24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Wikimedia / ilustrační)

23. července 2022


18:05 USA prohlásily, že budou hnát Rusko k odpovědnosti za provádění dohody o obilí

Linda Thomas-Greenfieldová, velvyslankyně USA při OSN, prohlásila, že Washington bude usilovat o to, aby Rusko neslo odpovědnost za plnění dohody o obnovení vývozu ukrajinského obilí z černomořské oblasti.

USA rovněž chtějí, aby Čína přestala hromadit zásoby obilí a nabídla více na pokrytí globálních potřeb humanitární pomoci, řekl novinářům James O’Brien, vedoucí Úřadu pro koordinaci sankcí amerického ministerstva zahraničí.

17:57 Rusko a Ukrajina uzavřely v Istanbulu dohodu o obilí

Rusko a Ukrajina podepsaly dohodu o obnovení vývozu obilí z černomořských přístavů.

Představitelé znepřátelených zemí podepsali dohodu odděleně a na slavnostním ceremoniálu v Istanbulu, který se konal u příležitosti uzavření dohody, se pečlivě vyhnuli tomu, aby seděli u jednoho stolu a podali si ruce.

Hluboce zakořeněné nepřátelství a nedůvěru mezi oběma stranami dále podtrhuje fakt, že jejich vlajky nebyly na ceremoniálu umístěny vedle sebe, přičemž prapor OSN byl umístěn mezi nimi.

12:44 „Přichází nový světový řád“ – Putin označil „globalistickou“ ideologii za „totalitní“

11:42 Průtoky Nord Stream jsou po obnovení vývozu stabilní

Toky ruského plynu plynovodem Nord Stream 1, který tvoří více než třetinu ruského vývozu plynu do Evropské unie, zůstávají stabilní, vyplývá z údajů provozovatelů.

Provoz plynovodu byl obnoven ve čtvrtek po desetidenní odstávce z důvodu údržby v důsledku obav, že by Rusko mohlo podniknout odvetné kroky proti západním sankcím.

Podle internetových stránek společnosti Nord Stream AG zůstaly výstupní toky do Německa na úrovni 40 % kapacity před údržbou.

11:30 Polsko nakoupí od Jižní Koreje stíhačky, tanky a houfnice

Varšavský ministr obrany uvedl, že Polsko nakoupí 48 stíhaček FA-50, první část 180 tanků K2 Black Panther a houfnice z Jižní Koreje, protože země se snaží posílit svou armádu kvůli válce na Ukrajině.

„První letouny by měly být do Polska dodány příští rok,“ řekl Mariusz Blaszczak polskému týdeníku Sieci .

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala v mnoha zemích bývalého východního bloku obavy o bezpečnost. Polsko, které je členem NATO, slíbilo zvýšit výdaje na obranu na tři procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) a více než zdvojnásobit velikost své armády ve snaze odvrátit případné útoky.

08:44 Válka na Ukrajině musí skončit, aby se zabránilo jaderné propasti, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že Rusko, Ukrajina a Západ se musí dohodnout na zastavení konfliktu na Ukrajině, aby se zabránilo „propasti jaderné války“, a trval na tom, že Kyjev by měl přijmout požadavky Moskvy.

„Musíme se zastavit, dosáhnout dohody, ukončit tento nepořádek, operaci a válku na Ukrajině,“ řekl Lukašenko, hlavní spojenec ruského prezidenta Putina, v exkluzivním rozhovoru pro tiskovou agenturu AFP v Minsku.

„Zastavme a pak vymyslíme, jak žít dál,“ řekl během hodinového rozhovoru v Paláci nezávislosti.

21. července 2022


11:22 Rusko tvrdí, že se s USA o mírových rozhovorech na Ukrajině nekontaktovalo

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová prohlásila, že se Spojenými státy neproběhl žádný kontakt ohledně mírových rozhovorů s Ukrajinou.

„Americká administrativa zakazuje svým svěřencům v Kyjevě byť jen pomyslet na rozhovory s námi a zřejmě je nutí bojovat do posledního Ukrajince,“ řekla Zacharovová novinářům.

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou jsou zmrazeny od začátku dubna, kdy zkrachovaly rozhovory o příměří zprostředkované Tureckem v Istanbulu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bagatelizoval vyhlídky na mírové rozhovory, dokud ruská vojska stále okupují ukrajinské území. Ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že mírové rozhovory s Ukrajinou „nemají smysl“.

08:31 Klíčový plynovod z Ruska do Evropy se po přerušení znovu rozbíhá

Provozovatel uvedl, že po desetidenní odstávce kvůli údržbě začal hlavním plynovodem z Ruska do Evropy proudit zemní plyn, ale očekává se, že jeho průtok bude výrazně nižší než plná kapacita.

Plynovod Nord Stream 1 do Německa byl uzavřen od 11. července kvůli každoroční údržbě. V souvislosti s rostoucím napětím kvůli ruské válce na Ukrajině se němečtí představitelé obávali, že plynovod – hlavní zdroj ruského plynu pro zemi, který se na dodávkách plynu do Německa podílí zhruba třetinou – nebude znovu otevřen vůbec.

Provozovatel Nord Stream AG uvedl, že plyn začal opět proudit ve čtvrtek ráno, ale chvíli potrvá, než se jeho tok zvýší, informovala německá tisková agentura dpa. Společnost Nord Stream uvedla, že se očekává podobné množství plynu jako před údržbou.

Šéf německého regulátora sítě však uvedl, že ruský Gazprom ve čtvrtek oznámil dodávky pouze asi 30 procent kapacity plynovodu.

20. července 2022


21:44 Nejvyšší americký generál tvrdí, že Rusko na Ukrajině selhává

Nejvyšší americký generál Mark Milley zdůraznil, že ruská invaze na Ukrajině selhává, a to i přes některé nedávné úspěchy na východě země.

„Zatímco Rusové v posledních několika týdnech a vlastně i měsících dosáhli v Donbasu určitých postupných taktických úspěchů, nepodařilo se jim dosáhnout svých strategických a operačních cílů,“ řekl Milley novinářům.

„Schopný a vzdorovitý ukrajinský lid, jeho hlavní město stále stojí, jeho armáda stále bojuje a jeho lid je nyní více než kdy jindy odhodlán zachovat svou demokracii.“

Dodal, že válka je i nadále „bitvou na vyčerpání“ vedenou převážně pomocí palby na velké vzdálenosti.

20:55 Sebevražedný polský dron zaútočil na největší evropskou jadernou elektrárnu

17:33 Erdogan znovu pohrozil zablokováním nabídek Švédska a Finska do NATO

Turecký prezident zopakoval hrozbu zablokování kandidatur Finska a Švédska na členství v NATO, pokud tyto země nedodrží sliby dané Ankaře.

V rozhovoru s novináři během letu z Teheránu Erdogan uvedl, že téměř všechny severské země včetně Norska se staly „hnízdy teroru“, a dodal, že spojenci NATO Německo, Nizozemsko, Francie, Itálie a Spojené království rovněž umožňují volný pohyb skupinám, které Turecko považuje za „teroristické organizace“, uvádí se v prohlášení, které sdílel jeho úřad.

Finsko a Švédsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, ale narazily na odpor Turecka, které je obvinilo z podpory skupin, jež považuje za „teroristy“.

Tyto tři země podepsaly minulý měsíc na summitu NATO v Madridu dohodu o zrušení veta Ankary výměnou za závazky v oblasti „boje proti terorismu“ a vývozu zbraní.

10:59 Nevidíme, že by Ukrajina chtěla dodržet předběžnou mírovou dohodu, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva nevidí žádnou ochotu Ukrajiny plnit podmínky podle jeho slov předběžné mírové dohody, která byla dohodnuta v březnu.

Putin v televizním komentáři po návštěvě Íránu novinářům řekl, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty nabízejí zprostředkování mezi Ruskem a Ukrajinou. Na otázku ohledně možného setkání se Zelenským Putin uvedl, že Kyjev nedodržel podmínky předběžné mírové dohody, které bylo podle něj v březnu „prakticky dosaženo“.

„Konečný výsledek samozřejmě … závisí na ochotě smluvních stran realizovat dohody, kterých bylo dosaženo. Dnes vidíme, že mocní v Kyjevě takovou ochotu nemají.“

Jednání probíhala v březnu, obě strany předkládaly návrhy, ale k průlomu nedošlo. Zelenskyj tehdy uvedl, že lze věřit pouze konkrétnímu výsledku jednání.

09:33 Šokující odhalení o ukrajinském nákladním letadle s municí, které se zřítilo v Řecku

08:40 Bílý dům vzkázal, že Putinova návštěva v Rusku je „důkazem“ jeho stále větší izolace

Koordinátor Rady pro národní bezpečnost USA pro strategickou komunikaci Kirby prohlásil, že Putinova návštěva Íránu ukazuje, že je na světové scéně stále více izolován.

„Ukazuje to, do jaké míry jsou pan Putin a Rusko stále více izolováni,“ řekl Kirby novinářům v Bílém domě. „Nyní se musí obracet na Írán s žádostí o pomoc.“

Dodal, že tato cesta také ukazuje, že ruská „průmyslová základna těžko drží krok s jeho nevyprovokovanou válkou na Ukrajině“.

Američtí představitelé tvrdili, že Rusko – které čelí sankcím na mikroelektronické čipy, jež jsou životně důležité pro jeho obranný průmysl – hledá vojenské drony v Íránu, na který se rovněž vztahují přísné sankce vedené USA.

Kirby uvedl, že tím, že Putin požaduje od Íránu ozbrojené drony, dává najevo, že to s nalezením vyjednaného řešení války na Ukrajině nemyslí vážně.

15:45 Ruský prezident Putin přijel do Teheránu na jednání

Putin přijel do Teheránu na jednání s íránskými a tureckými představiteli, informovala v úterý odpoledne tisková agentura Interfax.

Oficiálním cílem návštěvy je projednat situaci v Sýrii. Očekává se však, že se rozhovory budou týkat také dopadů války na Ukrajině, zejména jejího vlivu na vývoz obilí.

14:01 Kanadská společnost vyhlásila na ropovodu Keystone po výpadku elektřiny zásah vyšší moci

13:22 EU navrhuje společné nákupy zbraní k doplnění zásob

Evropská komise navrhla vynaložit 512 milionů dolarů (500 milionů eur) na financování společných obranných nákupů členských států s cílem doplnit zásoby zbraní po ruské invazi na Ukrajinu.

Země EU „čerpaly ze svých zásob munice, lehkého a těžkého dělostřelectva, systémů protiletadlové a protitankové obrany, a dokonce i obrněných vozidel a tanků“, uvedl evropský komisař Thierry Breton.

„Tím de facto vznikla zranitelnost, kterou je nyní třeba urychleně řešit,“ dodal.

12:22 Ruský úder zasáhl centrum Kramatorsku, jsou hlášeny oběti

Ruská raketa zasáhla centrum města Kramatorsk v donbaské oblasti Doněck, uvedl starosta.

Starosta Oleksandr Hončarenko napsal na Facebooku, že došlo ke ztrátám na životech, ale neuvedl žádné další podrobnosti. Fotografie zveřejněná na jeho stránkách a na stránkách městské rady na Facebooku ukazovala hořící obytnou budovu.

V dubnu Ukrajina uvedla, že ruská raketa zasáhla vlakové nádraží přeplněné evakuujícími se civilisty a zabila 52 lidí. Rusko odpovědnost za zabití odmítlo. Město se v poslední době připravuje na obnovenou ruskou ofenzívu.

11:30 Evropská komise neočekává, že by Nord Stream 1 byl ve čtvrtek znovu spuštěn

Evropská komise neočekává, že by se plynovod Nord Stream 1 po každoroční desetidenní údržbě, která má skončit ve čtvrtek, znovu spustil, uvedl deník Wall Street Journal s odvoláním na evropského komisaře pro rozpočet Johannese Hahna.

„Pracujeme s předpokladem, že se do provozu nevrátí,“ řekl Hahn podle deníku novinářům v Singapuru.

Hahnovy komentáře přišly poté, co tisková agentura Reuters oznámila, že ruský Gazprom sdělil zákazníkům v Evropě, že nemůže zaručit dodávky plynu kvůli „mimořádným“ okolnostem, což v Evropě zvýšilo obavy, že Moskva ve čtvrtek možná neobnoví provoz plynovodu Nord Stream 1.

18. července 2022


20:50 EU schválila dalších 504 milionů dolarů na zbraně pro Ukrajinu

Ministři zahraničí Evropské unie schválili dalších 500 milionů eur (504 milionů dolarů) na dodávky zbraní Ukrajině, čímž se bezpečnostní podpora bloku od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, zvýšila na 2,5 miliardy dolarů.

„Na dnešním zasedání ministrů zahraničí EU bylo dosaženo politické dohody o páté tranši vojenské pomoci Ukrajině,“ uvedla v prohlášení švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová.

Peníze by měly pomoci EU pokračovat ve společném nákupu vybavení a zásob pro ukrajinskou armádu, včetně smrtících zbraní, které by podle bloku měly být použity k obranným účelům.

Pravidla EU obvykle bloku brání v použití jeho sedmiletého rozpočtu na financování vojenských operací, ale takzvaný Evropský mírový nástroj, který má limit 5 miliard dolarů, je mimo rozpočet a může být použit na poskytnutí vojenské pomoci.

18:59 Gazprom vzkázal Evropě, že nedokáže garantovat dodávky plynu. Přišla reakce z Německa

13:34 Ukrajina potřebuje více vnější pomoci, aby zabránila krizi

Zahraniční partneři Ukrajiny musí zvýšit svou finanční podporu Kyjevu, aby mu pomohli udržet finanční stabilitu během války s Ruskem, uvedl poradce kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského.

Tymofiy Mylovanov uvedl, že současný objem poskytovaných půjček a další pomoci nestačí k financování potřeb Ukrajiny, které se kvůli konfliktu výrazně zvýšily, zatímco příjmy klesly.

12:44 Ruský ministr obrany nařídil armádě zničit ukrajinské rakety dlouhého doletu

Ruský ministr obrany nařídil armádě, aby se prioritně zaměřila na zničení ukrajinských raket dlouhého doletu a dělostřeleckých zbraní, informovala agentura TASS.

Tass citoval Sergeje Šojgua, který během inspekce řekl veliteli bojové skupiny Vostok, že ruské síly by měly „použít chirurgické údery“, aby „rozdrtily nepřátelské raketové a dělostřelecké prostředky dlouhého doletu“.

Pokyn zazněl v souvislosti s tvrzením Kyjeva, že provedl řadu úspěšných úderů na 30 ruských logistických a muničních uzlů s využitím několika raketových systémů s vícenásobným odpalováním, které mu nedávno dodal Západ.

10:40 Zelenskyj suspendoval šéfa ukrajinské bezpečnosti a generálního prokurátora

Dva vrcholní představitelé odvolaní Zelenským byli suspendováni až do ukončení vyšetřování, ale nebyli formálně odvoláni, uvedl vysoký prezidentův poradce.

„Probíhá vyšetřování, a pokud se objeví konkrétní obvinění proti oběma, pak prezident doporučí ukrajinskému parlamentu jejich odvolání,“ uvedl Fisher.

„Je neobvyklé, aby Zelenskyj dělal takové změny – před válkou byl jeho kabinet jako otáčivé dveře, ale od začátku války si kolem sebe nechává v podstatě stejnou skupinu včetně těchto dvou velmi vysokých osobností,“ dodal.

Zelenskyj v neděli uvedl, že Ivan Bakanov byl odvolán z funkce šéfa SBU a Iryna Venediktová byla odvolána z funkce generální prokurátorky, a to s odkazem na desítky případů údajné spolupráce úředníků jejich úřadů s Ruskem.

09:50 Ukrajina uvádí, že dosud bylo zabito 38 450 ruských vojáků

Ukrajinská armáda za poslední den zabila 150 ruských vojáků, uvedl generální štáb ukrajinských ozbrojených sil.

Tím se celkový počet ruských příslušníků ztracených od začátku invaze 24. února zvýšil na 38 450, uvedl generální štáb.

17. července 2022


20:22 Bývalý britský premiér Blair: Éra nadvlády Západu se chýlí ke konci

19:25 Odmítání Západu uznat Krym za ruský je hrozbou, tvrdí Medveděv

Odmítnutí Ukrajiny a mocností NATO uznat autoritu Moskvy nad Krymem představuje pro Rusko „systémovou hrozbu“, prohlásil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.

„Pokud se jakýkoli jiný stát, ať už Ukrajina nebo země NATO, domnívá, že Krym není ruský, pak je to pro nás systémová hrozba,“ řekl Medveděv veteránům druhé světové války, uvedla agentura Interfax.

„Je to přímá a explicitní hrozba, zejména vzhledem k tomu, co se stalo s Krymem. Krym se vrátil do Ruska,“ řekl Medveděv, který nyní působí jako místopředseda ruské bezpečnostní rady.

14:40 Video zveřejněné vedoucím prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem ukazuje, jak raketomet HIMARS americké výroby ničí cíl na jihu Ukrajiny.

„Další ruský sklad zbraní zničen,“ napsal Jermak.

10:45 Osm mrtvých při havárii nákladního letadla v Řecku

Všech osm členů posádky nákladního letadla, které se zřítilo u řeckého města Kavala, při nehodě zahynulo, uvedl srbský ministr obrany.

Letadlo Antonov An-12 převáželo do Bangladéše asi 11 tun zbraní a také miny, když se v sobotu večer zřítilo, uvedl Nebojsa Stefanović.

09:55 Ukrajinské letadlo havarovalo v Řecku; převáželo „nebezpečný materiál“ do Jordánska

09:50 EU zvažuje sankce, protože Rusko je obviněno z ostřelování Ukrajiny z jaderné elektrárny

Evropská unie bude v pondělí jednat o zpřísnění sankcí proti Rusku, protože Moskva je obviňována z využívání největší jaderné elektrárny na kontinentu ke skladování zbraní a odpalování raket na okolní regiony na jihu Ukrajiny.

Situace v dobyté Záporožské jaderné elektrárně je „extrémně napjatá“, uvedl šéf ukrajinské agentury pro atomovou energii Petro Kotin a dodal, že Rusové instalovali raketová odpalovací zařízení a využívají zařízení k ostřelování Dněpru.

Oblastní gubernátor Valentyn Rezničenko popsal „záplavu palby“ a uvedl, že rakety Grad zasáhly obytné oblasti.

16. července 2022


20:03 Bloomberg: EU zaostává za slíbenou pomocí Ukrajině

Pomoc ve výši 9 miliard eur, kterou EU slíbila před dvěma měsíci, na Ukrajinu zatím nedorazila, protože blok čelí vyhlídkám na silné ekonomické bolesti, uvedla agentura Bloomberg. EU se dohodla pouze na tranši ve výši 1 mld.

19:40 Srbský prezident uvedl předpověď, co nastane na Ukrajině

17:00 Polský představitel kritizuje plán EU na omezení spotřeby plynu

Nejvyšší polský úředník odpovědný za energetickou bezpečnost prohlásil, že plány Evropské komise na podporu členských států, aby snížily spotřebu plynu, by porušily národní suverenitu,

„Jedná se o opatření, která jdou nad rámec smluv EU,“ řekl Piotr Naimski, nejvyšší polský úředník odpovědný za energetickou bezpečnost, v rozhovoru pro televizi Republika.

Očekává se, že plán EU, který má být zveřejněn příští týden, bude motivovat průmyslová odvětví, aby spotřebovávala méně plynu a připravila se tak na možné další omezení ruských dodávek.

16:01 „Připravujeme se na členství“ – Saúdská Arábie, Turecko a Egypt plánují vstoupit do BRICS

15:15 Ruský šéf pro vesmír Rogozin byl odvolán Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal z funkce šéfa vesmírné agentury Dmitrije Rogozina, zapáleného nacionalistického politika a jednoho z nejhorlivějších stoupenců moskevské ofenzívy na Ukrajině.

Dekret zveřejněný Kremlem nařídil Rogozinovo odvolání „z funkce generálního ředitele státní vesmírné korporace Roskosmos“ a nahradil ho místopředsedou vlády Jurijem Borisovem.

Nebylo bezprostředně jasné, zda 58letému Rogozinovi, který v květnu prohlásil, že Rusku by trvalo jen půl hodiny, než by v jaderné válce „zničilo“ země NATO, bude nabídnuta nová práce.

14:46 Okamžitě opusťte Ukrajinu, vyzvalo své občany americké velvyslanectví

12:03 HIMARS v akci? V Kaadivce hoří sklad s ruskou municí

10:33 Ukrajina žádá o zvláštní tribunál pro ruskou invazi

Ukrajinský vůdce Zelenskyj vyzval k vytvoření „zvláštního tribunálu“, který by vyšetřil ruskou invazi do jeho země.

„Stávající soudní instituce nemohou postavit před soud všechny viníky. Proto je zapotřebí zvláštní tribunál, který by se zabýval zločinem ruské agrese proti Ukrajině,“ uvedl Zelenskyj prostřednictvím videospojení na konferenci v Haagu zaměřené na válečné zločiny na Ukrajině.

Podle něj by měl tribunál „zajistit spravedlivé a zákonné potrestání těch, kteří tuto sérii katastrof zapříčinili“.

09:40 Putin podepsal zákon o zajištění operací ozbrojených sil v zahraničí

Mezi zvláštní vládní opatření patří také „odblokování státních rezervních prostředků, dočasné zapojení mobilizačních kapacit a zařízení“.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o zajištění protiteroristických a jiných operací ruských ozbrojených sil, jiných sil, protiteroristických a jiných operačních jednotek v zahraničí. Dokument byl ve čtvrtek zveřejněn na oficiálních stránkách s právními informacemi.

Zákon dává ruské vládě pravomoc zavádět zvláštní ekonomická opatření. Umožňuje také státním zadavatelům – ministerstvu obrany, ministerstvu pro mimořádné situace, Národní gardě, Federální bezpečnostní službě a Federální ochranné službě – rozšířit nebo snížit objem zboží a služeb v rámci jejich smluv.

14. července 2022


16:00 45 zemí se zavázalo koordinovat důkazy o válečných zločinech na Ukrajině

Více než 40 amerických a evropských soudních orgánů se dohodlo, že budou koordinovat vyšetřování podezření z válečných zločinů na Ukrajině, a to krátce poté, co podle Kyjeva došlo k ruskému raketovému útoku, při němž byli zabiti civilisté daleko od frontové linie.

Na konferenci v Haagu – sídle Mezinárodního trestního soudu (ICC) – podepsaly země politické prohlášení o spolupráci při vyšetřování.

Přislíbily rovněž 20 milionů eur (20 milionů dolarů) na pomoc ICC, jakož i úřadu generálního prokurátora na Ukrajině a podpůrným snahám OSN.

14:40 „Nemůžeme ho nechat vyhrát!“ Válka na Ukrajině může trvat dlouho, uvedl Biden

11:14 Osm mrtvých po útoku ruskou raketou na Vinnycji

Při ruském raketovém útoku na středoukrajinské město Vinnycja zahynulo osm lidí, uvedl úřad prezidenta Zelenského.

„Jsou tu mrtví a zranění,“ napsal Serhij Borzov, gubernátor Vinnycké oblasti, v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram. Policie později uvedla původní počet dvou mrtvých a šesti zraněných a uvedla, že hoří asi 50 vozidel.

09:44 Ukrajinská armáda zahájila nový útok na ruské síly v Chersonu

Ukrajinské síly zasáhly dvě vojenská kontrolní stanoviště a přistávací plochu v Ruskem ovládané oblasti na jihu Ukrajiny.

Při novém útoku na Novou Kachovku v Chersonské oblasti zahynulo 13 „okupantů“, citoval mluvčí Oděské oblastní správy Serhij Bratčuk operační velení Jih. Neuvedl žádné důkazy o počtu mrtvých.

Ruské ministerstvo obrany se bezprostředně nevyjádřilo.

13. července 2022


21:00 Ruský Gazprom již nemůže zaručit provoz plynovodu Nord Stream 1 do Německa.

Odůvodnil to tím, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu zpět.

13:43 Ukrajina oficiálně přiznala nelegální prodej zbraní darovaných Západem

12:24 Kreml doufá, že se Biden nebude snažit poštvat Saúdskou Arábii proti Rusku

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádřil naději, že návštěva prezidenta Joea Bidena v Saúdské Arábii nebude využita ke snaze podpořit protiruské vztahy v době, kdy se Spojené státy snaží přesvědčit Rijád, aby zvýšil těžbu ropy při rostoucích cenách.

Peskov dodal, že Rusko, které je po Saúdské Arábii druhým největším světovým vývozcem ropy a největším světovým vývozcem zemního plynu, si vysoce cení spolupráce se Saúdskou Arábií v rámci skupiny předních světových producentů ropy OPEC+.

„Velmi si vážíme našich vztahů a naší interakce s Rijádem a rozhodně doufáme, že budování vztahů a rozvoj vztahů mezi Rijádem a dalšími světovými metropolemi nebude v žádném případě namířeno proti nám,“ řekl v každodenním konferenčním hovoru s novináři.

12:30 Kuleba říká, že pro vývoz obilí je nutná „jistota“, ale dohoda je na dosah

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba novinářům řekl, že je třeba „zajistit bezpečnost“, aby lodě s obilím mohly bezpečně proplouvat ukrajinskými přístavy.

„Bezpečnost pro nás znamená, že [ruské] námořnictvo nebude moci napadnout naše přístavy z moře v… těchto otevřených koridorech, protože nevíte, víte, nemůžeme Rusům věřit,“ citovala Kulebu agentura AP.

V rozhovoru pro španělský list El Pais vyjádřil optimismus a zdůraznil, že Ukrajina je „připravena vyvážet obilí na mezinárodní trh“. „Jsme dva kroky od dohody s Ruskem,“ řekl Kuleba.

08:57 Ruskem podporovaní separatisté tvrdí, že ukrajinské síly střílely na Luhansk pomocí HIMARSů

Ruskem podporovaní separatisté ze samozvané Luhanské lidové republiky (LLR) tvrdí, že Ukrajina vypálila na Luhansk několik raket z vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů (HIMARS) darovaných USA.

„Ze strany ozbrojených formací Ukrajiny bylo zaznamenáno ostřelování: 23.35 ze směru od osady Artemovsk (Bachmut) směrem k osadě Luhansk za použití raketometů HIMARS MLRS (devět raket),“ uvedl zástupce LPR na Telegramu, informovala ruská státní tisková agentura RIA.

12. července 2022


18:22 USA oznámily další pomoc Ukrajině ve výši 1,7 miliardy dolarů

Ministerstvo financí Spojených států oznámilo, že pošle Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 1,7 miliardy dolarů, aby pomohlo financovat obnovu země po ruské invazi.

„Tato pomoc pomůže ukrajinské demokratické vládě zajistit základní služby pro obyvatele Ukrajiny,“ uvedla v prohlášení ministryně financí Janet Yellenová. Tyto prostředky jsou součástí balíčku pomoci ve výši 7,5 miliardy dolarů, který v květnu podepsal prezident Joe Biden.

15:05 Westinghouse postaví ukrajinskou jadernou elektrárnu

Americké energetické konsorcium Westinghouse oznámilo, že v souvislosti s hrozící energetickou krizí v této válkou zmítané zemi postaví ukrajinskou jadernou elektrárnu.

Společnost Westinghouse uvedla, že dokončí výstavbu dvou bloků v elektrárně Chmelnickij ve střední Ukrajině, která bude fungovat na palivové tyče vyrobené v USA namísto paliva ruské výroby.

„Jedná se o významné kroky pro energetickou nezávislost Ukrajiny,“ uvedl David Durham, prezident společnosti Westinghouse Energy Systems, v pondělním prohlášení.

Navzdory výbuchu v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986 vyrábí Ukrajina téměř polovinu elektřiny ve čtyřech jaderných elektrárnách.

12:35 Poprvé po 20 letech má 1 euro stejnou hodnotu jako 1 dolar

11:15 Rusko a Ukrajina budou s OSN jednat o obilné krizi v Turecku

Nové kolo jednání mezi Ruskem, Ukrajinou, Tureckem a OSN o vývozu obilí z Ukrajiny se uskuteční ve středu v Istanbulu, informovala agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí.

Ukrajina je klíčovým vývozcem zemědělských produktů a její neschopnost dodávat životně důležité zásoby obilí způsobila prudký nárůst cen potravin, což prohloubilo obavy z celosvětové potravinové krize.

10:33 Putin podepsal dekret o ruském občanství pro všechny Ukrajince

09:16 Kyjevské síly útočí na okupovaný Cherson

Počet obětí raketového útoku na obytný dům ve městě Chasiv Jar vzrostl na 34, uvedla ukrajinská Státní služba pro mimořádné situace.

Mezi mrtvými je i devítiletý chlapec, uvádí služba.

„Pod troskami je stále mnoho lidí. Zranění jsou odváženi do nemocnice, ale mnoho lidí je zablokováno ve svých bytech a domech,“ dodal Leonťjev.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že jejich síly zničily muniční sklad v Nové Kachovce. Mluvčí oděské administrativy Serhij Bratčuk na svém kanálu Telegram napsal, že v Nové Kachovce je nyní „mínusový“ muniční sklad.

11. července 2022


21:47 Válka na Ukrajině představuje riziko šíření drog a obchodování s lidmi

Evropská unie musí spolupracovat s Ukrajinou a Moldavskem, aby omezila kriminální a bezpečnostní rizika, která způsobila ruská invaze, varovala evropská komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

„Viděli jsme to již dříve, obchod se střelnými zbraněmi, obchod s lidmi, obchod s drogami [a] riziko infiltrace teroristů,“ uvedla Johanssonová na tiskové konferenci po neformálním zasedání ministrů vnitra EU v Praze.

19:11 ČR a Německo si pomůže v případě zastavení dodávek ruského plynu

Německo a Česká republika podepsaly společné prohlášení, v němž se zavázaly překonat závislost na fosilních palivech z Ruska a urychlit přechod na nízkouhlíkovou energetiku, protože klesající dovoz ruského plynu ohrožuje bezpečnost dodávek v celé Evropě.

„Dohodu o solidárních opatřeních k zajištění bezpečnosti dodávek plynu mezi našimi zeměmi dokončíme před začátkem nadcházející zimní sezóny,“ uvádí se v prohlášení.

Bylo vydáno v době, kdy největší jednotlivý plynovod přivádějící ruský plyn do Německa zahájil každoroční údržbu, přičemž se očekává, že tok bude zastaven na 10 dní, ale vlády, trhy a společnosti se obávají, že by se odstávka mohla prodloužit kvůli válce na Ukrajině.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck, který je na návštěvě Prahy, a český ministr průmyslu Jozef Sikela uvedli, že je třeba se připravit na různé varianty, včetně toho, že dodávky plynovodem Nord Stream 1 nebudou obnoveny, až 21. července skončí plánovaná údržba.

16:11 Bolsonaro je blíko k dohodě o nákupu levnější nafty z Ruska

Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že jeho vláda je blízko k dohodě s Moskvou o nákupu mnohem levnější nafty z Ruska.

Bolsonaro, který má přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, neuvedl žádné další podrobnosti o možné dohodě.

Vysoké ceny pohonných hmot poškodily jeho naděje na znovuzvolení před říjnovým prezidentským hlasováním a v průzkumech veřejného mínění zaostává za bývalým brazilským vůdcem Luizem Inaciem Lulou da Silvou.

15:23 Putin a Lukašenko jednají o společných krocích proti Litvě kvůli Kaliningradu

Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko jednali o možných společných opatřeních proti Litvě kvůli podle nich „nezákonným“ tranzitním omezením, která se týkají Kaliningradu, uvedl Kreml.

„Důraz byl kladen na situaci v souvislosti s nezákonnými omezeními, která Litva uvalila na tranzit zboží do Kaliningradské oblasti,“ uvedl Kreml v prohlášení po pondělním telefonickém jednání dvojice. „V této souvislosti byly projednány některé možné společné kroky.“

Vilnius od poloviny června omezil tranzit zboží, na který Evropská unie uvalila sankce, do Kaliningradu, ruské oblasti sevřené mezi členskými státy NATO Litvou a Polskem.

13:05 Mimořádné zasedání ruského parlamentu proběhne 15. července

Dolní komora ruského parlamentu se sejde 15. července na mimořádném zasedání, rozhodla její rada, jen několik dní poté, co prezident Vladimir Putin varoval, že Moskva sotva zahájila ofenzívu na Ukrajině.

Ruský parlament, ovládaný stranou, která vždy podporuje Putina, neprozradil, o čem se bude na mimořádné schůzi jednat.

Vladimir Vasiljev, šéf strany Jednotné Rusko, která má ve 450členném parlamentu 325 křesel, uvedl, že zákonodárci budou projednávat více než 60 otázek.

Putin využil čtvrtečního setkání s vedoucími představiteli parlamentu k tomu, aby vyzval Spojené státy a jejich spojence, aby se pokusili porazit Rusko na Ukrajině. Zopakoval také, že cílů „speciální vojenské operace“, kterou Moskva sama označuje, bude „dosaženo“.

10:50 Bývalý polský prezident Walesa vyzval ke snížení počtu obyvatel Ruska na 50 milionů

08:55 Ukrajina plánuje použít západní zbraně k znovudobytí jižního území

Ukrajina shromažďuje milionové bojové síly vybavené západními zbraněmi, aby získala zpět své jižní území od Ruska, řekl ministr obrany země deníku The Times.

Ve svém prvním rozhovoru pro britské noviny od zahájení invaze Oleksij Reznikov uvedl, že prezident Zelenskyj nařídil ukrajinské armádě, aby znovu dobyla okupované pobřežní oblasti, které jsou pro ekonomiku země životně důležité.

„Chápeme, že z politického hlediska je to pro naši zemi velmi potřebné. Prezident proto vydal rozkaz nejvyššímu vojenskému veliteli, aby vypracoval plány. Poté generální štáb dělá domácí úkoly a říká, že k dosažení tohoto cíle potřebujeme XYZ,“ řekl. „To je moje práce. Píšu dopisy kolegům v partnerských zemích, generálové mluví o tom, proč potřebujeme tento druh výzbroje, a pak dostáváme politická rozhodnutí.“

Reznikov řekl deníku The Times, že intenzita války rychle vyčerpává zásoby ze sovětské éry: „Byl to dlouhý proces, měsíc a půl, ale máme výsledek. Ukrajina měla ozbrojené síly ze sovětské éry s třicet let starými zbraněmi. To jsme změnili za tři měsíce.“

10. července 2022


20:34 Za vyvolání nepokojů na Srí Lance může Rusko, tvrdí USA

19:05 Ukrajinští vojáci zahájili vojenský výcvik vedený Spojeným královstvím

Do Velké Británie dorazila první skupina ukrajinských vojáků, kteří se účastní nového vojenského výcvikového programu.

Podle britského ministerstva obrany zahájily britské síly výcvik ukrajinských vojáků v rámci nového programu, který jim má pomoci v boji proti ruské invazi.

Britský ministr obrany Ben Wallace navštívil vojenský tábor na severozápadě země, kam má přijet až 10 000 ukrajinských vojáků na vojenský výcvik.

14:05 Rusko zasáhlo hangáry s dělostřeleckými zbraněmi americké výroby

Podle ruského ministerstva obrany ruské síly zasáhly dva hangáry ukrajinské armády, v nichž jsou uskladněny houfnice M777 americké výroby.

Hangáry se nacházejí poblíž Kostantinovky v Doněcké oblasti, uvedlo ministerstvo obrany.

13:40 10 mrtvých při raketovém útoku na obytný dům

Počet mrtvých při ruském raketovém útoku, který zničil pětipatrový bytový dům ve východní Doněcké oblasti, se podle úředníků zvýšil na 10.

Pavlo Kyrylenko, gubernátor Doněcké oblasti, uvedl, že v troskách mohou být uvězněny asi tři desítky lidí. Záchranáři navázali kontakt se dvěma lidmi, kteří jsou pod troskami, uvedl v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

Ukrajinské záchranné služby původně uváděly šest mrtvých, později však uvedly, že počet obětí vzrostl na deset. Kolik lidí se ještě může nacházet v troskách, neuvedla.

11:59 Inflaci vyřeší jen jedna věc. Ropný miliardář přináší odpověď

10:24 Ukrajinský hněv nad rozhodnutím Kanady vrátit opravenou turbínu

Ukrajinsko-kanadský kongres odsoudil rozhodnutí kanadské vlády vrátit opravenou ruskou turbínu do Německa kvůli údržbě plynovodu Nord Stream 1.

Alexandra Chyczijová, národní prezidentka Ukrajinského kanadského kongresu, v prohlášení uvedla: „Naše komunita je hluboce zklamána rozhodnutím kanadské vlády podlehnout ruskému vydírání.“

Podle něj Kanada vytváří „nebezpečný precedens, který povede k oslabení režimu sankcí uvalených na Rusko“.

09:03 Kanada udělí výjimku ze sankcí a vrátí opravenou turbínu pro Nord Stream 1

Kanada udělí výjimku ze sankcí, aby mohla do Německa vrátit opravené ruské turbíny potřebné pro údržbu plynovodu Nord Stream 1, uvedl v prohlášení kanadský ministr přírodních zdrojů.

Kanada rovněž oznámila, že rozšíří sankce proti ruskému energetickému sektoru o průmyslovou výrobu.

9. července 2022


19:54 V roce 2018 se Trumpovi Němci vysmáli, nyní se ukázalo, že měl pravdu

18:58 Zelenskyj odvolal ukrajinského velvyslance v Praze

Ukrajinská prezidentská kancelář informovala o odvolání českého velvyslance v Praze ukrajinským prezidentem Zelenským.

Odvoální se mělo týkat také vylvaslanců v Německu, Maďarsku, Indii a Norsku.

17:44 Rusko může přijmout „tvrdá“ opatření kvůli tranzitu přes Kaliningrad

Rusko varovalo Litvu a Evropskou unii, že by proti nim mohlo přijmout „tvrdá opatření“, pokud nebude obnoven tranzit některého zboží do a z ruské exklávy Kaliningrad.

„Pokud se situace v nejbližších dnech nestabilizuje, pak Rusko přijme vůči Litvě a Evropské unii tvrdá opatření,“ uvedla v prohlášení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „Vyřešení této záležitosti trvá příliš dlouho.“

Litva zakázala tranzit zboží podléhajícího sankcím EU přes své území do pobaltské exklávy a z ní. Rusko se zavázalo k odvetným opatřením.

15:50 Rusko se snaží „rozpoutat opravdové peklo“, říká ukrajinský guvernér

Ruským silám se daří „rozpoutat pravé peklo“ v průmyslovém srdci východní Ukrajiny, přestože se objevily zprávy o jejich operační pauze, uvedl regionální gubernátor.

Na východě a jihu Ukrajiny bylo hlášeno smrtící ruské ostřelování.

Luhanský gubernátor Serhij Hajdaj uvedl, že Rusko v noci na dnešek podniklo v provincii více než 20 dělostřeleckých, minometných a raketových úderů a jeho síly se tlačí k hranici se sousedním Doněckem.

11:55 Biden chválí americké zpravodajské služby za varování před Putinem:

Americký prezident Joe Biden poděkoval pracovníkům Ústřední zpravodajské služby za to, že varovali svět před plány ruského prezidenta Vladimira Putina na invazi na Ukrajinu.

Při příležitosti 75. výročí založení CIA Biden řekl: „Díky neuvěřitelné práci našich zpravodajských profesionálů jsme byli schopni varovat svět před tím, co Vladimir Putin plánuje na Ukrajině.“

Dodal: „Odhalení Putinova plánu udělalo obrovskou díru do přetvářky a zdiskreditovalo jeho lži o tom, co jsme na Ukrajině dělali.“

09:30 „Co si tenhleten par*chant dovoluje,“ rozohnil se Okamura nad ukrajinským velvyslancem

09:21 Zelenskyj chválí USA za posílání dalších zbraní

Ukrajinský prezident poděkoval svému protějšku Joe Bidenovi za „pokračující účinnou podporu“ jeho země v boji proti Rusku, včetně nových dodávek odpalovacích zařízení HIMAR.

„Je to to, co nám pomáhá tlačit na nepřítele. Vážíme si této podpory! Pojďme společně k vítězství!“, řekl.

8. července 2022


19:24 Ukrajina naléhá na Kanadu, aby nepředávala plynové turbíny Rusku

19:30 Mexiko zůstane v otázce Ukrajiny neutrální, uvedl prezident

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador prohlásil, že jeho administrativa zachová neutrální postoj k ukrajinsko-ruskému konfliktu i po nadcházející schůzce s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Lopez Obrador dostal na tiskové konferenci řadu otázek o tom, jak by jeho návštěva ve Washingtonu příští týden mohla ovlivnit postoj Mexika ke konfliktu. Řekl, že Mexiko zůstane neutrální a že doufá, že dojde k příměří.

16:16 Virální video ukazuje jihokorejskou stíhačku nové generace na vzletové dráze

12:51 Kdo zaplatí obnovu Ukrajiny?

Více než čtyři měsíce trvající válka zničila na Ukrajině nespočet měst a obcí. Její spojenci však chtějí začít s obnovou co nejdříve.

Více než 40 států a mezinárodních organizací vytyčilo priority pro obnovu Ukrajiny. Sešly se ve švýcarském Luganu a dohodly se na Luganských zásadách.

Nejedná se však o malý úkol. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal odhaduje, že náklady na obnovu dosáhnou 750 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že válka stále zuří, není tato diskuse poněkud předčasná?

09:29 Vezmeme si Aljašku „zpět“, pronesl bizarní hrozbu ruský politik

09:15 Lavrov odmítá „zběsilou“ kritiku Západu na G20

Ruský ministr zahraničí Lavrov odmítl „zběsilou“ kritiku Západu ohledně války na Ukrajině na zasedání G20 a pokáral ruské soupeře za to, že zmařili příležitost řešit globální ekonomické otázky.

„Během diskuse se západní partneři vyhnuli tomu, aby se řídili mandátem G20, aby se zabývali otázkami světové ekonomiky,“ řekl Lavrov.

Západ podle něj v diskusi „téměř okamžitě, jakmile se ujal slova, odbočil k zuřivé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině. ‚Agresoři‘, ‚útočníci‘, ‚okupanti‘ – slyšeli jsme dnes spoustu věcí,“ řekl Lavrov.

7. července 2022


22:00 Ukrajina si nárokuje kontrolu nad Hadím ostrovem

Ukrajinská armáda tvrdí, že získala zpět kontrolu nad symbolickým Hadím ostrovem v Černém moři poté, co tam tento týden po stažení ruských sil vztyčila svou vlajku.

„Fakticky jsme obnovili naši kontrolu nad Hadím ostrovem,“ uvedl podle ukrajinské tiskové agentury Interfax vysoký představitel ukrajinské armády Oleksij Gromov.

Dodal, že ukrajinské síly mají nad ostrovem „fyzickou kontrolu“.

18:22 NATO neplánuje zřídit základny ve Finsku a Š védsku poté, co Putin přinesl varování?

14:40 Ruští politici oslavují pád Johnsona a říkají, že „hloupý klaun“ je pryč

Ruští politici oslavují pád Borise Johnsona a označují britského vůdce za „hloupého klauna“, který se konečně dočkal spravedlivé odměny za vyzbrojování Ukrajiny proti Rusku.

„Nemá nás rád, my ho také nemáme rádi,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov krátce předtím, než Johnson stanul v Downing Street, aby oznámil svou rezignaci.

Ruský magnát Oleg Děripaska na Telegramu uvedl, že jde o „neslavný konec“ pro „hloupého klauna“, jehož svědomí bude poznamenáno „desítkami tisíc životů v tomto nesmyslném konfliktu na Ukrajině“.

„Klaun odchází,“ uvedl předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. „Je to jeden z hlavních ideologů války proti Rusku do poslední Ukrajiny. Evropští lídři by se měli zamyslet nad tím, kam taková politika vede.“

13:22 Ukrajinský poradce děkuje Johnsonovi za podporu Ukrajiny

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského poděkoval odcházejícímu britskému premiérovi Borisi Johnsonovi za to, že vždy stál v čele podpory Ukrajiny.

Mychajlo Podoljak ve videu, které doprovází příspěvek na Twitteru, dodal, že Johnson, který prohlásil, že ve funkci premiéra skončí, byl „člověkem, který od počátku“ ruské invaze na Ukrajinu začal nazývat věci pravými jmény.

11:59 Rusko tvrdí, že válečné letadlo zasáhlo ukrajinské jednotky na Hadím ostrově

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské vojenské letadlo v noci zasáhlo ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři krátce poté, co ukrajinské jednotky prohlásily, že nad ostrovem vztyčily svou vlajku.

Andrij Jermak, náčelník štábu ukrajinského prezidenta, zveřejnil na Twitteru video, na němž tři vojáci vztyčují velkou ukrajinskou vlajku na ostrově, ze kterého se ruské síly stáhly 30. června poté, co se dostaly pod těžké ostřelování ukrajinským dělostřelectvem.

Na denním brífinku ruského ministerstva obrany mluvčí generálporučík Igor Konašenkov uvedl, že část ukrajinského oddílu na ostrově byla „zničena“.

08:55 Rusku nelze dovolit, aby zasedání G20 využívalo jako platformu, říká německý ministr

Německý ministr zahraničí prohlásil, že Rusku nesmí být dovoleno využít zasedání skupiny G20 jako platformy vzhledem k jeho válce na Ukrajině.

„Je v zájmu nás všech zajistit, aby bylo respektováno a dodržováno mezinárodní právo. To je společný jmenovatel,“ uvedla Annalena Baerbocková v prohlášení před svým příletem na Bali.

„A je to také důvod, proč nebudeme jednoduše stát stranou a nedovolíme Rusku, aby schůzku využilo jako platformu.“

08:23 Zasedání G20 nemůže být kvůli ruské invazi obvyklé, říká představitel USA

Zasedání ministrů zahraničí zemí G20, které se tento týden koná na Bali, nemůže být kvůli situaci v Rusku obvyklé, uvedl vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí.

Spojené státy se chtějí ujistit, že nic z jednání skupiny G20 neposkytne legitimitu tomu, co Rusko dělá na Ukrajině, uvedl úředník a dodal, že zasedání bude dobrou příležitostí k prosazení agendy potravinové bezpečnosti.

Úředník uvedl, že Antony Blinken uspořádá třístranné setkání se svými japonskými a jihokorejskými protějšky a že jeho setkání s čínským ministrem zahraničí se týká odpovědného řízení vzájemných vztahů.

06. července 2022


20:01 Jaká by podle Trumpa byla inflace, kdyby byl stále prezidentem?

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/jaka-by-podle-trumpa-byla-inflace-kdyby-byl-stale-prezidentem/

16:59 Rusko tvrdí, že na Ukrajině zničilo dva americké raketové systémy

Ruské ozbrojené síly podle ruského ministerstva obrany zničily na východě Ukrajiny dva moderní raketové systémy HIMARS americké výroby a jejich muniční sklady.

Ministerstvo uvedlo, že Rusko zničilo dvě odpalovací zařízení pro vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS), které USA a jejich spojenci dodávají Kyjevu.

Rovněž uvedlo, že ruské síly zničily dva muniční sklady skladující rakety pro HIMARS poblíž frontové linie ve vesnici jižně od Kramatorsku v ukrajinské Doněcké oblasti – hlavním ohnisku zájmu ruských vojsk po dobytí Luhansku o víkendu.

14:40 EU se během českého předsednictví zaměřuje na dodávky energie

V souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině se Evropská unie více zaměřila na energetiku a Česká republika představila své priority po převzetí předsednictví bloku.

„Musíme se připravit na další přerušení dodávek plynu, dokonce i na úplné přerušení dodávek z Ruska,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu.

Její komise má 20. července představit nouzový plán na zabezpečení dodávek energie, který by pomohl přesměrovat toky plynu v rámci EU tam, „kde je ho nejvíce potřeba“.

12:20 Únik hovoru Putin-Macron porušil diplomatickou etiketu, řekl Lavrov

Ruský ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že zveřejnění telefonátu mezi prezidentem Emmanuelem Macronem a ruským vůdcem Vladimirem Putinem je porušením „diplomatické etikety“.

„Diplomatická etiketa nepředpokládá jednostranný únik (takových) nahrávek,“ řekl Lavrov na cestě do Vietnamu. Lavrov dodal, že se Rusko nemá za co stydět za obsah rozhovoru mezi oběma lídry.

Podrobnosti důvěrného hovoru několik dní před vojenskou operací Moskvy na Ukrajině odhalila televizní stanice France 2 v dokumentu o postupu francouzského prezidenta v konfliktu.

10:22 Setkání Blinkena a Lavrova na summitu G20 je nepravděpodobné

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price uvedl, že neočekává žádné setkání mezi americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na setkání ministrů zahraničí skupiny G20, které se uskuteční tento týden na Bali.

„Nejsem v pozici, abych procházel choreografii, ale rozhodně bych neočekával žádné setkání mezi ministrem Blinkenem a ministrem zahraničí Lavrovem,“ dodal.

07:55 Ukrajina říká, že na obnovu potřebuje 750 miliard dolarů, chce využít zabavený ruský majetek

5. července 2022


19:55 Doněcký gubernátor vyzývá k evakuaci 350 tisíc občanů

Gubernátor doněcké oblastní správy v úterý novinářům řekl, že občané se musí z regionu evakuovat, aby zachránili životy a umožnili ukrajinské armádě lépe bránit města.

„Jakmile bude méně lidí, budeme se moci více soustředit na našeho nepřítele a plnit naše hlavní úkoly,“ řekl Pavlo Kyrylenko na tiskové konferenci v Kramatorsku.

18:05 OSN odsoudila „nesmyslnou válku“ na Ukrajině

Šéfka OSN pro lidská práva odsoudila „nesmyslnou válku“ na Ukrajině a požádala o ukončení „nesnesitelného“ utrpení civilistů, které invaze rozpoutala.

16:44 Rusko zaútočilo na americkou základnu v Sýrii, kde bojují bojovníci podporovaní USA

13:44 Finsko v důsledku sankcí EU zabavilo stovky ruských nákladních vozů

Finsko v důsledku sankcí Evropské unie zabavilo téměř 1 000 nákladních vozů patřících ruským společnostem, jak uvedl finský státní železniční operátor VR a dopis ruského železničního monopolu, do kterého nahlédla tisková agentura Reuters.

12:11 Ukrajinská armáda poděkovala Česku za dodávku tanků T-72

10:30 Končí zbraně dodané USA na Ukrajinu na darknetových tržištích?

09:37 Zelenskyj chválí MOV za podporu zákazů ruských sportovců

Zelenskyj poděkoval Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) za podporu zákazu účasti ruských týmů a sportovců ve většině olympijských sportů, a to před úterním soudním slyšením, které má napadnout rozhodnutí v mezinárodním fotbale.

Zelenskyj se v neděli v Kyjevě setkal s prezidentem MOV Thomasem Bachem a ocenil „jeho neochvějný postoj“ ke sportovním sankcím proti Rusku a jeho spojenci Bělorusku, uvádí se v přečteném záznamu z návštěvy, který poskytla jeho prezidentská kancelář.

MOV doporučil sportovním představitelům jednat 28. února a fotbalové orgány FIFA a UEFA později téhož dne vydaly společné rozhodnutí. V úterý se proti němu odvolala ruská fotbalová federace u Sportovního arbitrážního soudu v domovském městě olympijských her, švýcarském Lausanne.

MOV rovněž uvedl, že od začátku války nyní ztrojnásobil svůj fond pro ukrajinský sport na 7,5 milionu dolarů.

4. července 2022


18:10 EU zřídí platformu pro obnovu válečného konfliktu na Ukrajině

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie vytvoří platformu pro koordinaci obnovy Ukrajiny.

Platforma bude sloužit ke zmapování investičních potřeb, koordinaci činností a usměrňování zdrojů, uvedla von der Leyenová na konferenci o obnově Ukrajiny.

15:40 Britský ministr zahraničí prohlásil, že Rusové musí nést odpovědnost za válku na Ukrajině

Rusko musí pomoci zaplatit za škody, které způsobilo Ukrajině během „strašlivé války“, a Kyjev potřebuje pomoc při oživení své poničené ekonomiky, řekla britská ministryně zahraničí Liz Trussová agentuře Reuters.

„Rusko se musí zodpovídat za tuto děsivou válku,“ uvedla Trussová na okraj konference o obnově Ukrajiny v Luganu. „Zkoumáme možnosti nasazení ruských prostředků.“

Británie se zabývá legislativou, která by umožnila zabavit majetek osobám odpovědným za válku, dodal Truss.

12:58 Turecko zastavilo ruskou loď, vyšetřuje ukrajinské nároky

Turecko zastavilo nákladní loď plující pod ruskou vlajkou u pobřeží Černého moře a vyšetřuje ukrajinské tvrzení, že převážela ukradené obilí, uvedl vysoký turecký představitel.

Ukrajinský velvyslanec v Turecku v neděli uvedl, že loď Zhibek Zholy byla zadržena tureckými celními orgány. Podle úředníka a dokumentů, do nichž nahlédla agentura Reuters, Ukrajina již dříve požádala Turecko o zadržení plavidla.

11:20 Ukrajina obnovila pozvání k návštěvě papeže

Ukrajina obnovila pozvání papeže Františka na návštěvu Ukrajiny a vyzvala ho, aby se nadále modlil za její lid, uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí.

09:55 Slovensko předalo Ukrajině další 4 vrtulníky Mi-17. Video zachycující přepravu vrtulníků se šíří v místních médiích.

08:33 Zelenskyj se zavázal znovu dobýt Lysyčansk

Ukrajinský prezident přiznal, že se jeho síly stáhly z rozbombardovaného města Lysyčansk, ale slíbil, že se zpožděním získá kontrolu nad ztraceným územím s pomocí západních zbraní dlouhého doletu.

„Pokud velitelé naší armády stahují lidi z určitých bodů na frontě, kde má nepřítel největší převahu v palebné síle, a to se týká i Lysyčanska, znamená to jediné,“ řekl Zelenskyj ve svém nočním videopřenosu.

„Že se vrátíme díky naší taktice, díky zvýšení dodávek moderních zbraní.“

3. července 2022


16:50 Západ blokuje mír s Ukrajinou, tvrdí Peskov

Moskva obvinila západní země, že brání mírovým jednáním s Ukrajinou a protahují tak válku.

„Nyní nastal okamžik, kdy západní země vsadily vše na pokračování války,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve státní televizi.

Západ pod vedením Spojených států nedovoluje Ukrajincům „přemýšlet o míru, ani o něm mluvit, ani o něm diskutovat“, řekl Peskov.

13:24 Ruský ministr obrany informoval o dobytí Lysyčanska

Ruský ministr obrany uvedl, že moskevské síly ovládly poslední velké město v ukrajinské Luhanské provincii, které je pod kontrolou Ukrajiny.

Ministr obrany Sergej Šojgu sdělil prezidentu Vladimiru Putinovi, že „v důsledku úspěšných vojenských operací ozbrojené síly Ruské federace společně s jednotkami Lidové milice Luhanské lidové republiky plně ovládly město Lysyčansk“, informují ruské tiskové agentury.

11:39 Některé ukrajinské rakety mohly zasáhnout obytnou oblast Belgorodu

„Snažíme se dát dohromady, co přesně se stalo, prostřednictvím zpráv na sociálních sítích. Al-Džazíra nemůže v tuto chvíli potvrdit nic z toho, co říká kterákoli ze stran,“ uvedl Alan Fisher z Al-Džazíry, který se hlásí z Kyjeva.

„Zdá se, že někde bylo vypáleno asi 25 raket směrem na letiště, které je ruskou základnou v Belgorodu. Zdá se, že některé z těchto raket mohly zasáhnout obytnou oblast. To určitě říkají média…“ řekl.

„To samozřejmě navazuje na ruský útok z minulého týdne, který zasáhl nákupní centrum, a pak jsme v pátek viděli 21 mrtvých v Oděse a Ukrajinci obviňovali Rusy, že záměrně míří na obytné oblasti.“

08:44 Politici ve Švýcarsku vypracují „Marshallův plán“ pro Ukrajinu

Představitelé desítek zemí a mezinárodních organizací se v pondělí a úterý sejdou ve švýcarském Luganu, aby diskutovali o obnově Ukrajiny a doufají, že se jim podaří vypracovat „Marshallův plán“ pro obnovu země navzdory pokračující ruské invazi na Ukrajinu.

Tento plán by měl „bezpodmínečně“ obsahovat environmentální složku, uvedl komisař Evropské unie pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius.

Hovořil o masovém ničení lesů, půdě pokryté minami a zákopy, chemickém znečištění šířeném municí a kontaminovaných vodních tocích a půdě.

„Cena [za životní prostředí] se každým dnem zvyšuje, protože vidíme, že barbarské akce ruské strany [nepřestávají],“ řekl v rozhovoru pro tiskovou agenturu AFP.

Dodal, že nyní existuje „jedinečná příležitost“ vytvořit „čistší“ Ukrajinu, ale varoval: „Můžeme obnovit silnice, můžeme obnovit infrastrukturu, ale na to, aby rostly lesy, potřebujete stovky let. Takže to bude trvat dlouho.“

2. července 2022


18:20 Z Doněcku přišlo šokující oznámení. Zelenského chtějí soudit za válečné zločiny

15:55 Svět není unavený z Ukrajiny, odmítá poradce Zelenského

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak odmítl obavy, že západní země pociťují „únavu z Ukrajiny“.

Britský premiér Boris Johnson po návštěvě Kyjeva varoval před tím, co nazval „únavou z Ukrajiny“, která se ve světě dostavuje.

„Když se dostaví únava z Ukrajiny, je velmi důležité ukázat, že jsme s nimi dlouhodobě a poskytujeme jim strategickou odolnost, kterou potřebují.“

Podoljak, který je zároveň vedoucím týmu ukrajinské delegace, napsal na Twitteru:

12:11 Ukrajinský Zelenskyj obvinil Rusko z teroru, po dopadu raket

Rakety dopadající na Ukrajinu zabily na začátku víkendu mnoho civilistů a zranily desítky lidí v zastavěných oblastech, což přimělo prezidenta Volodymyra Zelenského obvinit Rusko ze státního „teroru“.

Údery na jižní letovisko si vyžádaly 21 mrtvých a desítky zraněných poté, co rakety dopadly na byty a rekreační středisko v Sergiyvce, 80 km jižně od černomořského přístavu Oděsa.

Rakety zasáhly obytné domy v Solviansku v srdci bojujícího Donbasu, zabily ženu na zahradě a zranily jejího manžela, řekl agentuře AFP jeden ze sousedů a popsal trosky zasypávající celou čtvrť.

Svědek uvedl, že při pátečním úderu byla pravděpodobně použita kazetová munice, která se před výbuchem rozptýlila na velké ploše a zasáhla budovy a lidi, kteří byli venku.

08:50 Rusko střílí fosforové bomby na Hadí ostrov, tvrdí Ukrajina

Ukrajinská armáda obvinila Rusko z útoků zápalnou fosforovou municí na Hadím ostrově, a to pouhý den poté, co odtud stáhla své jednotky.

„Letouny ruského letectva SU-30 dvakrát provedly údery fosforovými bombami na ostrov Zmiinyi,“ uvedla v prohlášení, přičemž použila jiný název pro Hadí ostrov.

1. července


17:11 Kdy skončí válka na Ukrajině?

Zemřely tisíce vojáků, byla použita vojenská technika za miliardy dolarů a celá města byla vystavena neúnavnému bombardování – ale po více než čtyřech měsících pokračuje ruská vojenská kampaň na Ukrajině v nezmenšené míře.

Předpovědi, kdy válka skončí, se nyní velmi liší. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že by mohla trvat roky, zatímco západní zpravodajské agentury údajně uvedly, že bojové schopnosti Ruska by mohly být vyčerpány v nadcházejících měsících.

15:02 Biden oznámil stálou základnu USA v Polsku, počet amerických vojáků bude přes 100 tisíc

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/biden-oznamil-stalou-zakladnu-usa-v-polsku-pocet-americkych-vojaku-bude-pres-100-tisic/

14:00 Tlak Západu urychluje integraci Ruska s Běloruskem, uvedl Putin

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že politický tlak Západu nutí Rusko urychlit integraci se sousedním Běloruskem.

Jeho výroky zazněly poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý týden prohlásil, že obě země musí přijmout naléhavá společná opatření ke zlepšení svých obranných schopností a bojeschopnosti vojsk.

12:03 Pokud nesplníte dohodu, na NATO zapomeňte, vzkázal Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se nechal slyšet, že Finsko a Švédsko musí dodržet sliby, které daly Ankaře výměnou za její podporu v souvislosti s jejich žádostmi o členství v NATO, jinak riskují ztrátu podpory jeho vlády.

V rozhovoru s novináři při návratu ze summitu NATO v Madridu Erdogan uvedl, že není třeba spěchat s ratifikací nabídek obou severských zemí na vstup do aliance v tureckém parlamentu.

Ankara by podle něj měla nejprve zjistit, zda dodrží sliby dané v rámci memoranda, včetně vydávání podezřelých osob hledaných Tureckem.

„Mělo by se to vědět: tyto podpisy neznamenají, že je věc vyřízena… Bez souhlasu našeho parlamentu to nevstoupí v platnost. Takže není třeba spěchat,“ citovala Erdogana turecká televizní stanice NTV. „Míč je nyní na jejich straně. Švédsko a Finsko v současné době nejsou členy NATO.“

11:20 Šéfka EU naléhá na Ukrajinu, aby urychlila protikorupční reformu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala Ukrajinu, aby na cestě ke členství v EU urychlila protikorupční reformy.

„Vytvořili jste působivou protikorupční mašinerii,“ řekla zákonodárcům prostřednictvím videospojení. „Nyní však tyto instituce potřebují zuby a správné lidi na vysokých postech.“

Von der Leyenová ve svém vřelém projevu pochválila ukrajinský parlament a vládu prezidenta Volodymyra Zelenského za jejich rychlé a úspěšné úsilí o získání členství v EU.

11:14 Takto Putin zareagoval na výsměch politiků z G7

10:05 Zelenskyj říká, že Ukrajina nyní vyváží elektřinu do EU

Zelenskyj prohlásil, že zahájení přenosu energie do Rumunska je začátkem procesu, který by mohl Evropě pomoci snížit závislost na ruských uhlovodících.

Zelenského komentáře v jeho čtvrtečním nočním videoposelství následovaly po oznámení premiéra Denyse Šmyhala, že vývoz byl zahájen již dříve – v objemu 100 megawattů – po čtyřech měsících ruské války s Ukrajinou.

06:40 Klidně bych za Putina „schytal kulku“, šokoval bývalý šéf F1

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.