Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu (23. března) prohlásil, že vyslání mírových sil na Ukrajinu může vést k přímé konfrontaci mezi Ruskem a vojenskou aliancí NATO. (Foto: Wikimedia)

Polsko minulý týden uvedlo, že na Ukrajinu by měla být vyslána mezinárodní mírová mise, která by měla mít k dispozici prostředky k obraně.

„Myslím, že je nutné mít mírovou misi – NATO, případně nějakou širší mezinárodní strukturu – ale misi, která se bude moci bránit a která bude operovat na ukrajinském území,“ řekl Kaczynski na tiskové konferenci.

„Bude to mise, která bude usilovat o mír, poskytovat humanitární pomoc, ale zároveň bude také chráněna příslušnými silami, ozbrojenými silami,“ řekl Kaczynski, který je v Polsku považován za hlavního rozhodovatele.

Polský premiér Mateusz Morawiecki, český protějšek Petr Fiala a slovinský Janez Jansa, kteří přijeli vlakem, byli prvními zahraničními představiteli, kteří navštívili hlavní město od invaze minulý měsíc.

V sobotu Lavrov označil polské návrhy za „demagogii“.

„Je to demagogie a NATO pochopí, že musí být realistické,“ řekl Lavrov, jehož citovala agentura TASS. „Nevylučuji, že pokud by toto rozhodnutí prošlo, většina mírových sil by byla z Polska a převzala by kontrolu nad západní Ukrajinou a Lvovem.“

„Pak by tam zůstali delší dobu, a možná právě v tom je smysl tohoto plánu,“ pokračoval ministr.

Tato otázka se pravděpodobně objeví při čtvrtečním setkání vedoucích představitelů EU a NATO na summitu v Bruselu za účasti amerického prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: euractiv.com