Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny rozhodla o zákazu činnosti Opoziční strany – Za život, strany Šarij, Naši, Opozičního bloku, Levé opozice, Svazu levicových sil, Státu, Progresivní socialistické strany Ukrajiny, Socialistické strany Ukrajiny, Strany socialistů a Bloku Volodymyra Salda, uvedl Zelenskyj. (Foto: Youtube)

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo jedenácti ukrajinským politickým stranám pozastaveno členství kvůli jejich vazbám na Rusko.

Rozhodnutí o zákazu jakékoli politické činnosti těchto stran přijala Rada národní bezpečnosti a obrany země. Většina postižených stran byla malá, ale jedna z nich, Opoziční platforma pro život, má ve 450členném ukrajinském parlamentu 44 křesel.

„Aktivity těchto politiků zaměřené na rozdělení nebo spolčení nebudou úspěšné, ale dočkají se tvrdé reakce,“ uvedl Zelenskij v nedělním videopřenosu.

„Proto Rada národní bezpečnosti a obrany rozhodla, vzhledem k plnohodnotné válce rozpoutané Ruskem a politickým vazbám, které má řada politických struktur na tento stát, pozastavit jakoukoli činnost řady politických stran na dobu válečného stavu,“ dodal ukrajinský lídr.

Opoziční platformu pro život, největší ukrajinskou opoziční stranu, vede Viktor Medvedčuk, promoskevský oligarcha s úzkými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina. Představitelé strany později uvedli, že pozastavení členství „nemá žádný právní základ“.

Ukrajinské úřady loni obvinily Medvedčuka, dlouholetého Putinova spojence, který je považován za kmotra Medvedčukovy dcery, z vlastizrady a uvalily na oligarchu domácí vězení, což Kreml rozzlobilo.

Ukrajina uvedla, že Medvedčuk uprchl z domácího vězení tři dny poté, co Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu, a v současné době není známo, kde se nachází.

Rozhodnutí Ukrajiny pozastavit činnost řady stran v neděli odsoudili vysocí ruští představitelé: předseda Dumy Vjačeslav Volodin prohlásil, že „jde o další Zelenského chybu“, která „rozdělí zemi“, zatímco exprezident a nejvyšší bezpečnostní činitel Dmitrij Medveděv sarkasticky napsal, že tento krok přiblíží Ukrajinu Západu.

„Nejdemokratičtější prezident současné Ukrajiny udělal další krok směrem k západním ideálům demokracie. Rozhodnutím Rady národní obrany a bezpečnosti zcela zakázal jakoukoli činnost opozičních stran na Ukrajině. Ty nejsou potřeba! Výborně! Jen tak dál,“ napsal Medveděv na svém kanálu na Telegramu.

Tento politický krok přichází v době, kdy Zelenskyj usiluje o další posílení svého vlivu na mediální sféru v zemi. V neděli ukrajinský vůdce podepsal dekret, jehož cílem je sjednotit všechny národní televizní kanály do jedné platformy, s odkazem na důležitost „jednotné informační politiky“ v době válečného stavu.

Zdroj: theguardian.com