,“ uvádí se v prohlášení.

Do Ruska nesmí také syn amerického prezidenta Hunter Biden či Hillary Clinton.

15:58 Ukrajinský vyjednavač tvrdí, že rozhovory s Ruskem „pokračují“.

Rozhovory s Ruskem pokračují, uvedl v úterý ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoliak v krátké zprávě na Twitteru.

„Konzultace o hlavní vyjednávací platformě obnoveny. Obecné otázky regulace, příměří, stažení vojsk z území země,“ uvedl na Twitteru.

Aktualizace přichází poté, co v pondělí začalo čtvrté kolo rozhovorů mezi oběma stranami, které bylo do úterý „pozastaveno“.

14:44 Saúdská Arábie zvažuje přijímat jüany místo dolarů za prodej čínské ropy.

Podle lidí obeznámených s touto záležitostí Saúdská Arábie aktivně jedná s Pekingem o tom, že by část své ropy prodávala do Číny v jüanech, což by znamenalo oslabení dominance amerického dolaru na světovém trhu s ropou a další posun největšího světového vývozce ropy směrem k Asii, píše WSJ.

13:14 Putin podepsal zákon, podle kterého si Rusko může ponechat stovky zahraničních letadel

12:53

11:34 V Mariupolu, městě na jihovýchodě Ukrajiny, které je od 1. března obléháno ruskými jednotkami, je stále uvězněno přibližně 350 000 lidí, uvedl místní představitel.

11:25 „Může to vést k začátku třetí světové války“ – Trump reaguje na Bidena kvůli válce na Ukrajině

11:05 V Kyjevě byl vyhlášen od dnešního večer 35hodinový zákaz vycházení, Ukrajina varuje před ruskými nálety.

10:22 Zastavení dodávek plynu a ropy nás poškodí více než Putin, varuje Německo

09:19 Český premiér Petr Fiala se dnes setká s prezidentem Zelenskym.

Společně s premiérem Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou jedeme dnes jako představitelé Evropské rady do Kyjeva, abychom se setkali s prezidentem Zelenským a premiérem Shmyhalem.

Tato návštěva je zorganizována po konzultaci s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti. Zároveň budeme během návštěvy prezentovat široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany.

Mezinárodní společenství bylo o této návštěvě taktéž informováno mezinárodními organizacemi, mj. OSN.

Petr Fiala, český premiér

07:44 Japonsko v reakci na invazi na Ukrajinu uvalilo sankce na dalších 17 Rusů
Emiko Jozuka z Tokia, zpravodajka CNN.

Mezi cíli nových sankcí jsou podle ministerstva členové rodiny ruského miliardáře Jurije Kovalčuka, zákonodárci ruského parlamentu a ruský oligarcha Viktor Vekselberg.

Nejnovějším krokem se celkový počet Rusů, na které se vztahuje zmrazení majetku v Japonsku, zvýšil na 61.

14. března 2022


21:15 Za současný nárůst cen plynu může z velké části Putin, uvedl Biden

21:05 Do ruské státní televize vtrhla protestující: „Nevěřte propagandě, lžou vám“.

20:50 Petr Robejšek: Svět se rozdělí na dva bloky: čínsko-ruský a americko-evropský, ale EU prohraje

18:15 Představitel obrany USA: Rusové nedosáhli „vzdušné převahy nad celou Ukrajinou“

„Stále trváme na tom, že vzdušný prostor je sporný, že Rusové nedosáhli vzdušné převahy nad celou Ukrajinou,“ řekl úředník pro CNN.

18:05 Fungují i přes sankce a deklaraci v Rusku nadnárodní řetězce? Video to má dokazovat

16:15 Čtvrté kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů má podle ukrajinského vyjednavače do úterý „technickou přestávku“.

Ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoliak v aktuálním prohlášení na Twitteru uvedl, že v ukrajinsko-ruských rozhovorech byla do úterý přijata „technická pauza“.

„Pro další práci v pracovních podskupinách a vyjasnění jednotlivých definic. Jednání pokračují,“ uvedl Podoliak.

Již dříve je dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za „obtížná jednání“.

16:08

15:10 Bílý dům vede první jednání o cestě prezidenta Bidena do Evropy, tvrdí CNN.

14:13 Zakladatel Testy Elon Musk dnes vyzval na Twitteru ruského prezidenta Vladimira Putina k souboji.

Souboj by měl být jeden na jednoho a bojovat by se mělo o Ukrajinu s dodatkem, zda Kreml souhlasí s tímto bojem.

10:01 Podle hlavního ukrajinského vyjednavače začalo čtvrté kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem.

Zasedání bude probíhat virtuálně, nikoliv osobně. Ukrajinský vyjednávací tým je v Kyjevě.

Ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoliak zveřejnil na Twitteru krátké video, ve kterém říká: „Vyjednávání je velmi důležité:

Vyjednávání. Čtvrté kolo. O míru, příměří, okamžitém stažení vojsk a bezpečnostních zárukách. Tvrdá diskuse.“

Podoliak dodal: „Rusko si sice uvědomuje nesmyslnost svých agresivních akcí, ale stále si dělá iluze, že 19 dní násilí proti ukrajinským mírumilovným městům je správná strategie.“

09:30 Nizozemsko reaguje na vysoké ceny pohonných hmot a snižuje daně o 21 %

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.