Velká Británie hodlá vyslat speciální jednotku na ochranu svých lodí po útoku na tankery v Ománském zálivu. Informuje o tom vydání The Times.

List  , že každá vážná rána v dost úzkém Hormuzském průlivu plném tankerů se může stát katastrofou. Velení Královské flotily Velké Británie plánuje proto vyslat do tohoto regionu 100 námořních pěšáků.

Mají vytvořit kostru pohotovostních sil, a budou rozmístěni na britské vojenské námořní základně v Bahrajnu. Jejich úkolem bude hlídkování v Perském zálivu a ochrana jak vojenských, tak obchodních lodí v Hormuzském průlivu.

Datum vyslání námořních pěšáků nebylo upřesněno, avšak plán má být projednán v jednom z vládních výborů 16. června.

Britské ministerstvo zahraničí uvalilo předtím vinu za útok na tankery v Ománském zálivu na íránskou Armádu strážců islámské revoluce (elitní a vlivná jednotka íránské armády). Americký ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil íránskou vládu z účasti na útoku na civilní tankery.

Dva ropné tankery byly vystaveny útoku v Ománském zálivu 13. června. Jeden vezl ropu, druhý metanol. Posádky obou lodí byly včas evakuovány, v jedné bylo 11 ruských občanů.

Teherán popřel svoji účast v incidentu a obvinil Washington z pokusu o zmaření jednání s Japonskem a z maskování ekonomického terorismu proti Íránu. Ruské ministerstvo zahraničí označilo tato obvinění za „vyhrocení situace“ a za „americkou íránofobii“.

Zdroj:  politico.eu